• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Generál Petr Pavel se smířil s nákupem ruských S-400 Tureckem. Názor

    28-11-2017 Sputnik CZ 125 507 slov zprávy
     

    Avšak v interview pro americký list U.S. News & World Report promluvil docela jiným tónem. Prohlásil, že NATO bude brát tuto situaci pragmaticky a že aliance nechce poškodit vztahy s Ankarou. Proč tedy NATO v osobě generála Petra Pavla se smířila s nákupem ruských zbraní Tureckem, což je přímým porušením protiruských sankcí USA?


    „Tak mě především pobavilo, že generál Pavel někomu vyhrožuje. Měl by začít tím, aby se oholil a vypadal jako voják", řekl v rozhovoru pro Sputnik vojensky analytik podplukovník Martin Koller.



    Koller: Pak je tady další věc, pro NATO je Turecko samozřejmě nesmírně důležitý partner, protože mu zajišťuje možnost útoku na Rusko z jihu. To je nepopiratelný fakt, jinak by tato muslimská země v NATO dávno nebyla, protože tam geograficky ani složením obyvatelstva nepatří. NATO je historicky organizace, která měla zajišťovat ochranu atlantické oblasti neboli severozápadní části Evropy před útokem Varšavské smlouvy, která již 25 let neexistuje. Tudíž je poměrně komické, že vůbec Turecko je členem NATO. Ale je zde ještě jeden důležitý fakt. Jestliže Rusko prodá Turecku systém S-400, tak se k němu samozřejmě dostanou specialisté NATO, popřípadě i dalších zemí, kteří budou toužit ho okopírovat. Totéž jsme zažili s českými systémy Tamara, u kterých šlo také jen o to, aby je mohli okopírovat, nakonec se jim to stejně nepodařilo. Takže ono je samozřejmě otázka, zda je to i z ruského hlediska výhodné, na druhé straně to znamená, že Rusko už má značně pokročilejší systémy. Myslím si, že S-400 uvolnilo na export do země, která je členskou zemí NATO.

    Ankara se rozhodla, že koupí systémy S-400 místo amerického systému Patriot. Proč?


    Tak to je v celku logické. S-400 je podle hodnocení odborníků lepší než americký systém Patriot. A Američané patrně nechtějí dát Turecku nejmodernější verzi tohoto systému. Už před 20-25 lety byl tehdejší ruský systém S-300 hodnocen jako účinnější než americký Patriot jak z hlediska protiletadlové, tak i protiraketové obrany. Tento vývoj patrně pokračuje, přestože někteří nezodpovědní ruští generálové a politici v 90. letech umožnili odprodej vzorků systémů S-300 a S-350 do států NATO, čímž výrazně napomohli především americké technologické rozvědce.


    Nákupem ruských zbraní Turecko přímo porušuje americké sankce vůči Rusku. Co na to říkáte?


    Já bych řekl, že Turecko je v takovém postavení, že si do značné míry může dělat legraci jak ze Spojených států, tak z Evropské unie, protože se z něho stává regionální velmoc, která hledí především na svoje zájmy. To je ostatně dlouhodobá záležitost. Turecko za 2. světové války bylo spojencem Německa a nedostalo se mu za to žádných sankcí. Za 1. světové války hrubě porušovalo mezinárodní dohody a realizovalo genocidu Arménů, dodnes se mu nedostalo žádných sankcí. V tehdejší době Spojené státy spolu s Francií garantovaly Arménům možnost vzniku státu na území Turecka a Turecko místo toho Armény vyhlazovalo a Státy ani necekly. Tady je vidět, že Turecko je v podstatě stát, který je veden kdysi pevnou rukou Mustafy Kemala Atatürka, dnes neméně pevnou rukou prezidenta Erdogana a tudíž se nesnižuje k tomu, aby bylo pouhým sluhou a šaškem cizích zájmů.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑