• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zabavit Moskvě. Britská rozvědka si troufla na ruský kapitál. Názor

    2-12-2017 Sputnik CZ 81 541 slov zprávy
     

    MI6 se stýská po systému po roce 1991


    Pokud řeč přichází na boj proti Rusku, tak se v první řadě vždy objevuje publicista, zástupce šéfredaktora The Economist Edward Lukas, který houževnatě usiluje o titul hlavního rusofoba Velké Británie. Právě z jeho sloupku, který byl publikován v pátečních The Times, svět zjistil obsah vystoupení šéfa tajné služby MI6 Alexe Youngera.



    Co vlastně tak důležitého šéf britské tajné služby řekl svým partnerům z NATO. Younger údajně oznámil, že Kreml je příkladem současných hrozeb pro Británii a spojence. „Cílem Ruska se stal rozkol Západu, kde rozsévá pochybnosti a dvojznačnost," odkazuje se na slova šéfa MI6 Lukas. Z čeho vyplývá, že současné evropské společenství se rýsuje hlavními ideology nového liberalismu jako ideově monolitní a svázaná jednomyslnost. Skutečný evropský demokrat zřejmě musí následovat dogma Velkého bratra bez stínu pochybností. Všechno ostatní (stejně jako akce Ruska) jsou myšlenkové zločiny, nic jiného.

    Podle Youngera starý model konfliktu, kdy se 80 % úspěchu zajišťovalo vojenskou silou a 20 % informacemi, dnes vypadá přesně naopak. Šéf rozvědky připomenul začátek 90. let, kdy Rusko údajně „přijalo pravidla hry" a poté „hodilo výzvu bezpečnostnímu systému po roce 1991, když začalo zasahovat do vnitřních záležitostí sousedů".


    Ukazuje se, že existoval bezpečnostní systém po roce 1991, který právě Rusko porušilo? Zajímalo by mě, jestli k tomu nedošlo v ten moment, kdy byl hrubě porušen slib o nerozšiřování NATO na východ k ruským hranicím? Nebo k rozšíření aliance došlo do roku 1991? Připomínám, že od té doby NATO přijalo 13 států.


    Liberální bolševismus


    A teď Lukas při podpoře vystoupení Youngera obviňuje Rusko ze zásahu i do věcí své země. Jako „důkaz" uvádí, že „vlivné ruské weby popisují Británii jako Kartágo, což znamená totální destrukci". Neupřesňuje, o jaké jde weby, vždyť pro něho je hlavní rozdmýchávání ohně!



    A v tomto ohledu zaznívají výzvy k „probuzení" tváří v tvář strašné „ruské hrozbě". Lukas si stěžuje, že od roku 1991 byli odvoláni nebo vyhnáni ti, kteří se obávali efektu ruských peněz na britský finanční systém, nebo zpochybňovali upřímnost ruských návrhů na spolupráci. Jasně odkazuje na sebe a současně se veřejně nabízí tajným službám.

    Je pravda, že opatření na „zadržování ruské hrozby" Lukas moc nenabízí. Je například znepokojen tím, že společnost En+ kontrolovaná Olegem Děripaským se údajně připravuje provést IPO na londýnské burze za účelem splacení dluhu bance VTB. A banka je pod sankcemi, veřejně donáší Lukas a žádá vládní struktury Británie, aby do situace zasáhly. Jak, proč a z jakých důvodů má Younger zasahovat do obchodů na londýnské burze, kritik Ruska nevysvětluje. A ani si neobtěžuje zjistit, že IPO bylo už úspěšně uskutečněno a dluh bance VTB společnost En+ splatila. Se svými nápady přišel Lukas pozdě.


    O několik týdnů dříve přece nabízel podobný nástroj k nátlaku na Rusko. S pomocí všech těch tajných služeb chtěl odhalit peníze ruských miliardářů uložené v daňových rájích, načež by britský ministr zahraničí Boris Johnson měl oznámit: „Víme, co chcete udělat. Nelíbí se nám to. Máme vaše peníze. Jestli je chcete zpět, zmizte."


    Takové chápání mezinárodního a vlastnického práva mají současní údajní liberální odborníci posedlí „ruskou hrozbou". Jednoduše poštvi na byznys tajné služby, vyvlastni cizí majetek a řekni: „Zmizte!" Omluvte mě, ale mluvíme o evropském liberalismu nebo o bolševismu v provedení evropských rusofobů?


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑