• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Treba napraviť pokrivenosť peňazí

    31-12-2017 Zem & Vek 96 473 slov zprávy
     

    Už ste sa zamysleli nad tým, ako je vlastne možné, že množstvo finančného kapitálu vo svete nesmierne stúpa, ale napriek tomu sa ľudstvo ako celok nemá lepšie? Práve naopak – budúcnosť civilizácie ako trvalo udržateľného systému je v stave najvyššieho ohrozenia. Na jednej strane obrovsky stúpa nezamestnanosť, a na druhej strane nemáme vyriešený ekologický rozvrat, vojny, zmenu klímy, krízu dôchodkov, zdravotníctva, školstva a sociálnych služieb. Stále ešte zomierajú deti od hladu a na banálne choroby z chudoby. Čo ak je to tak, že finančný systém je v základe chybný? Čo ak peniaze stratili svoj zamýšľaný všeobecne prospešný účel? Čo ak dnešný motivačný systém nie je schopný zabezpečiť potrebnú aktivitu na zachovanie ľudstva ako celku?


    Nazývam tento fenomén „deformativita“ – pokrivenosť peňazí. Je nutné zaviesť si tento nový pojem, pretože na prvý pohľad majú peniaze a banky všetky známe ekonomické aspekty v poriadku. V bankových počítačoch súhlasia aktíva a pasíva, bankovky sú chránené proti falšovaniu, centrálne banky robia dozor, a dokonca vznikajú „neposlušné“ kryptomeny, ktoré ešte vylepšujú bezpečnosť transakcií a majú antiinflačnú poistku. Napriek všetkým týmto zdanlivým kvalitám vám priblížime, prečo peniaze stále zostávajú pokrivené. Klasické fiat meny, ako je euro alebo dolár, sú pokrivené pokútne – skryto a zákerne, kým kryptomeny, ako je bitcoin, sú vo svojej pokrivenosti transparentné. Nič to však zásadne nemení na neschopnosti finančného systému spravodlivo slúžiť ľuďom. Alebo to tak nie je? Zamyslite sa sami za seba – nechcete aj vy peniaze, ktoré by spravodlivo slúžili všetkým?


    Deformativita dnešného finančného systému je totiž evidentná v každom jednom z týchto troch aspektov: 1. neplatia pôvodné pravidlá – je nespravodlivý, 2. neslúži pôvodnému účelu – je bezúčelný, 3. neslúži pôvodným užívateľom účelu – je scudzený.


    Komu vlastne slúži finančný systém? Štátom? Ľuďom? Podnikateľom? Iba tým šikovným a pracovitým? Niekomu úplne inému? Komu patrili pôvodne všetky naše peniaze, keď vznikli? Kto vlastne stvoril celú zásobu eura, dolára alebo libry?


    Nemusíte na to dopovedať hneď teraz, len si skúste predstaviť, aké to má dôsledky. Aké práva a výhody má stvoriteľ peňazí – emitent? Emitent v prvom rade môže rozhodovať – a to absolútne –, komu dá, a komu nie. Určuje pravidlá – niekomu dá nenávratne, od niekoho vyžaduje vrátiť aj s úrokom. Dostáva úroky a majetky – zvyšuje svoje bohatstvo lichvou. Jednotlivci, ktorí nemôžu vrátiť peniaze, zaplatia svojím domom, štáty a obce zas povinne sprivatizujú pôdu predkov a národné bohatstvo.


    Tvorca peňazí môže peniaze obmedziť, zničiť alebo zrušiť – umelo môže vytvárať nedostatok. Ľudia sa o to viac musia snažiť a bojovať medzi sebou o dostatok zdrojov. Extrémne zadlženie krajín je častým spúšťačom vojen. Má obrovskú moc. Ak si nezískate priazeň tvorcu, teda nedá vám jeho poukážky na čokoľvek – ergo peniaze, nemáte právo na základné životné potreby. Rozhoduje o existencii jednotlivcov, ekonomík aj celých národov.



    Autor: Daniel Danielis Marko



    Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian





    Zem a Vek

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑