• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Oděská plavba: proč americké námořnictvo zesiluje svoji přítomnost v Černém moři

    29-11-2017 Sputnik CZ 100 594 slov zprávy
     

    Demonstrace síly


    Od roku 2014 se bojové lodě USA snaží pravidelně navštěvovat Černé moře a Ukrajinu, nehledě na geografickou vzdálenost od základen v regionu. Za situaci ve Středozemním moři a Černém moři odpovídá Šestá operační flotila Spojených států se štábem v Neapoli.


    Od 18. srpna do 1. září 2017 se v Černém moři nacházel torpédoborec Porter třídy Arleigh Burke. Předchozí návštěvu Černého moře tato loď vykonala v únoru letošního roku. Porter vypustil 6. dubna ze Středozemního moře rakety Tomahawk na syrskou leteckou základnu Šajrát.



    Zahraniční média zmiňují, že podobné plavby torpédoborců mají Rusku ukázat sílu amerického námořnictva a jsou symbolickým aktem podpory Ukrajiny. Pentagon dělal opakovaně prohlášení, že nepřiznává „anexi" Krymu a poloostrov považuje za území Ukrajiny.

    USA dodávají ukrajinské flotile malé podpůrné lodě třídy Island a poskytují konzultační služby. Od července roku 2017 provádí první námořní mobilní prapor amerického námořnictva stavbu operačního centra v Očakově (150 kilometrů od Krymu).


    Vzdušný průzkum


    Současně s demonstrací síly v Černém moři USA zesilují výzvědnou činnost poblíž Krymu. Jak v úterý informovala tisková služba Jižního vojenského okruhu, 25. listopadu okolo 13. hodiny prostředky kontroly vzdušného prostoru odhalily cíl, který se s velkou rychlostí přibližoval ke státní hranici.



    Na zachycení neznámého objektu v neutrálních vodách Černého moře byla vyslána stíhačka Su-30. Po přiblížení stíhačka obletěla objekt a na základě vizuálního kontaktu ho identifikovala jako patrolovací protiponorkový letoun P-8A Poseidon. Americký letoun následně změnil kurz svého letu, „aby se vzdálil od vzdušných hranic Ruska".

    Informace ruského ministerstva obrany svědčí o neustálých pokusech USA sbírat informace o vojenské činnosti Ruska na Krymu. Například během cvičení Kavkaz 2016 (srpen — září roku 2016) krymské jednotky protivzdušné obrany zachycovaly několikanásobný nárůst aktivity amerických výzvědných letounů RC-135 a P-8A Poseidon.


    Samostatná skupina


    Podle informací generálního štábu Rusko od roku 2014 zesilovalo Černomořskou flotilu o nové ponorky, lodě, posilovalo námořní letectvo, vytvořilo novou pozemní skupinu vojsk a obnovilo první divizi protivzdušné obrany.


    Po připojení k Rusku na nejzápadnějším bodu Krymu, na mysu Tarchankut, postavila protivzdušná vojska do služby radiolokátor 55Ž6M Něbo-M. Tento stroj je schopen objevit aerodynamické a balistické objekty na vzdálenost do 400 kilometrů.



    V plánech Ruska je i modernizace jednotek kosmických sil. Uprostřed srpna roku 2017 bylo informováno o nadcházejícím umístění vysoce přesného radaru Voroněž-SM namísto zastaralého radaru Dněpr, který se nachází u Sevastopolu na mysu Chersonésos.

    Nová stanice má zesílit možnosti národního systému včasného varování o raketovém útoku. V sovětských letech Dněpr kontroloval kosmický prostor nad územím Turecka, Saúdské Arábie, Izraele a části Íránu.


    Čelení Rusku


    Profesor akademie vojenských věd Vadim Kozjulin si myslí, že činnosti Pentagonu v Černém moři a na Ukrajině směřují na shromažďování informací o ruských vojenských objektech. V centru pozornosti USA jsou protivzdušné a protiraketové prostředky a nejnovější útočně zbraně působící na zemi i ve vzduchu.



    „Američané chtějí pochopit, nakolik je krymská skupina silná. To vše je nezbytné pro vypracování opatření na efektivní čelení Rusku pro případ konfliktu. Samozřejmě přímý konflikt USA s Moskvou jen těžko budou chtít, mají ovšem vždy možnost vést válku za pomoci druhých," prohlásil Kozjulin v besedě s RT.

    Expert je přesvědčen, že americké torpédoborce nepředstavují reálnou hrozbu pro bezpečnost Ruska, jelikož Rusko má k dispozici prostředky pro jejich odhalení a likvidaci. Tím, že odesílá bojové lodě, vláda USA ukazuje svůj nesouhlas s politikou Moskvy vůči Ukrajině.


    „Washington je hluboce zavlečen do konfliktu okolo Donbasu a Krymu, je podle všeho stranou tohoto konfliktu. Američané překrásně vědí, že Ukrajina nemá sílu na to cokoli postavit vojensky proti Rusku, proto se snaží rozšířit přítomnost v regionu, díky čemuž i tlačí na Rusko v naději získat z toho politické dividendy," uzavřel Kozjulin.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑