• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pět druhů legálního dopingu pro čilost těla a ducha

    1-1-2018 Sputnik CZ 97 537 slov zprávy
     

    1. Ženšen


    Tento „všehoj" je nejznámější z velkého řádu přírodních adaptogenů, prostředků, jež zvyšují odolnost organismu vůči škodlivému působení fyzického, chemického a biologického původu. Užívání ženšenu v jakékoli formě (tinktura, tablety, bonbóny apod.) vzbuzuje pocit, jakoby někdo zlepšil obraz a zvuk ve vašem vnitřním televizoru. Ženšen je také bohatý na vitamíny a minerály. Po sklizni úrody se dá ženšen vysadit na stejném poli pouze za 20 let, protože mocně vyčerpává z půdy vše užitečné.


    Kontraindikace: problémy s tlakem nebo srdcem, se štítnou žlázou. Máte-li periodicky bolesti hlavy, nespavost. Není také dobře hrýzt tento kořen v době vyhrocení chronických chorob.


    2. Guarana



    Stálezelený popínavý keř guarana, který roste na Amazonce, nahromaďuje ve svých semínkách kofein (dvakrát víc než obsahuje káva) jako toxin, který brání rostlinu před patogenními mikroorganismy. Lidský organismus ale reaguje na kofein přibližně stejně jako na adrenalin: zvyšuje tlak, zesiluje srdeční tep a aktivizuje nervovou soustavu. Člověk to všechno pociťuje jako příliv sil a jasnosti mysli. Guarana ale obsahuje také kardiostimulátory, teofylin a teobromin, antioxydanty (katechin) a vitamíny (A,B,E). Výtažek z těchto semínek působí mírněji a déle než obyčejná káva.

    Kontraindikace: rychlé navykání na různé látky. Kofein vytváří mírnou, ale stabilní závislost. Jejím příznakem (v případě náhlého zřeknutí se obvyklé dávky) je podrážděnost, neklid, chvění, svalové záškuby, nespavost, bolesti hlavy, zesílený srdeční tep. Velké dávky kofeinu jsou vražedné pro žaludek.


    3. Eleuterokok


    Je to blízký příbuzný čínského ženšenu. Roste po celé Asii. Eleuterokok zajistí praktický stejný účinek jako ženšen (v návodu k výtažku se praví, že „zvýší práceschopnost mozku, vyostří zrak a sluch").
    Kontraindikace: jaterní cyrhóza, epilepsie nebo alkoholismus. Aktuální jsou také všechny kontraindikace pro ženšen. Všimněte si: v případě předávkování má výtažek z kořene eleuterokoku přímo opačný účinek.



    4. Čokoláda

    Kakao je mistr v obsahu teobrominu, což ale není moc zajímavé, protože se podobá kofeinu. Ale skutečnost, že čokoláda obsahuje anandamin, má vás obveselit. Anandamin působí na stejné receptory mozku a stejným způsobem jako THC, hlavní složka marihuany. Působí samozřejmě mnohem mírněji, což je také dobře. Jinak byste měli kupovat půlku Studentské pečeti od pochybných individuí někde na okraji města. Ale na krátkodobé uvolnění z deprese má čokoláda anandaminu dost. Má rovněž antioxidantní, antikoagulační a protizánětlivé vlastnosti, díky čemuž chrání před srdečně-cévními chorobami a dokonce léčí játra.


    Kontraindikace: chcete-li zhubnout. Anebo si můžete dovolit 30-60 g denně, víc ne, protože dokonce ta nejméně sladká a tučná čokoláda, ta hrozně hořká, má spoustu kalorií. Pro každý případ: smrtelní dávka hořké čokolády činí 9 kg.


    5.Maté



    Ještě před nedávnem bylo zvykem o maté vymýšlet legendy různého stupně nepravděpodobnosti. Jejich podstata se sváděla k tomu, že čaj, káva, kakao a podobné nápoje jsou škodlivé a nechutné, zatímco maté je božský dar. K tomu navíc připletli i Maye, kteří o maté ani neslyšeli. Ve skutečnosti tento nápoj připravený z listů a mladých výhonků cesmíny paraguayské má svým složením velmi blízko k čaji. Přitom čarovná substance „matein", zahalená těmito legendami, představuje prachobyčejný kofein. Pouze kvůli velkému počtu tříslovin maté působí jemněji než čaj nebo káva a mnohým lidem tento nápoj pomáhá od nespavosti.

    Nesmíš ho pít, pokud se chystáš maté požívat jako Paraguayci, tj. zalitého vroucí vodou. Jihoameričtí vědci již našli spojitost mezi pitím příliš vroucího maté a tím, že je v Paraguayi zaznamenána zvýšená úroveň onemocnění rakovinou jícnu.





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑