• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slovenskí europoslanci v hľadáčiku Sorosových „neziskoviek”

    30-11-2017 Zem & Vek 90 975 slov zprávy
     

    Už pred rokom unikli dokumenty poradenskej spoločnosti KumqatConsult, vypracované na popud dcérskej spoločnosti Open Society Foundations. Vtedy informácia prešla bez pozornosti médií a k téme sa teraz oficiálne vrátila vláda Viktora Orbána. Maďari vedú na najvyššej úrovni otvorenú vojnu proti aktivitám OSF Georgea Sorosa a jeho miešaniu sa do politiky suverénnych krajín, ktoré sa momentálne nesnaží skrývať, ani popierať.


    Objednávku na uvedený, vyslovene spravodajský dokument, zadala Open Society European Policy Institute a obsahovala požiadavku, kryštalicky sformovanú v samotnom názve textu: „Spoľahliví partneri v Európskom parlamente 2014-2019“. Správa má 127 strán a okrem iného obsahuje zoznam vytipovaných poslancov na budúcu spoluprácu Open Society. Tá chce s menovanými „budovať trvalé a dôverné vzťahy“. K menám sú priradené základné profily, no kľúč na zostavenie zoznamu nie je zverejnený. Napriek tomu je nad slnko jasné, že poslanci z dokumentu si dané privilégium zaslúžili svojou prácou a hlavne postojmi.


    Zo Slovenskej republiky figurujú v texte Monika Flašíková-Beňová, Monika Smolková a Boris Zala. Všetci spomenutí kandidovali za Smer-SD. Prítomnosť v zozname neznamená automatickú spoluprácu s OSF, no ich správanie mnohé napovedá. Celý zoznam TU.


    Pani Beňová je náklonnosťou k LGBT komunite a k minoritám známa. V jej profile Sorosovi spravodajcovia uviedli, že je obchodnou riaditeľkou; spoluzakladala vládnuPri Monike Smolkovej je napísané, že ide o ekonómku; starostku mestskej časti (2002-2006) a primátorkou Košíc (2006-neznáme); poslankyňa Národnej rady (2006- 2009); Poslankyňa Európskeho parlamentu od roku 2009. Má záujem o využitie regionálnych a štrukturálnych fondov; otázky zamestnanosti; kultúru a vzdelanie. Dokumentu sa však dá vytknúť istá laxnosť. V europoslankyne Smolkovje totiž neudáva správne časové ani vecné údaje. Smolková totiž od roku 2002 do roku 2006 vykonávala funkciu poslankyne zastupiteľstva v Mestskej časti Košice – Dargovských hrdinov, následne od 2005 do 2009 pôsobila aj ako poslankyňa vo VÚC – Košický samosprávny kraj. V období 2006-2010 bola starostkou Mestskej časti Košice – Dargovských hrdinov. Nezastávala funkciu primátorky Košíc ako sa píše v dokumente.


    Po zverejnení zoznamov sa teraz v novom svetle ukazujú vyhlásenia Borisa Zalu k migrácii spred roka, kedy vyslovene popudil slovenskú verejnosť názormi, prezentovanými ako oficiálny postoj Slovenska. Dokument Zalu charakterizuje ako bývalého novinára a univerzitného profesora; spoluzakladal stranu Smer-SD (1990); predseda strany (1990-1992); poslanec Národnej rady (1990, 2002-2009); poradca prezidenta Slovenska (2002- 2004); vedúci delegácie SR v PACE (2006-2009); Poslanec Európskeho parlamentu od roku 2009. Má záujem o právny štát; regionálne financovanie EÚ pre Dunajský región; Slobodu pohybu; budovanie demokracie; zahraničné styky a ľudské práva vo svete; politický aktivista proti komunistickej vláde v neskorých 80. rokoch; autor niekoľkých monografií a akademických článkov. stranu v roku 1999; poslankyňa Národnej rady (2002-2004); predsedníčka Výboru pre európsku integráciu (2002-2004); predsedníčka delegácie Slovenska v Európskom parlamente (2002-2004); stala sa poslankyňou Európskeho parlamentu po vstupe do EÚ v roku 2004; podpredsedníčka delegácie Európskeho parlamentu v Izraeli (2004-2009). Má záujem o ľudské práva; spravodlivosť a domáce záležitosti; azyl a migráciu; rodovú rovnosť; a práva všetkých menšín, vrátane Rómov a LGBT osôb. Odhodlaná podporovateľka hodnôt Open Society; silne progresívna; neochvejná a pragmatická propagátorka ľudských práv; vytvorila orientačnú bodovú správu o základných právach v EÚ v roku 2012, ktorá silne rozdelila Európsky parlament, ale správa bola napokon prijatá po veľmi dlhých rozpravách.


    V súvislosti so zverejneným dokumentov sme sa europoslancov opýtali na nasledujúce otázky: „Vedeli ste, že ste boli Sorosovou nadáciou vyhodnotený/á ako vhodný/á na spoluprácu? Oslovil Vás niekto a ponúkol Vám spoluprácu s niektorou z inštitucií Georga Sorosa? Boli Vám ponúknuté od niektorej z organizácií Sorosa nejaké benefity? Ak áno, prijali ste ich?“


    Poslankyňa Smolková informácie poprela: „Na všetky Vaše otázky odpovedám – nie. Viac k tomu nemám čo dodať,“ odpovedala stručne.


    Z Českej republiky sa v zozname nachádzajú len dvaja zástupcovia: Martina Dlabajová zo strany ANO 2011 a Jiří Maštálka zo strany KSČM, ktorý sa “zaujíma o slobodu médií; ekologickú ochranu a ľudské práva”.


    Bezprecedentné ovplyvňovanie zástupcov krajín EU v Europarlamente je iba vrcholom ľadovca. Ukazuje na spôsob práce neziskoviek, ktoré cez sprostredkovateľov nehanebne vypracovávajú spravodajské zoznamy vytypovaných osôb s profilmi, našej verejnosti známe z dôb pôsobenia ŠtB. Momentálne sú stovky týchto spoločností etablovaných v rámci všetkých krajín Európy a dnes už nehorázne ovplyvňujú politické a spoločenské smerovanie starého kontinentu.


    Mapovanie poskytuje sieti Open Society podrobné spravodajské informácie o poslancoch 8. Európskeho parlamentu, ktorí pravdepodobne budú podporovať hodnoty Open Society počas legislatívneho obdobia 2014-2019. Správa zahŕňa 11 výborov a 26 národných delegácií, rovnako ako najvyšší rozhodovací orgán Európskeho parlamentu: 226 poslancov Európskeho parlamentu, ktorí sú preukázateľnými alebo pravdepodobnými spojencami Open Society. Prítomnosť poslanca v tomto zozname naznačuje, že pravdepodobne podporí prácu Open Society. Mali by byť oslovení s otvorenou mysľou: hoci s najväčšou pravdepodobnosťou chcú pracovať v oblastiach, o ktoré už majú záujem, mohli by tiež radi počuť o nových problémoch. Okrem diskutovanie o jednotlivých témach by sa Open Society mala snažiť budovať trvalé a dôveryhodné vzťahy s týmito európskymi zákonodarcami.


    Autor: Jaro Frank


    Zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/slovenski-europoslanci-v-hladaciku-sorosovych-neziskoviek/1223880



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Hlavné Správy




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑