• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Solncepjok nadchl irácké velení: teroristy ničil i děsil, sám neutrpěl jednou ztrátu (VIDEO)

    15-1-2018 Nová Republika 218 347 slov zprávy
     

    - mbi -
    16.1.2018 vestnik-rm.ru a Eurasia24



    Na nedávné vojenské přehlídce v iráckém Bagdádu u příležitosti vítězství nad Islámským státem se ve společnosti tanků M1A1 Abrams a T-72M1, terénních vozidel Humwee a další techniky představily také těžké ruské raketomety TOS -1A Solncepjok. Tato zbraň s termobarickou municí si mezi iráckými vojáky získala velkou oblibu – z řady důvodů.


    Těžké raketomety, či spíše reaktivní plamenomety (TOS – zkratka z: тяжёлая огнемётная система; Solncepjok – Výsluní; pozn. překl.) velení irácké armády považuje za vskutku vítěznou zbraň.

    Během bojů s formacemi islámských radikálů byl Solncepjok, postavený na platformě hlavního ruského bojového tanku T-90, používán na nejdůležitějších úsecích fronty. Zničující přesné údery Solncepjoků měly na bojovníky Islámského státu těžký demoralizující účinek.

    Stroje prokázaly vynikající spolehlivost a schopnost přežití. Přes prognózy skeptiků nedošlo během válečného konfliktu ke ztrátě jediného TOSu. Přitom celkové počty teroristy zničené a zasažené techniky byly poměrně značné – v podstatě se jedná o množství, které by stačilo k vyzbrojení několika divizí.

    Jen široce známých a v superlativech prezentovaných tanků Abrams shořelo v bojích kolem padesáti. Navíc byly v řadě případů zničeny zastaralými protitankovými sovětskými raketami, vyvinutými už v 70. letech minulého století.

    Ruská média se zamýšlejí nad tím, zda vysoký počet zničených Abramsů není důvodem, proč se Irák v minulých měsících rozhodl k nákupu tanků T-90S, které se naopak velmi dobře osvědčily v Sýrii, kde i při velmi intenzivním bojovém nasazení a prudkých bojích se zapojením protitankových zbraní utrpěly jen minimální ztráty. Je znám případ, kdy T-90 v Sýrii vydržel i čelní zásah věže střelou amerického protitankového kompletu TOW-2A (dodávky těchto tanků do Iráku začaly koncem loňského roku – pozn. edit.).

    Zkušenosti získané při použití systémů TOS -1A Solncepjok v reálných bojových situacích budou využity při vývoji dalších typů a modifikací těžkých samohybných raketových plamenometů.

    Bojové vozidlo komplexu TOS-1A Solncepjok představuje vícenásobné odpalovací plamenometné zařízení pro přímou palebnou podporu mechanizovaných jednotek. Z čtyřiadvaceti raketnic se odpalují rakety se zápalnou nebo termobarickou bojovou částí, která má obrovský ničivý účinek.

    TOS-1A Solncepjok při bojích i irácký Mosul:










    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑