• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Voda, oheň a Porošenkovy sliby o vstupu do EU

    11-12-2017 Sputnik CZ 147 468 slov zprávy
     

    1. prosince ukrajinský prezident Petro Porošenko prohlásil, že hodlá uspořádat referendum o otázce vstupu země do EU.


    S takovými prohlášeními vystupoval Porošenko za poslední tři roky poměrně často.


    V srpnu 2014 na sjezdu své strany ukrajinský prezident řekl, že do roku 2020 vstoupí Ukrajina do Evropské unie.


    „Ukrajinská autorita ve světě ještě nikdy nebyla tak vysoká, nikdy předtím Ukrajina nebyla tak schopná, aby se mobilizovala na pomoc celému světu," řekl Porošenko.



    V dubnu 2015 na summitu Ukrajina-EU ukrajinský prezident řekl, že po pěti letech bude země splňovat podmínky pro vstup do Evropské unie.

    O šest měsíců později během projevu na Columbijské univerzitě v New Yorku Porošenko uvedl, že Evropská unie nebude schopna přežít bez Ukrajiny, která by se měla připojit k EU bez ohledu na to, zda jsou Evropané připraveni.


    V červnu 2016 Porošenko šel ještě dál a řekl, že Ukrajina již překročila Rubikon směrem k Evropské unii a „žádný Brexit ji nezastaví".


    Nicméně na konci roku během svého novoročního projevu si ukrajinský prezident již nebyl tak jistý a namísto „vstupu" se objevil výraz „sblížení".


    Letos Porošenko slavnostně vyhlásil začátek platnosti bezvízového režimu s EU a vyjádřil naději, že Ukrajina jako „evropská země" bude v budoucnu moci získat nárok na členství v Evropské unii.


    Není pochyb o tom, že taková prohlášení jsou určena pro vnitřní propagandu, protože Evropská unie nikdy neposkytovala Ukrajině žádné záruky pro vstup. Evropané upřímně prohlašovali, že v zásadě neposkytují žádné sliby, protože nechtějí v současné době Ukrajinu mezi kandidátskými zeměmi na členství v EU vidět. Jak to tak v diplomacii bývá, nikdo nepálí mosty a každé takové tvrzení je kompenzováno replikou o potřebě „rozšiřování spolupráce".


    Dneska plnohodnotnými kandidátskými zeměmi pro vstup do EU jsou Srbsko, Černá Hora, Makedonie, Turecko a Albánie. To znamená, že do 5-10 let pravděpodobně vstoupí do EU. Potenciálními kandidáty jsou Bosna a Hercegovina a nedávno také Kosovo. Pokud řeč jde o perspektivách Ukrajiny, bylo jednoznačně uvedeno, že do roku 2020 nemá o EU smysl ani mluvit.


    „Evropská unie v současné době neuvažuje o přijetí Ukrajiny do svých řad," uvedl vedoucí delegace Evropské unie v Rusku Vygaudas Ušackas. Podle něj Ukrajina není ani kandidátem na vstup do unie, EU s Kyjevem nejedná o potenciální alianci. Brusel se však zajímá o další spolupráci s Ukrajinou a o rozvoj těchto vztahů.


    Evropští úředníci o tom mluvili i v roce 2014.


    „Ukrajina se určitě nebude moci stát členem EU a NATO v příštích 20-25 letech," uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.


    Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier říkal, že nevěří, že je reálné, aby Ukrajina v dohledné budoucnosti vstoupila do Evropské unie, protože ekonomická a politická modernizace Ukrajiny je "projekt pro několik generácí".


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑