• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pilotky dobývající svět

    13-12-2017 Sputnik CZ 128 465 slov zprávy
     

    Žena za kniplem letadla přestala být neobvyklou na začátku 20. století. První samostatné lety odvážné ženy vykonaly ve 20. letech. Úspěchy těchto žen jsou navždy zapsány v historii letectva.


    Začněme Amelií Earhartovou. Letectví tuto ženu zaujalo na výstavě v Kalifornii v roce 1920. Od té doby Amelie tvrdě trénovala. Již v létě 1921 si koupila své první letadlo, ve kterém dokázala stanovit světový rekord, když vyletěla až do výšky 4 300 metrů. Při tomto manévru však zmizela a pátrání bylo oficiálně ukončeno 2. července 1937.




    © AFP 2017/

    Americká pilotka Amelia Earhartová


    Mezi evropské zástupkyně zařazujeme Francouzku Raymonde de Laroche, která jako první pokořila francouzské nebe. V roce 1909 ji kamarád umožnil, aby se v letadle za kniplem pouze projela, ale tato odvážná žena dokázala i vzlétnout. Právě ona v roce 1919 stanovila světový rekord, když vyletěla nejvýše a nejdále, jiná žena to nedokázala. Žena zemřela při letecké katastrofě, zajímavý je však fakt, že letadlo nepilotovala.





    Francouzská pilotka Raymonde de Laroche


    Jako další představíme Marinu Popovičovou, která již v 16 letech chtěla do smolenského leteckého klubu, kvůli malé výšce ji však nepřijali. Jak se snažila vyrůst? Pověsila se hlavou dolů s nákladem v rukách. Kdo ví, jestli 11 centimetrů je výsledkem tohoto „pokusu" nebo klasického růstu. Začínala na sportovních letadlech, ale ty se jí zdály pomalé. A tak začala létat tryskovými letadly.




    © Sputnik/ V. Belikov

    Sovětská pilotka Marina Popovičovová


    Jak je to se ženami v letadlech dnes? V České republice je podle údajů Úřadu pro civilní letectví k 5. dubnu 2017 22 486 pilotních průkazů, žen však nalezneme minimum. Proč?


    Za tímto číslem může stát i náročnost získání pilotního průkazu. Přijímací řízení na pozici profesionálního pilota na ČVUT je složeno z matematiky a angličtiny, předtím však uchazeč musí předložit Průkaz zdravotní způsobilosti leteckého personálu 1. třídy. Poté je třeba absolvovat bakalářské studium a praktický výcvik létání, tento výcvik však stojí minimálně 730 000 Kč, mluvíme o výcviku k pilotování dopravních letadel. To je možná velkou překážkou.


    Ale i přesto v dnešním provozu najdeme pilotky. Ze zástupkyň českého pilotování lze jmenovat Veroniku Velebnou, která pracuje v ČSA. Zajímavé je, že pilotovala i v červencový den, kdy bylo nad Ukrajinou sestřeleno letadlo letu MH17, ani přesto se však nebála a vzlétla do oblak.



    Za nejkrásnější pilotku je zase považována 29letá švédská pilotka Malin Rydqvist, která na svém Instagramu předvádí „své" cílové destinace. Tato pilotka svými fotkami potvrzuje, že i žena se zdánlivě mužským povoláním může být opravdu sexy.





    V roce 2016 EasyJet zase představil „nejmladší" pilotku na světě, díky které chtěl přitáhnout ženy k létání. Tato 27letá žena se v loňském roce stala kapitánkou ve výše jmenované společnosti. Například při letu z londýnského Gatwicku na Maltu měla za kopilota pouze 19letého britského pilota.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑