• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bude televize Nova vysílat čínsky?

    6-12-2017 Sputnik CZ 84 532 slov zprávy
     

    Číňané mají zájem o naše rodinné stříbro televizní zábavy. Jak se objevilo v médiích, čínská energetická a investiční skupina CEFC a česko-slovenská finanční skupina Penta Investment chtějí koupit od americké mediální firmy Time Warner její podíl ve společnosti Central European Media Enterprises (CME). Ta v České republice vlastní televizi Nova a další stanice.


    Skupina kanálů s hypnotickým logem TV Nova představuje nejzajímavější mediální akvizici, jakou Číňané mohou v České republice získat. Od svého založení v druhé polovině 90. let si drží největší podíl sledovanosti mezi českými televizními kanály a má navrch nad ČT1 a televizí Prima. Společnost CME zvládne prostřednictvím svých 27 kanálů v šesti zemích oslovit dokonce 40 milionů lidí před obrazovkami. České televizní portfolio patří spolu s rumunským k tomu nejcennějšímu, čím CME vládne.


    Je záhodno dávat zelenou čínským investicím? Obzvláště do českých sdělovacích prostředků? CEFC zná český mediální rybník dobře. V září 2015 majetkově vstoupila do společností Empresa Media a Médea. Druhé zmiňované vydavatelství vlastní mimo jiné TV Barrandov a vydává časopis Týden. Letos na podzim ale Číňané si nechali vrátit akcionářské podíly a ze společností odešli.


    Názor na čínské investice nejen do médií Sputniku řekl Zbyněk Fiala, bývalý šéfredaktor týdeníku Ekonom.


    Objevila se informace, že čínská energetická a investiční skupina CEFC má zájem o koupi mediální skupiny, do které patří televize Nova. Co si o tom myslíte?


    Fiala: Nova je poptávaná a odkládaná nevěsta. Už byla americká, pak česká, pohrála si s ní mezinárodní arbitráž, a když ji pak po právu začal vysávat rumunský manažer, málem klekla. Tady mne změna praporu ani nepřekvapí, ani nerozpláče.


    Je vhodné, aby zahraniční majitelé vlastnili česká média? Čínský zájem o Novu nemusí být pouze investicí, třeba za tím stojí také čínská propaganda.


    Bylo by samozřejmě dobré, kdyby v ČR bylo více médií, za kterými nestojí propaganda. Bohužel se to nedá říci ani o těch ryze českých. Není divu, že sledovanost médií klesá. Jestli chce v tomto oboru někdo zkrachovat, je to dobrý návod.


    Jak vnímáte čínské investice v České republice? Peking nasliboval hory doly, a zatím se objevilo jen mizivé procento.


    K tanci jsou potřeba dva. Loňská dohoda o strategickém partnerství vytvořila rámec pro to, aby konkrétním partnerem ČR byla provincie Č-ťiang (Zhejiang) jižně od Šanghaje. Je to oblast, do které jsou koncentrovány čínské špičkové technologie, je tu tedy z čeho čerpat.


    Byl jsem se tam podívat třeba ve společnosti Dahua, kde najdeme špičku umělé inteligence na bázi rozpoznávání obrazu. Na jiném místě této provincie, ve vznikajícím čínském centru letecké techniky Wangfeng bude působit společný podnik pro výrobu malých letadel, kterým se teď otevřel čínský vzdušný prostor. Na finanční univerzitě v Chang-čou vzniklo centrum českých studií. Řekl bych, že dříve než miliardy Číňané investují vztahy.


    Nechce Čína evropské podniky pouze vysávat? Spekuluje se, že Čínu předně zajímá know-how.


    Mělo by to být vzájemné, určitě se dá v Česku hodně pochytit, ale to, co jsem viděl v současné Číně, mne ohromilo. Jsou schopni koncentrovat obrovské intelektuální kapacity do priorit, jako je třeba superrychlá železniční doprava, kterou taky potřebujeme, ale o které u nás zatím — s odpuštěním — jenom žvaníme. Podnikatel musí být vždycky ve střehu a hlídat pravidla, ale je k nezplacení, když se to odehrává v opravdu stimulativním prostředí.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑