• Vybrat den

    Březen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    5 rozšířených schémat, která používají bytaři na celém světě

    4-1-2018 Sputnik CZ 77 525 slov zprávy
     

    Pokud však budete znát zranitelná místa a vědět, kam v první řadě „míří" zloději, nepříjemnostem je možné zcela předejít nebo alespoň značně snížit riziko.


    1. Zloději dávají přednost snadným cílům


    K vykradení bytu potřebuje zloděj v průměru 90 vteřin až 12 minut, přičemž většinu tohoto času zabere hledání cenných věcí a jejich vynášení. Proto se pachatelé snaží vybírat snadné cíle: byty v přízemí, rodinné domy, které jsou špatně vidět z ulice, byty se špatně zavřenými okny a nezamčenými dveřmi atd.


    • Vždy zamykejte vstupní dveře do bytu i domu a také zavírejte okna a balkonové dveře. Pokud bydlíte v přízemí nebo v prvním patře, určitě umístěte na okna mříže a okna před odchodem nebo odjezdem zavírejte.


    • Pořiďte si psa.


    K ochraně domu vůbec není potřeba velký pes bojového plemene: zloději se spíš bojí štěkání, které může upoutat nežádoucí pozornost, než toho, že je pes kousne.


    • Jestliže bydlíte v rodinném domě, dveře musí být dobře vidět z ulice a osvětleny.


    2. Ideálním objektem pro vykrádání bytů jsou prázdné domy



    Tradičně k největšímu počtu vykrádání bytů dochází v červenci a v srpnu, kdy mnoho lidí odjíždí na dovolenou nebo na chatu. Vytypovat prázdné byty mohou pachatelé několika způsoby. Nejjednodušším z nich je podívat se, kolik je v poštovní schránce korespondence. Pachatelé také mohou nalepovat letáky nebo položit sušenku pod rohožku. Jestliže leták nikdo nesundal a sušenka zůstala celá, je to znamení, že majitelé odjeli.

    • Jestliže odjíždíte nadlouho, poproste přátele nebo sousedy, aby dohlédli na dům.


    • Nezatahujte závěsy, protože pachatelé mohou sledovat okna.


    3. Pachatelé mohou sledovat byt


    Pachatelé často zkoumají půdu před tím, než se dopustí vloupání. Například mohou obcházet byty a představovat se jako zaměstnanci komunálních služeb, aby prověřili, v jakou dobu nejsou majitelé doma a jestli je v bytě co ukrást.


    Takovým způsobem prověřená místa mohou zloději označovat speciálními symboly, které umísťují na dveře nebo poštovní schránku. Tyto symboly se mohou čas od času měnit a lišit se podle země, ale pokud něco podobného uvidíte, je to důvod ke zvýšené pozornosti.


    4. Zloději vyhledávají malé předměty a vědí, kde většinou leží



    •  Peníze ukládejte do banky a šperky a další cenné věci uchovávejte na spolehlivém místě. Bedny s prádlem, knihovny, krabice od bot a skříňky na nádobí nejsou spolehlivé místo: všechny tyto populární sejfy zloději dobře znají a dívají se tam v první řadě. Ale hrabat se ve skříňce s jídlem nebo v ledničce budou stěží.

    • Uložte ve zvláštním souboru sériová čísla telefonů, počítačů a další techniky. Zvláště cenné předměty označte ultrafialovým markerem. To alespoň trochu zvýší šanci najít ukradené věci.


    5. Pachatelé aktivně používají sociální sítě


    Když uveřejňujete na sociální síti fotografie z dovolené, pamatujte si, že je mohou vidět nejen vaši přátelé a příbuzní, ale i ti, kteří se rádi přiživí v opuštěném bytě. Zjistit adresu bytu mohou zloději podle geotaggingu na fotografiích, které jste udělali doma. Sociální sítě jsou také využívány k tomu, aby se zjistilo, jestli má cenu lézt do bytu nebo ne.


    • Neuveřejňujte své plány na dovolenou na sociálních sítích, neuveřejňujte fotografie bezprostředně během dovolené.


    • Neuveřejňujte na sociální síti fotografie cenných věcí, peněz a velkých nákupů.


    • Nepřidávejte k přátelům neznámé lidi.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑