• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Sportovní astma anebo jak vítězit

    15-12-2017 Sputnik CZ 147 495 slov zprávy
     

    Froome je nejlepší cyklista dneška, čtyřnásobný vítěz Tour de France (2013, 2015, 2016, 2017). Podle expertů v nejbližší době přemožitele nenajde, konkurenti na něho prostě nemají. Froome by byl určitě absolutně šťastný, pokud by neexistovalo jedno ale. Nedávno bylo zjištěno, že tento cyklista trpí astmatem a občas prostě musí přijímat preparáty, které snižují úroveň těchto problémů.


    Na podzim během španělské Vuelty 2017 Chris odevzdal dopingový vzorek, který obsahoval zvýšené množství salbutamolu. Přitom celý třítýdenní závod vyhrál.



    Je dobře známo, že salbutamol potlačuje záchvaty astmatu a je využíván při léčbě zánětu průdušek. Ve sportovním jazyce to znamená, že preparát napomáhá lepšímu dýchání a optimalizuje proces spotřeby kyslíku. Samotný salbutamol není na seznamu zakázaných látek WADA, ale norma nesmí přesáhnout 1 000 nanogramů na mililitr.

    Vzorek Frooma obsahoval dvojnásobné množství, což sám cyklista ihned okomentoval.


    „Moje astma se během Vuelty zhoršilo, proto jsem poslechl týmového lékaře a zvýšil dávkování salbutamolu."


    Zdálo by se, že na pozadí posledních dnů takový výsledek nenechá WADU v klidu a rozhodnutí bude jasné. Samozřejmě diskvalifikace. Ale to bychom se mýlili! Mezinárodní cyklistická unie (UCI) operativně vysvětlila, že tato situace nevede k dočasné diskvalifikaci. A dále to nekomentovali…


    Možná bychom mohli Frooma i politovat, že trpí takovou příšernou nemocí a nikomu bychom to nepřáli. Ale paradox spočívá v tom, že touto nemocí trpí nebo „trpí", desítky a stovky sportovců, kteří soutěží na nejvyšší úrovni. Koncentrace astmatiků v profesionálním sportu dosáhla kosmických rozměrů. Všem se špatně dýchá a všichni se snaží, aby se to zlepšilo.


    Příkladů je tolik, že to lze rozhazovat lopatou.


    Nejpočetnější zastoupení astmatiků najdeme v lyžařské a biatlonové reprezentaci Norska. V posledních letech je reprezentace vytvořena převážně z astmatiků. Lze jmenovat Marit Bjorgenovou, Tor Arne Hetland, Tora Bergerová, Ronny Hafsas, Synnove Solemdalová a další.
    Norské noviny VG dokonce spočítaly, že 44 z 61 olympijských medailí norských lyžařů od roku 1992, vybojovali sportovci trpící astmatem.
    • Alberrtville 1992 — 9 z 9
    • Lillehammer 1994 — 7 z 8
    • Nagano1998 — 7 z 9
    • Salt Lake City 2002 — 6 z 11
    • Turín 2006 — 3 z 4
    • Vancouver 2010 — 7 z 9
    • Soči 2014 — 5 z 11


    Je jasné, že pro sporty jako běžecké lyžování (biatlon, tenis, gymnastika, cyklistika, atd.) je správné dýchání základem. Z toho vyplývá, že zdravé sportovce do reprezentací neberou, ale „lazaretu" je oficiálně povoleno to, za co jsou ostatní káráni.



    V září 2016 se hackerská skupina Fancy Bear dostala do systémů WADY a na síti se objevila jména dalších sportovců, kteří používají normálně zakázané látky.

    Můžeme jmenovat šestinásobného olympijského šampiona v plavání Ryana Lochte (USA), naší tenistku Petru Kvitovou, amerického basketbalistu Brittneye Grinera, americkou atletku Michelle Carterovou a tenistu Rafaela Nadala. Seznam hvězd je však mnohem delší. Ani seznam českých sportovců není krátký.


    Všichni se také dozvěděli, že slavné americké tenistky Serena a Venus Williamsovy celý život přijímají zakázané látky. Čtyřnásobná olympijská vítězka Serena přijímala oxykodon, hydromorfon, prednison a metylprednisolon. Všechno jsou to WADA zakázané látky, ale Serena je používat může, protože má potřebné lékařské potvrzení. Diagnózy sportovkyně však v dokumentu nebyly uvedeny.


    Každý si určitě může udělat obrázek. Je sport opravdu čistý?


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑