• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Výsadkářům vyroste pancíř. Čím bude v budoucnu válčit ruské výsadkové vojsko. Názor

    5-12-2017 Sputnik CZ 116 732 slov zprávy
     

    „Okřídlená pěchota" bude mobilnější, bude mít lepší obranu, osvojí si nové metody průzkumu a naučí se efektivně vést radioelektronický boj. Změny se dotknou všech oddílů a jednotek VDV, kterým bude spolu s pozemní armádou znatelně zvýšeno financování v rámci státního programu vyzbrojování pro období 2018 až 2025. O tom, jaké nové „hračky" v nejbližší budoucnosti dostanou ruští výsadkáři, pojednává materiál Sputniku.


    Litera D



    Podle veřejných zdrojů síly společného určení (pozemní síly a VDV) v příštích sedmi letech dostanou v rámci programu na přezbrojení přes čtyři biliony rublů (téměř 1,5 bilionu korun) z celkové sumy 20 bilionů, jež má rozpočet programu vyzbrojování do roku 2025. Velitel VDV, generálplukovník Andrej Serďukov začátkem prosince ve svém rozhovoru pro deník Krasnaja zvěda uvedl, že poměr moderních a modernizovaných zbraní v jeho vojsku již činí 60 %.

    Pouze za dva poslední roky výsadkáři dostali čtyři praporové komplety bojových vozidel BMD-4M a obrněných transportérů BTR-MDM. Celkem bylo dodáno 120 kusů vozidel. K roku 2020 VDV již bude mít 300 těchto vozidel. Dělostřelectvo posílí samohybná děla Suprut-SD — jedná se o 125mm děla schopná bojovat dokonce i s tanky. V roce 2018 se očekávají dodávky kolem 30 strojů tohoto typu. Spolu s tím ze služby se budou vyřazovat vozidla BMD-1, BTR-D a lehké samohybné minomety Nona, jež Rusku dobře odsloužily v ozbrojených konfliktech v posledních desetiletích, ale které jsou již morálně zastaralé a fyzicky opotřebované. Kromě toho v roce 2018 VDV dostane 30 modernizovaných obrněných vyprošťovacích vozidel BREM-D, jež jsou určeny pro podporu a opravy techniky přímo v bojových podmínkách.



    Nelze opomenout, že prakticky veškerá obrněná vozidla VDV mají v názvu literu D, což znamená, že mohou provést vzdušný výsadek pomocí padáku. Pouze pro tuto techniku se do vojsk v roce 2018 začnou dodávat vícekopulové systémy Bachča-UPDS, které jsou schopny rychle, ale opatrně a bezpečně spustit z nebe na zem BMD-4M spolu s posádkou, která je uvnitř, BTR-MDM a obrněná vozidla Tygr a Tajfun. Samotní výsadkáři si nadále budou osvojovat spolehlivé kruhové padáky D-10 a řízené padáky typu křídlo Arbalet-2. Poslední typ padáku umožní výsadkářům klouzat s horizontální rychlostí až 60 km/h, což je velmi užitečné pro průzkumné jednotky. Dnes vojska používají přibližně 500 kusů těchto systémů. Kromě toho v roce 2018 mají být ruští výsadkáři již plně vybaveni bojovou výstrojí Ratnik, která byla speciálně optimalizována pro potřeby VDV.

    Odnedávna v oddílech ruských výsadkových vojsk se objevilo šest tankových rot s tanky T-72-B3. Nicméně jednotky těžké obrněné techniky mohou být dobrou podporou pro okřídlenou pěchotu, která postupuje pěším způsobem nebo na bojových vozidlech výsadkářů BMD.


    High-tech pro výsadkáře



    Velmi brzy ve VDV vzniknou jednotky vybavené technikou pro velmi přesné a citlivé high-tech operace. Jak uvedl generálplukovník Andrej Serďukov, v průběhu roku 2018 ve všech výsadkových oddílech budou vytvořeny zvláštní specializované skupiny, jež budou mít na starosti radioelektronický boj a bojové nasazení bezpilotních letounů. První komplety radioelektronického boje již byly zavedeny do výzbroje a procházejí testy ve vojsku. Informace o těchto systémech nejsou příliš dostupné. Ví se pouze to, že se jedná o modulový komplet určený pro hledání zdrojů radiového záření. Nový systém v reálném čase posílá hlavním výsadkářským silám informaci o objektech protivníka a podle některých údajů dokáže rušit radiové spojení. Tudíž výsadkáři získají dodatečné schopnosti překvapit nepřítele.

    Dříve Serďukov mluvil i o další novince: o výsadkářském systému radioelektronického boje Lorandit-AD. Systém bude umístěn na menším terénním vozidle a dokáže účinně rušit jakékoliv elektronické vybavení. Velitel podotkl, že zavádění Loranditu do výzbroje začne v roce 2021.



    Co se bezpilotních letounů týče, tak je výsadkáři používají již poměrně dlouho. Nicméně specializované útvary vybavené drony prozatím nejsou ve všech oddílech a jednotkách výsadkových vojsk. Nicméně počet bezpilotních systémů roste. Začátkem listopadu tisková služba ministerstva obrany oznámila, že dokonce roku VDV dostane přibližně 20 víceúčelových dronů typu Orlan, Eleron a Tachion. Všechny jsou vybaveny vyměnitelnými moduly s termovizí a kamerami na gyrostabilizační otáčivé platformě spolu se záznamovým zařízením. Tyto „létající výsadkářské oči" zvýší efektivitu průzkumu a pomohou navádět palbu dělostřelectva.

    O automatizaci bojového působení VDV se Andrej Serďukov zmiňoval ještě 1. srpna. Tehdy uvedl, že v roce 2018 výsadkáři dostanou modernizovaný automatizovaný systém řízení vojsk Kassiopeja-D, který bude pracovat na základě výsadkářského obrněného transportéru BTR-MDM Rakuška. Posádka pouze jednoho stroje dokáže zajistit přímé velení a řízení oddíly a jednotkami VDV na určitém úseku bojových operací. Očekává se, že tato technika umožní znatelně zvýšit rychlost předávání informací v taktickém spojovacím oddílu pomocí různých kanálů, a to i za využití videospojení a zvláštního armádního „internetu".


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑