• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Utlačování národnostních menšin: o čem mlčí média

    11-12-2017 Sputnik CZ 96 335 slov zprávy
     

    O situaci národnostních menšin ve Velké Británii stále informují evropská média.


    Zveřejňování tohoto tématu však nemá vyrovnaný charakter: problém je geograficky a aritmeticky mnohem širší a o tom evropská média často mlčí nebo to nezveřejňují náležitým způsobem.



    O velkém rozsahu tohoto jevu svědčí celá řada skutečností.Například nedávno ukrajinský ministr zahraničních věcí Pavlo Klimkin prohlásil, že zástupci maďarské komunity hromadně opouštějí zemi. V Budapešti se netají rozhořčením z politiky ukrajinizace, kterou prosazuje Kyjev.

    Mimochodem, na Ukrajině, stejně jako v Pobaltí, neutlačují pouze Maďary. Koncem října 2017 ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov prohlásil, že v těchto zemích dochází k pokusům o vyprovokování neshod mezi Rusy, žijícími v zahraničí, a jejich odtržení od vlasti. V těchto dnech Benátská komise Rady Evropy prostudovala nový ukrajinský zákon O vzdělání a došla k závěru, že tento zákon neposkytuje řešení pro jazyky, které nejsou úředními jazyky EU, především ruského jazyka jako nejvíce používaného nestátního jazyka. Vládě země je doporučeno pozměnit statutární zákon, aby nedocházelo k diskriminaci.



    V Lotyšsku nová opatření od příštího školního roku znamenají, že centralizované zkoušky by měli žáci 9. a 12. tříd národnostních menšin skládat pouze v lotyšském jazyce. Podle názoru mnohých ochránců práv je hlavním cílem takových kroků zcela vytlačit ruský jazyk ze státního vzdělávacího systému, protože nová opatření nutí ruské školy, aby postupně přešly na lotyšský vyučovací jazyk.

    Francie se liší od většiny evropských zemí zvláštním přístupem k této otázce. Politika francouzského státu odmítá všechny odkazy na národnostní, rasové, etnické, náboženské a jazykové menšiny. V konečném výsledku francouzská vláda odmítla veškeré formy cílových opatření k jejich podpoře. V praxi se tak menšiny staly „neviditelné" a dochází k systémovým formám diskriminace.


    Téma romského obyvatelstva v Evropě je také stále aktuální. Před několika lety organizace Amnesty International odsoudila Evropskou unii za neschopnost omezit násilí, diskriminaci a zastrašování ve vztahu k Romům. Naopak policie zemí EU obviňuje Romy z trestné činnosti a z toho, že se odmítají integrovat do společnosti.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑