• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    8 sociálních experimentů, které neprobíhaly podle plánu a vypověděly o nás mnoho nového

    24-12-2017 Sputnik CZ 94 856 slov zprávy
     

    Portál AdMe.ru vybral několik drsných sociálních experimentů, které měly neočekávaný konec, přivedly nás k zajímavým myšlenkám a možná už změnily tento svět k lepšímu.


    8. Pokud necháte pole bez kontroly, budou lidé krást, nebo za sbírání plodů zaplatí?





    Podstata: kolem cest fungují samoobslužná pole. Každý, kdo chce, si může natrhat puget květin, zeleninu nebo ovoce. Nedaleko stojí tabulka s ceníkem a krabička, do které dávají lidé peníze. Krabičku nikdo nehlídá, vše podle svědomí.


    Výsledek: Krádeže prakticky nejsou. Lidé často nechávají více peněz, než je uvedeno v ceníku. Obvykle jsou příjmy z prodejů na charitativní organizace.


    7. Rozpoznají obyčejní lidé lehce talent nebo jednoduše milují to, co je populární?


    Myšlenka: účastníci skupiny U2 se namaskovali jako pouliční muzikanti a udělali bezplatný koncert v metru. Obvykle je velice složité dostat se na jejich koncert: vstupenky jsou rozprodány během několika hodin. Mohou kolemjdoucí rozeznat talent za obrazy neznámých pouličních umělců?



    Výsledek: lidé muzikantům nevěnovali pozornost, dokud se neodhalili. Podobný experiment udělal Cristiano Ronaldo v rodném Madridu: málokdo se zajímal o umění fotbalisty v převleku bezdomovce před tím, než si sundal masku.



    6. Co se stane, když čtete špatné zprávy každý den?


    Podstata: v průběhu 7 dní část uživatel Facebooku ve své liště častěji viděla publikace s negativními informacemi. V části zpráv byly materiály s velice emotivním kontextem. Experimentu se zúčastnilo 689 003 uživatelů.


    Výsledek: novinky zkorigovaly chování uživatelů, vyvolaly u nich častější projevení negativních emocí a sdílení podobných informací. Lidé vnímali negativní informace tak, jako by se tyto události staly v jejich životě a staly se součástí jejich vlastních prožitků. V rámci experimentu prověřili i opačnou teorii: když člověk plní svůj život pozitivními novinkami, tak se člověk cítí šťastnější a častěji projevuje laskavost, lásku a soucit.


    5. Co bude, pokud dáte uživatelům úplnou svobodu chování a trochu volného prostoru?


    Podstata: na stránce Reddit spustili zajímavý projekt, ohromné online plátno, kde mohl každý uživatel kreslit tím, že si vybral pixel a změnil jeho barvu. Aby mohl zabarvit další pixel, musel počkat 5 minut nebo pracovat skupinově. Tak vznikla skupina tvůrců, kteří tvořili obrázky, a skupiny, které zabarvovaly jednou barvou různé rohy plátna. Byli i ochránci, kteří hlídali obrázky před chuligány.



    Výsledek: na začátku umělci díky ochráncům vytvořili složité obrázky. Ale poté se objevila cenzura: ochránci se rozhodli, jaké obrázky budou hlídat. Zatímco uživatelé bojovali, objevili se ti, kteří zaplňovali pixely černou. Postupným ničením všeho otevírali cestu novým obrázkům. Projekt existoval 72 hodin a změnil se v jasný model koexistence lidí ve společnosti.


    4. Jaký vliv má na děti podpora dospělých?


    Podstata: učitelka rozdělila děti ve třídě do dvou skupin podle barvy očí. První den experimentu dostávaly modrooké děti řadu výhod, pochval a podporu a hnědooké nosily na zádech zvláštní stuhy a byly připraveny o pozornost a privilegia. Druhý den si děti role vyměnily.


    Výsledek: skupina dětí s výhodami cítila podporu učitelky a začala vykazovat vyšší výsledky v učení, zároveň se chovala povýšeně a namyšleně ve vztahu ke druhé skupině. Druhá skupina se chovala poníženě, děti hůře plnily dokonce i jednoduché úkoly. To se opakovalo, když se skupiny vyměnily. Dnes v mnoha zařízeních, které pracují s problematickými dětmi, používají metodu podpory a pochvaly, aby děti převychovali.


    3. Jak vidí lidé sami sebe a jak je vidí neznámí lidé?


    Podstata: kriminalista umělec kreslí portréty žen podle popisu, aniž by je viděl. Nejdříve prosí ženu, aby se popsala, a kreslí portrét podle jejich slov. Poté prosí neznámého člověka, aby popsal tuto ženu, a znovu kreslí její portrét tentokrát už podle slov neznámého. Ve finále dostává každá žena 2 své portréty a důležitou lekci od organizátora experimentu — společnosti Dove.


    Výsledek: všechny portréty vytvořené na základě svého popisu se kardinálně lišily od portrétů podle popisu neznámých lidí. Obvykle člověk přehání své nedostatky, zatímco neznámý člověk vidí celkový obraz a naopak se zaměřuje na přednosti.



    2. Jak ovlivňuje hudba v taxíku cestující?


    Podstata: řidič měnil muziku v autě jednou za týden a pozoroval, jak to ovlivňuje chování pasažérů a jeho osobní hodnocení v příloze k objednávce taxi.


    Výsledek: během hraní rockové muziky a retro písniček hodnocení řidiče kleslo, poslouchání rapu odmítla poslouchat převážná většina pasažérů — hodnocení řidiče se výrazně snížilo. Mnohým se líbily velké hity minulých let, ale nejpozitivnější reakce vyvolávala klasika s rockovým doplněním. Ve výsledku se řidič rozhodl nechat chvíli hrát vážnou hudbu. Když lidé slyšeli dobrou hudbu, často nechávali dobré spropitné.


    1.Jak moc jsme si vzájemně podobní?


    Podstata: 67 lidí bylo pozváno na DNA test, aby se dozvědělo o svém původu a začalo pátrat po stopách svého DNA díky společnosti Momondo. Skoro všichni si byli jistí tím, že se dobře orientují ve svých kořenech, mnozí se s předpojatostí stavěli k jiným národům a národnostem.


    Výsledek: test ukázal, že nikdo ze 67 lidí nebyl zástupcem čisté rasy nebo etnika. Ukázalo se, že skoro všichni účastníci experimentu jsou nositeli genů těch národů, ke kterým se stavěli předpojatě. Experiment donutil každého účastníka se zamyslet nad svým vztahem k sobě a k jiným lidem. Někteří navrhli, aby se tento test používal ve školách, aby byla vymýcena xenofobie, rasismus a národního extremismu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑