• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Azylová politika Švajčiarska

    16-12-2017 Zem & Vek 82 638 slov zprávy
     

    Vďaka migračnému partnerstvu Švajčiarska s Tuniskom sú mnohí žiadatelia o azyl posielaní naspäť do ich vlasti. Predsa však spolupráca nefunguje vo všetkých smeroch – upozorňuje švajčiarsky denník Der Bund.


    Odrazu prišli tisíce migrantov. Odrazu viedli mladí muži zo štátov Maghrebu (Alžírsko, Maroko, Tunisko) švajčiarsku azylovú štatistiku. To bolo pred šiestimi rokmi, keď arabská jar vyvolala v severnej Afrike rozsiahlu utečeneckú vlnu. Mnohí utečenci neboli vo svojich domovských štátoch ohrození na živote, preto Švajčiarsko trvalo na ich rýchlom návrate.


    Avšak rokovania s príslušnými štátmi prebiehali ťažko: Alžírsko sa ukázalo neústupčivým. Napriek dohode o spätnom prevzatí nemohlo Švajčiarsko doteraz uskutočniť žiadne osobitné lety s navrátilcami. Maroko sa ohradilo proti dohode každého druhu. Tunisko naproti tomu spolupracovalo. Tak sa podarilo tunajším úradom dohodnúť v roku 2012 migračné partnerstvo. Takéto udržiava Švajčiarsko iba so štyrmi ďalšími štátmi sveta. Spolupráca je pritom rozsiahlejšia ako pri dohode o spätnom prijímaní osôb. V podstate je to obchod: krajina pôvodu prijme svojich utečencov naspäť – Švajčiarsko zaplatí za návrat a podporí projekty domácich úradov. Najvyšší počet tuniských žiadateľov o azyl bol v r. 2011, a to 2 600. V tomto roku (do 31. 8.) predstavoval iba 109 osôb.


    Švajčiarska ministerka spravodlivosti Simonetta Sommarugaová ocenila migračné partnerstvo na svojej ceste do Afriky ako úspešný príbeh. Švajčiarsko stojí 700 000 frankov (CHF) ročne. Za posledných päť rokov si vyžiadalo takmer 100 miliónov CHF a do r. 2020 bude chcieť ešte ďalších 103 miliónov CHF.


    Avšak skutočne vyzerá bilancia spolupráce tak dobre? Od júna 2011 sa vrátilo viac ako 1600 Tunisanov do svojej vlasti. Pritom zohralo istú úlohu aj to, že Švajčiarsko stanovilo finančné prémie za rýchly návrat žiadateľov o azyl. A to preto, že ľudia z Tuniska sotva majú šancu na získanie azylu. Pred rozhodnutím o azyle sa poskytuje maximálne 1000 CHF na osobu, k tomu sa pridá 3000 CHF na miestny reintegračný projekt. Po negatívnom rozhodnutí dostanú navrátilci iba 250 CHF, prémia na miestny projekt odpadá. Pozitívna bilancia pri navrátilcoch sa vysvetľuje tým, že Tunisko – na rozdiel od iných štátov – akceptuje nútený spätný návrat svojich občanov.


    Švajčiarsko nechce iba bojovať s ilegálnou migráciou, ale aj odstrániť príčiny jej vzniku. Preto investuje prostriedky do miestnych projektov, v ktorých môžu mladí Tunisania získať prax vo firmách. Toto však funguje zle. V dohode medzi obidvomi štátmi sa hovorí o maximálnom počte 150 miest pre prax ročne, ale v súčasnosti má iba 33 Tunisanov miesto v nejakom švajčiarskom podniku. Jeden z dôvodov je ten, že tunajšie podniky sú skeptické, s ohľadom na vzdelanostnú úroveň mladých Tunisanov.


    Členovia Zahraničnopolitickej komisie Národnej rady Švajčiarska rôzne hodnotia tuniskú politiku ministerky Sommarugaovej. Prezident komisie pokladá spomínaných viac ako 200 miliónov CHF za obrovskú sumu. Podľa iných spolupráca s Tuniskom stojí vždy menej, ako ponechanie Tunisanov vo Švajčiarsku a pokladajú ju za vzor pre rokovania s obidvomi najväčšími žiadateľmi o azyl, Eritreou a Alžírskom.


    Zdroj: Švajčiarsky denník Der Bund.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Ivan Lužák

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑