• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    PNN: Východní Německo vítá americkou armádou s „neskrývaným antiamerikanismem“

    3-1-2018 Sputnik CZ 68 365 slov zprávy
     

    V Braniborsku brzy budeme potkávat americké vojáky mnohem častěji, píše Potsdamer Neueste Nachrichten. Nákladní auta, těžké zbraně, tanky… Poté, co Rusko nelegálně připojilo Krym a „rozpoutalo válku na východě Ukrajiny", ve východní Evropě, obzvláště v Polsku a Pobaltí, roste strach z agrese ze strany Moskvy.


    V této souvislosti NATO poslalo do regionu další vojska a provádí různá vojenská cvičení. Posílený kontingent má být znakem solidarity s aliančními spojenci, ale nic víc. Pokud vypukne válka, tak tato posila nebude víc než pouhý natažený drát, který Rusko nedokáže zadržet, píše autor.



    Přesun armády se bude uskutečňovat přes Německo, a to přes spolkovou zemi Braniborsko, kde v Berlíně za studené vláky byli rozmístěni po zuby ozbrojení sovětští vojáci a příslušníci východoněmecké Národní lidové armády.

    Poláci americké vojáky vítají s radostí, zatímco obyvatelé východního Německa k nim přistupují spíše skepticky, pokračuje list. Východním Němcům podle autora přísluší „hluboce zakořeněný antiamerikanizmus". V USA si to uvědomují, a proto se snaží navázat kontakt s místním obyvatelstvem. Plánují se koncerty vojenských orchestrů a setkání s místními občany ve městech a vesnicích.


    Nicméně braniborský premiér Dietmar Woidke tuto iniciativu neschvaluje. Tvrdí, že z příjezdu amerických vojáků není nadšen. „Nebudu jim mávat rukou z chodníku," řekl politik a dodal, že lézt na Abrams rovněž nehodlá. Woidke je přesvědčen, že tanky rozjíždějící sem a tam žádný užitek v dlouhodobé perspektivě nepřinesou. „Potřebujeme dialog," trvá na svém premiér.



    O této problematice se již jednou podobným způsobem vyjadřoval, čímž způsobil vlnu kritiky, a to nejen v Německu, ale i mimo něj. Například v Litvě na jeho slova reagovali s nepochopením. Přitom politici z Die Linke a Alternativy pro Německo jeho výzvu podpořili. Zelení na druhou stranu obvinili levé a krajně pravicové síly z odporu vůči NATO a z toho, že jejich představitelé mají krajně naivní vztah k šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi.

    Postoj Woidkeho se ale spíše shoduje s dalšími politiky za stranu SPD, například s ministrem zahraničí Sigmarem Gabrielem a předsedou Německo-ruského fóra Matthiasem Platzeckem. Braniborský premiér trvá na tom, že na Německu spočívá zvláštní historická odpovědnost za zachování dialogu s Ruskem. Připomněl, že bez souhlasu Sovětského svazu by se SRN a NDR nikdy nespojily. „Příliš rychle jsme na to zapomněli," povzdechl si německý politik.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑