• Vybrat den

    Březen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    8 příznaků skryté deprese, kterou může mít každý

    15-12-2017 Sputnik CZ 103 541 slov zprávy
     

    Jednoznačně stanovit diagnózu je schopen pouze lékař, ale získat podezření u sebe nebo svého blízkého na tuto emoční poruchu můžete samostatně.


    Sputnik se rozhodl prozkoumat nezjevné příznaky deprese, které mohou pomoci vyhnout se jejím negativním následkům.



    1. Filosofování

    Na skrytou depresi může poukazovat častější snaha člověka mluvit na filosofická témata a používání abstraktních formulací. „Mně se to děje vždycky" místo „Poslední dva týdny nespím".


    „Nic z toho nemá smysl" místo „Myslím, že je potřeba použít jiný způsob". Depresivní lidé zpravidla radí mluví o smyslu života a dělají to neustále. Zároveň se psychologové domnívají, že o co konkrétněji člověk vyjadřuje své myšlenky, o to větší má šanci dostat od života spokojenost.


    2. Hledání výmluv


    Lidé s depresivní poruchou často používají výmluvy, aby skryli svá upřímná přání a smutek. Například si mohou vymyslet dojemný příběh, proč nepřišli na kamarádovy narozeniny nebo proč nezůstali na oběd s kolegy. Atraktivní odůvodňování slouží k zamaskování, aby nikoho netraumatizovali a nezneklidňovali svým sklíčeným emočním stavem.


    3. Nepřítomnost adekvátní reakce


    Ve stavu deprese člověk jinak přijímá okolní realitu. Může začít se všemi souhlasit, přestat vyjadřovat svůj názor a přání, nereagovat na způsobené křivdy a dokonce necítit bolest v těch případech, kdy je bolest nevyhnutelná, například v případě ztráty blízkých.



    4. Psychosomatické nemoci

    Ve sklíčeném stavu si může člověk stěhovat na bolest v oblasti srdce, napětí v rukách a nohách, na zhoršené dýchání, bolest hlavy, zubů a další nemoci. Zároveň vyšetření pravděpodobně ukáže, že zdravotně je vše v pořádku. Vznik různých bolestivých pocitů může být následkem nestabilního a rozrušeného stavu. Nemoc často vede k projevu rozrušení a napětí, vzniká uzavřený kruh a nucení člověka trpět náhlými psychosomatickými nemocemi.


    5. Myšlenkový kolotoč


    Ve stavu deprese si člověk neustále přehrává v hlavě stejné myšlenky. Myslí si, že tak hledá odpovědi na své otázky, avšak řešit jeho problémy dotěrné myšlenky nemohou. Naopak jen tvoří iluzi hledání řešení. Získat podezření, že váš blízký trpí na dotěrné myšlenky, je jednoduché: zpravidla je člověk v takových chvílích zamyšlený, roztržitý a den ode dne mluví na stejné téma bez pokusu o přetvoření myšlenek v činy. Jako příklad můžeme uvést hlavního hrdinu filmu Všemocný. Nekonečným přehráváním myšlenek o napsání knihy a možném úspěchu v hlavě se postava Bradleyho Coopera ještě více noří do apatie a stresu a zároveň ztrácí blízké a kamarády.


    6. Zanedbaný vzhled


    Sklíčený stav se zpravidla odráží na vzhledu. Pokud se o sebe přestal člověk starat, opovrhuje hygienickými pravidly a nedodržuje pořádek v domě, je to důvod k zamyšlení se nad tím, jestli je u něj vše v pořádku. Týká se to těch, kteří dříve neměli problémy s pořádkem a čistotou.



    7. Změna pracovního tempa

    Pokud se u člověka mění pracovní tempo, tak to může být také výstražným signálem jeho sklíčeného stavu. Člověk se může přestat vypořádávat s každodenními úkoly, může začít zapomínat informace, být unavenější, cítit nesmyslnost vykonávané činnosti. Bývá také opačná reakce, kdy jsou dříve ne moc aktivní lidé naopak workoholiky s plným rozvrhem a začínají sbírat své úspěchy. Tak se snaží vyhnout svým pocitům a dát životu smysl.


    8. Záměrná radost


    Maskování deprese pozitivním vzhledem je častým jevem. Lidé, kteří jsou neustále v emoční propasti, mohou vypadat jako nejšťastnější a nejbezstarostnější ve společnosti. Vyhýbají se vážným rozhovorům a vtipkují na složitá témata. Odhalit takového člověka můžete pouze při osobním kontaktu v důvěrném rozhovoru.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑