• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Švadlena pro Evropu: proč se oděvy světových značek začaly vyrábět na Ukrajině

    18-12-2017 Sputnik CZ 95 425 slov zprávy
     

    K nim patří výrobky pro Zara, Marks & Spencer, Esprit, Hugo Boss, Mexx a dokonce i Dolce & Gabbana. Ukrajina přitahuje majitele světových značek minimální cenou práce — pětkrát nižší než v Číně, a také možností značně snížit výdaje za dopravu kvůli blízkosti země k evropským trhům.


    Ukrajinské oděvní závody masově obsluhují zahraniční klienty. Podle výpočtů Ministerstva ekonomiky Ukrajiny více než 85 % produkce, vyrobené oděvními závody, je dodáváno za hranice.




    „Objednavatel zpravidla poskytuje své vlastní vzory a materiály," řekl Russia Today pracovník společnosti Trottola (spojuje devět fabrik v Rovenské a Lvovské oblasti). „My šijeme hotovou produkci, připevňujeme ceníky a předáváme klientovi," říká. „Kvalita a spotřeba materiálů je kontrolována velmi přísně — musíme vyúčtovat doslova každý zbylý metr látky."

    Podle výpočtů asociace Ukrlegprom nyní v zemi pracuje kolem 1,9 tisíce závodů, které šijí a vyrábějí oděvy, obuv, prádlo a doplňky.


    Nyní se v ukrajinských fabrikách šije produkce mnoha světově známých značek — Zara, Marks & Spencer, Esprit, Hugo Boss, Mexx, Moschino, Dolce & Gabbana a dalších.




    „Je velmi těžké na domácím trhu konkurovat zahraničním značkám, které jsou známé po celém světě a mohou si bez problémů pronajmout místnosti v obchodních centrech. Obchodní značky, které nejsou známé širokému okruhu klientů, se otevírají až naposled a ne na nejlepších místech," sdělil RT zástupce společnosti Trottola. „Velká ukrajinská továrna musí vytvořit vlastní obchodní značku, investovat miliony hřiven do její propagace, přijímat personál — prodavače a marketology a také hledat odbyt pro své zboží na trhu, kde je velká konkurence. Takovou možnost nemáme."

    Pracovat se zahraničními klienty je podle jeho slov mnohem snadnější.



    Majitelé značek volí Ukrajinu kvůli možnosti platit nízkou mzdu, která tvoří v průměru podle odvětví kolem 3000 hřiven měsíčně (110 dolarů). To je srovnatelné se mzdou v Malajsii a Bangladéši a pětkrát méně, než v Číně, vysvětlil zástupce oděvní společnosti.

    Dělnice v provinciích jsou ochotné pracovat i za tak nízkou mzdu — velmi často pouze podobné závody v nevelkých městech mohou zajistit lidem práci.


    Halenku nebo šaty pro zahraniční značku mohou ukrajinské švadleny ušít za €3-4, zatímco v obchodě bude toto zboží prodáno minimálně za €30-40.



    Kromě toho, Ukrajina je přitažlivá země pro objednavatele i svou zeměpisnou blízkostí k EU. To umožňuje značně ušetřit na výdajích za dopravu. Výsledkem je to, že počet zájemců pracovat s ukrajinskými závody stále roste.

    Podle údajů Státní statistické služby za deset měsíců roku 2017 továrny vyvezly do zahraničí textilní zboží v hodnotě 620,3 milionů dolarů, což je o 10,7 % více ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Dodávky pokrývek hlavy a obuvi za toto období stouply o 9,6 % — 150 milionů dolarů.
    2817


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑