• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    České vojenské jednotky v zahraničních misích

    15-12-2017 Sputnik CZ 70 559 slov zprávy
     

    Podle Babiše evropské členy NATO sužuje zvláštní problém, kterým jsou migranti a migrace. A proto za nejdůležitější řešení považuje boj proti pašerákům. Je důležité uvést, že podle nového premiéra Česká republika pošle do Libye peníze, jemu osobně by se však líbilo, aby do tohoto státu byla vyslána vojenská jednotka, která by obranou libyjské hranice získala zkušenosti.


    „V této fázi jsou to peníze, ale perspektivně bychom měli přemýšlet i tímto směrem, že pokud máme jednotky v Afghánistánu a v jiných zemích, tak toto si myslím, že by mělo z dlouhodobého hlediska význam," řekl Babiš.



    Od roku 1990 v zahraničních misích zemřelo českých 25 vojáků. Nejvíce českých vojáků padlo v Afghánistánu, celkem deset. Největší ztrátou byla pětice vojáků v roce 2014 v Afghánistánu. V 90. letech celkem zemřelo 6 vojáků v Chorvatsku. Na přelomu století padli 4 vojáci v Bosně a Hercegovině. Tři vojáci na začátku 21. století zemřeli v Kosovu a dva vojáci v Perském zálivu padli v roce 1991 a 2003.

    V roce 2017 česká armáda měla do zahraničních misí vyslat 810 vojáků, což je o 50 příslušníků méně než v loňském roce. Letos také bylo naplánováno 113 zahraničních cvičení. Vojáci se účastnili cvičení např. ve Spojených státech, v Izraeli, Jordánsku, Keni, Iráku a v Gruzii. Čeští vojáci v současnosti působí v Afghánistánu, Mali, na Sinaji, Golanských výšinách a v Iráku. V dané chvíli má česká armáda v misích mezi 400 a 500 vojáky, příští rok jich může být o několik set více.


    Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Josef Bečvář na velitelském shromáždění české armády koncem listopadu uvedl, že v příštím roce by se mohlo zvýšit české zapojení v Afghánistánu a Iráku. V Afghánistánu by se posílení českých jednotek mohlo týkat desítek vojáků, do Iráku by mohlo odjet 200 až 300 vojáků různých jednotek. Asi 250 vojáků se také zapojí do posílení přítomnosti NATO v Pobaltí. Zahraniční operace by tak vojenský rozpočet mohl stát téměř tři miliardy korun.


    Proti navýšení počtu vojáků však vystupují komunisté a SPD.


    „SPD nepodpoří další rozšiřování zahraničních misí české armády, jelikož jsme dlouhodobými kritiky intervencí pod hlavičkou NATO," uvedl předseda hnutí Tomio Okamura.


    „V žádném případě nebudeme podporovat něco, co má být jenom úlitbou našemu silnějšímu bratrovi za oceánem," kritizuje poslanec Alexander Černý (KSČM).



    A co na to prostý lid, kterého se nikdo na nic neptá? V různých diskuzích na internetu jsou názory rozdílné. Někteří Češi zvyšování schvalují, jiní by zase finanční prostředky investovali jinam. Podívali jsme se do různých diskuzí na českém internetu a přivádíme několik pozitivních názorů.

    Albert Koholík: Dobrý nápad. Držím našim vojákům palce a paní ministryni také.


    siroky molik: Občany ČR je nutné chránit před nájezdy migrantů na předsunuté hranici. Babišův záměr poslat vojáky do Libye je chvályhodný.


    Sue Thomas: Premiér Babiš vychází z naprosto správného názoru, že proti islamistům je třeba bojovat "na jejich území" a ne v Evropě, kam se vetřou (nebo kam je bandy "neziskovek" dovezou).


    Komentáře ponechány v originálním znění.


    Ne všechny názory jsou takto pozitivní a většinou jsou i vulgární, proto je nelze publikovat.


    S novou premiérkou tedy přichází i další bojové výzvy. Pravdou zůstává, že jen stěží může v ČR vzniknout obranyschopná armáda, nebudou-li minimálně velitelé mít skutečnou bojovou zkušenost. Na „polích" v České republice se tato praxe NAŠTĚSTÍ získat nedá. A zabrání-li naši vojáci šíření terorismu, uvidíme v budoucnu.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑