• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zeman přivezl Putinovi a Rusku naději. Názor

    22-11-2017 Sputnik CZ 239 798 slov zprávy
     

    Česká média se ovšem převážně věnují článku na webu ruské armádní televize Zvezda, podle nějž by mělo být Československo vděčné za invazi vojsk v roce 1968, řekla v rozhovoru pro Sputnik předsedkyně Institutu slovanských strategických studií v Praze, politoložka Radmila Zemanová-Kopecká.


    Zemanová-Kopecká: Je opravdu s podivem, že tento článek vyšel zrovna v době návštěvy prezidenta Zemana, který invazi vojsk Varšavské smlouvy považuje za zločin. Mezi českými politiky vyvolal článek rozruch a časové umístnění tohoto článku, což je komentář prosovětsky orientovaného Leonida Maslovského, lze považovat minimálně za velmi nevhodné. Je pravděpodobné, že bude Miloš Zeman hovořit o této záležitosti s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem. Český prezident se to ale dozvěděl až po setkání se svým protějškem v Soči.


    Jak se podle vašeho názoru se odvíjelo jednání mezi prezidenty?



    Řekla bych, že rozhovory probíhaly ve zjevně přátelském duchu. Zeman poblahopřál Vladimíru Putinovi k vítězství nad terorismem v Sýrii, kde Rusko pomohlo Syřanům na základě žádosti jejich prezidenta Bašára Asada, který osobně přiletěl poděkovat Ruské federaci. „Konec konců je to jejich legitimně zvolený prezident," konstatoval Zeman. Miloš Zeman s sebou přivezl přes 140 podnikatelů. Na společné tiskové konferenci obou prezidentů český prezident upozornil, že když letěl do Francie, vezl sebou 14 podnikatelů, zatímco do Ruska 140. „Z toho by se dalo usoudit, že je pro nás Rusko desetkrát důležitější, než Francie," konstatoval s úsměvem. Celkem má být podle Zemana uzavřeno už během této návštěvy 13 dohod. Deset z nich by měly být podepsány v Moskvě, tři v Jekatěrinburgu na Urale. Jak konstatoval prezident Putin, celkový objem těchto smluv by měl činit 20 miliard amerických dolarů. Ruský prezident zároveň dodal, že s některými firmami Rusko spolupracuje už dlouho. Jako jeden z příkladů uvedl také Škodovku.

    Zde se ale nabízí otázka. Je to skutečně přínosem konkrétně pro Českou republiku?



    Pro nikoho není tajemstvím, že z české Škodovky zůstala jen značka, ale že samotné závody jsou jen dceřinkou německého giganta VW Group. Tam také odchází většina zisků. Nabízí se proto otázka, kolik takových společností je v podnikatelské delegaci, kterou Miloš Zeman do Ruska přivezl, a zda jeho poctivá snaha pomoci České republice nebude vlastně v některých případech spíše skrytou snahou západních firem protlačit se jakýmkoli způsobem na ruský trh. Věřme proto, že ve složení podnikatelské delegace je přece jen většina skutečně českých firem, jimž by snaha našeho národního prezidentského lobbisty mohla opravdu velmi pomoci. Český prezident konstatoval, že nehledě na různé sankce se ekonomická spolupráce rozvíjí. „To ovšem neznamená, že bych se se sankcemi smířil a víte, že jsem jejich dlouhodobým odpůrcem," prohlásil. Dodal, že se to týká jak evropských sankcí vůči Rusku, tak i odvetných sankcí Ruské federace vůči EU. „Někdy tím trestáte nevinné, pane prezidente," obrátil se na svého ruského kolegu Zeman. Zmínil zejména oblast potravinářského průmyslu. „Přijdete o naše vynikající sýry a jogurty". „Ale je možné to napravit," dodal s úsměvem Zeman. Dodal, že českého piva se snad ruské sankce nedotkly. „Pivo dostaneme a s jogurty si to už nějak vyřešíme," kontroval se smíchem Vladimír Putin. Ostatně, oba prezidenti konstatovali po vzájemném dialogu, že normalizace vztahů mezi Ruskem a EU odpovídá společným zájmům.

    Vladimír Putin v rámci tiskové konference informoval o iniciativě pro zřízení rusko-českého diskuzního klubu, zásluhu připsal Miloši Zemanovi. Co na to řeknete vy?



    Podle mého názoru se toto fórum může stát doplňující platformou pro neformální komunikaci zástupců občanských společností v Rusku a Česku. Myšlenka je to bezesporu skvělá, protože taková fóra by mohla mnohé vyjasnit a mnoha lidem i organizacím otevřít oči. Přímé kontakty mezi lidmi a organizacemi jsou tou největší protiváhou dohadům a polopravdám, jimž dnes Rusko musí čelit. I zde je ovšem drobné „ale" — kde v Česku se tato fóra budou odehrávat? V Praze to asi nebude. Není totiž jisté, zda hradní protokol informoval pana prezidenta, že Rada pražského magistrátu už v září 2014 pozastavila partnerskou smlouvu mezi Prahou, Moskvou a Petrohradem, a zatím se ji ani zdravému rozumu ani Institutu slovanských strategických studií nepodařilo přimět toto pozastavení zrušit. Důvodem měla být, cituji: „…bezprecedentní agresivní politika vedení RF, která vedla k okupaci a násilné anexi Krymu a následně k válce ve východních regionech. Ukrajiny… " Jen dodejme, že k tomuto kroku nepřistoupila jediná evropská metropole. Kromě Prahy. Miloš Zeman má v této věci ale jasno. Sankce jsou zbytečné a Krym je ruský.

    Ruské média píšou o mimořádně nabitém programu návštěvy prezidenta Zemana, zdůrazňuji, že tato návštěva pozitivně ovlivní spolupráci mezi Ruskem a Českou republikou. Souhlasíte?


    Návštěva Ruské federace pana prezidenta Miloše Zemana přece jen vlévá naději, že řada věcí by skutečně mohla dostat prostor k řešení. Věřme, že státnická moudrost obou prezidentů se stane impulzem pro skutečné zlepšení vztahů, nejen mezi státy, ale také mezi lidmi v obou zemích. Vzhledem k tomu, že je obvyklé tyto návštěvy oplácet, dojde jistě také na návštěvu Vladimíra Putina v ČR. Doufejme, že do té doby už zaznamenáme pozitivní posun ve vzájemných vtazích obou zemí.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑