• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kde najdeme jméno Václava Havla. Znáte tato místa

    18-12-2017 Sputnik CZ 66 443 slov zprávy
     

    Dá se říci, že „Havlomanie" pohasla dříve, než se skutečně rozjela. A výsledkem je letiště, náměstí a pár ulic…


    Začněme v našem hlavním městě. Největším uznáním se Havlovi zajisté dostalo, když po něm bylo pojmenováno pražské letiště v Ruzyni, které se od 6. října 2012 oficiálně nazývá Letiště Václava Havla Praha. Na letišti v Terminálu 2 však českého prezidenta připomíná i dílo architekta Bořka Šípka — Forum Havlum. Jde o o „věž", která prochází od přízemí až do prvního patra. Jednotlivě lze vcházet dovnitř na balkóny, kde divák může sledovat promítání citátů Václava Havla.



    V Praze se Václav Havel dočkal i svého náměstí. Na začátku října 2016 Náměstí Václava Havla vzniklo na místě známé jako piazzetta Národního divadla.




    Další místa už nalezneme různě po republice. První škola nesoucí jméno posledního československého prezidenta byla otevřena v Poděbradech, další školu nalezneme v Kralupech nad Vltavou a ve Žďárci. V Litoměřicích zase najdeme park i s bustou Havla. Ulice po prvním českém prezidentovi vznikly v Brně a Kadani. V Trutnově dokonce vzniklo Nábřeží Václava Havla.



    Tímto výčtem můžeme v klidu skončit. Z velkých plánů sešlo. Zajímavé však je, že Václava Havla si připomínají v zahraničí více než v jeho rodné zemi. A upřímně řečeno, už při pohledu na to, jaká jsou to místa, lze usuzovat, že je v ČR něco špatně.


    Hlavní městská třída, moderní knihovna v metropoli, dva památníky a náměstí. Podívejme se za hranice České republiky a uvidíme, co je tam po Václavovi Havlovi pojmenováno.


    Již v den pohřbu v prosinci 2011 polský Gdaňsk otevřel novou třídu Václava Havla, jestliže zůstaneme v Polsku, v centru Opole najdeme uličku a přilehlý parčík. Paříž zase v listopadu 2013 slavnostně otevřela Knihovnu Václava Havla. V roce 2015 se v izraelské Haifě objevilo náměstí Václava Havla. Od letošního července se po Václavovi Havlovi jmenuje i jedna z budov Evropského parlamentu ve Štrasburku.



    Zajímavým projektem je Lavička Václava Havla, se kterým přišel bývalý český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Architekt Bořek Šípek vytvořil kreativní design, který symbolizuje demokratickou otevřenost k dialogu — dvě kovová zahradní křesla spojená kulatým stolem, jeho středem prorůstá lípa. První lavičky se objevily na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu v říjnu 2013. 10. prosince 2013 následoval park Sv. Patrika v Dublinu. 15. února 2014 se objevily v parku Parc de la Ciutadella v Barceloně. První lavička v Česku (celkově čtvrtá) se objevila 1. května 2014 na Maltézském náměstí v Praze. Následovaly lavičky v Českých Budějovicích, Philadelphii, na ostrově San Servolo u italských Benátek, v Hradci Králové, Plzni, Oxfordu, Haagu, Novém Boru. Do dnešního dne existuje 25 laviček v různých světových a českých městech.



    Znáte další místa pojmenována po Václavu Havlovi? Podělte se s ostatními čtenáři v komentáři.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑