• Vybrat den

    Březen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Za hranou logiky: proč chce Polsko nakupovat plyn za oceánem

    24-11-2017 Sputnik CZ 105 451 slov zprávy
     

    Varšava v budoucnu plánuje úplné zrušení nákupu ruského plynu. Nedávno to oficiálně potvrdil polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski.


    „Navíc vyzýváme další státy, například Chorvatsko, aby si také postavilo plynový terminál v Jaderském moři, který by tuto část Evropy mohl zabezpečit plynem z jiných států světa," citují polského ministra RIA Novosti.


    Americký kontrakt: ať to stojí, co to stojí


    Americký zkapalněný plyn dovezený ze zámoří bude dražší než ruský potrubní, říká docent katedry mezinárodního obchodu Vyšší školy firemního řízení Ruské akademie národního hospodářství a státní služby Ivan Kapitonov. Přiznal, že v tom nevidí ekonomickou logiku.


    „Je to velmi politické rozhodnutí. Existují výpočty, podle kterých bude pětiletý kontrakt na dodávku LNG z USA minimálně o miliardu dolarů ročně dražší než dodávky stejného objemu ruského plynu," zdůraznil.



    V důsledku toho se Polákům značně zvýší účty za plyn a elektřinu. Právě spotřebitel zaplatí ambice svých politiků. Stejně jako i reálný sektor ekonomiky, myslí si Kapitonov.

    Co se týče ruských plynárenských projektů v Evropě, výzvy Varšavy k partnerům v EU o odmítnutí spolupráce s Gazpromem pro ně podle Kapitonova překážkou nebudou. V každém případě činnost plynovodu Severní proud 1 nijak neovlivní. Co se týče Severního proudu 2, realizace tohoto projektu je brzděna ze zcela jiných důvodů, připomněl expert.


    Plynoví jestřábi z Washingtonu a polský orel


    Pro Američany expanze na plynárenský trh Evropské unie není hlavní prioritou, myslí si Valerij Nestěrov ze Sberbank CIB. Amerika vypadá jako velmi slibná vývozní země uhlovodíků, vysvětlil. Podle názoru partnera RIA Novosti však USA zajímají hlavně státy asijsko-tichomořského regionu, zejména Čína a Japonsko.


    „Dodávky LNG do zemí EU americké společnosti neberou z obchodního hlediska, ale jako omezení přítomnosti na tomto trhu Gazpromu. V každém případě podíl zkapalněného plynu v Evropě poroste. Podle předpovědí může obsadit asi 10 % z celkového objemu. Ale potrubní plyn bude převažovat," sdílel svoji vizi o situaci Nestěrov.


    Nehledě na rostoucí roli LNG v plynové rovnováze je Gazprom podle názoru experta schopný konkurenci zvládnout a zachovat si svůj podíl na evropském trhu na úrovni asi 30 %.



    Přičemž v příštích pěti letech dodávky plynu z Ruska evropským spotřebitelům nadále porostou, i když tempo růstu nebude tak významné, je si jistý Nestěrov. Napomáhá tomu nízká výrobní cena ruského plynu při velkých objemech těžby, upřesnil.

    Spolupráce s Polskem v plynárenské oblasti bude ve střednědobém horizontu nehledě na výzvy Varšavy pokračovat. Přitom se Gazprom bude muset vzdát dlouhodobých vývozních kontraktů, předpokládá Nestěrov. Podle něj budou dohody flexibilní a budou se uzavírat na krátkou dobu. Ceny plynu navážou na stávající ceny obchodních platforem.


    Střednědobý kontrakt uzavřený společností PGNiG a americkou energetickou společností na dodávky LNG bude z hlediska ceny pro Polsko samozřejmě méně výhodný než import plynu z Ruska. Ale Varšava následovala Vilnius a je připravena platit tzv. cenu za nezávislost, shrnul Nestěrov.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑