• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Dostane Česko novou hymnu? Pravdoláskaři by se radovali

    14-12-2017 Sputnik CZ 118 500 slov zprávy
     

    Kde domov můj je tak trochu ohraná písnička. A zní tak trochu jako žalozpěv českého uprchlíka, který bloudí Afrikou nebo troskami Evropské unie. Příští rok si připomeneme 180 let od uvedení divadelní hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, kde poprvé zazněla. Není na čase přijít s novou verzí slavnostní písně, která by symbolizovala Českou republiku?


    Možná, že ano. Řekli si to autoři petice a navrhují modernizovat jeden z českých státních symbolů. Písnička slepého žebráka Mareše se příliš nelíbila ani prvnímu prezidentu Tomáši Garrigue Masarykovi, tak proč bychom ji měli tak dlouho trpět? Pro Českou republiku prý existuje píseň, která je aktuální a odpovídá naší době — Modlitba pro Martu. Navrhovatele předkládají několik argumentů.




    "Jeden z nich je určitě takový, že naše současná hymna je vlastně hymnou dnes již neexistujícího nedemokratického státu. Z toho důvodu je také poměrně zastaralá a nereflektuje tak současný status quo, kdy se již nikdo nepozastaví nad jejími slovy a nezamyslí se nad jejím poselstvím, které je již v podstatě vyčpělé a naplněné, takže nemá příliš co dalšího nabídnout," myslí si autoři petice Adam Hübsch a Nerys Blandov.

    Navrhovatelům se nelíbí, že komunisté se začínají dostávat stále k větší moci na všech úrovních, nejen v parlamentu. Proto je prý nutné stav reflektovat nějakým silným a výrazným gestem, kterým změna státní hymny na píseň, která toto vyjadřuje a která je navíc neodmyslitelným symbolem vzniku našeho současného demokratického státu. Proto Modlitba pro Martu.




    "Je to píseň, kterou stvořila opravdová hrdinka, která zasvětila svůj život boji proti totalitě a díky které můžeme dnes žít v normálním světě. Proto bychom tímto gestem chtěli bojovat proti současné vlně nenávisti a prototalitních myšlenek. Chtěli bychom tímto skutkem dohnat naše občany k tomu, aby si uvědomili, jak cenná je svoboda, ve které žijí," tvrdí Hübsch a Blandov.

    Když odhlédneme od faktu, že KSČM volebně ztrácí a voliči dávají přednost čerstvé síle na českém politickém poli v podobě SPD, nakonec, proč by ne? Nemusí to být vyloženě špatný nápad. Vždyť různé státy měnily hymny tak, aby odpovídaly své době. Píseň Hvězdami posetý prapor, kterou dnes známe jako hymnu Spojených států, byla americkým Kongresem schválena až v roce 1931. Sto padesát let Američané za hymnu považovali vlasteneckou písničku Hail Columbia.



    První hymna Sovětského svazu, jak je známo, byla revoluční Internacionála. Klasika a rozhodně nejpopulárnější melodie mezi hymnami Sojuz něrušimyj respublik svobodnych byla oficiálně prohlášena sovětským státním symbolem až v roce 1944.

    Jestli bychom měli měnit státní hymnu, tak tu je jedna písnička, která vystihuje a v něčem doplňuje Kde domov můj. Byla složena ve stejnou dobu jako Modlitba pro Martu a objevila se také v seriálu Píseň pro Rudolfa III.


    "V tý zemi jsou lípy a ve květech med, a u sudů pípy a u piva led. A okurky v láku a cestovní ruch a hospod jak máku a holek jak much," zpíval Waldemar Matuška. To docela na nás sedí, ne?


    Napište nám do komentářů, jaká písnička by se případně hodila za novou českou hymnu.


    Názor autoru se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑