• Vybrat den

    Březen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Stíhačka pro monarchii. Proč potřebují arabští šejchové ruská bojová „křídla“. Názor

    16-11-2017 Sputnik CZ 103 778 slov zprávy
     

    Ve středu Federální služba pro vojensko-technickou spolupráci (FSVTS) v rámci výstavy Dubai Airshow 2017 uvedla řadu velkých transakcí.


    Nový, lehký



    Vojensko-technická spolupráce s organizátory fóra Dubai Airshow 2017 se v Rusku vždy rozvíjela stabilně, ale mírným tempem. Monarchie Spojených arabských emirátů většinou dávaly přednost západním zbraním při vyzbrojování své stotisícové armády. Základna techniky ozbrojených sil SAE je „směska" amerických, francouzských, britských, jihoafrických, švédských, brazilských a čínských vzorků. Ruské zbraně jsou v Emirátech zastoupeny pouze několika typy. Je to 50 protivzdušných raketo-dělových komplexů Pancíř S-1E, kolem 600 bojových vozidel pěchoty BMP-3 a také reaktivní raketomety — kolem 50 Gradů a maximálně 10 Smerčů.

    Žádný jiný stát, který nemá takové zásoby ropy, by fyzicky prostě nemohl „utáhnout" tak různorodý arzenál zbraní, střeliva a náhradních dílů. Ale SAE si mohou dovolit experimentovat, porovnávat a vybírat. Kromě toho, jak uvádějí analytici, mnohé arabské monarchie v poslední době chtějí „vylepšit" svou vlastní vědecko-technickou základnu a pokoušejí se získat přední technologie a zkoumají málo známé vzorky zbraní.


    Jedním z nejperspektivnějších společných projektů Ruska a SAE je program výroby malé frontové stíhačky páté generace. Příslušná dohoda byla uzavřena v únoru tohoto roku. Jak před časem uvedl generální ředitel státní korporace Sergej Čemezov, stíhačka může být vytvořena na základně MiG-29 a MiG-35 a její zpracovávání bude trvat kolem sedmi-osmi let. Vylepšená verze letadla bude samozřejmě nabídnuta i ruskému letectvu.


    „SAE nelitují peněz na modernizaci svého obranně-průmyslového potenciálu," řekl RIA Novosti hlavní redaktor časopisu Export zbraní Andrej Frolov. „Jejich přání poučit se od nás je zcela zákonité. Z jedné strany Emiráty získají přístup k určitým technologiím, zvýší úroveň své vědy a „zdokonalí" své vědce. Z druhé strany je to výhodné i pro nás. Získáme investice k dokončení některých svých projektů. Kromě toho, až bude stíhačka hotova, SAE se mohou stát prvním klientem. A při pohledu na ně dají o sobě vědět i další zájemci."


    F-16, posuň se!



    Připomeňme, že Rusko už provádí společný projekt „letadla budoucnosti" s Indií. Jde o projekt FGFA — „přizpůsobené" verze ruské těžké stíhačky páté generace SU-57 indickému trhu. Ale podle názoru řady odborníků New Dillí začala „zlobit". Analytik Mezinárodního institutu strategických výzkumů (IISS) Douglas Barrie začátkem listopadu uveřejnil článek, v němž tvrdil, že indičtí vojáci vyjadřují pochybnosti ohledně ceny a vlastností letadla. Nicméně autor konstatoval, že alternativu FGFA nemá, a proto kritika z indické strany může být způsobem, jak si usmlouvat výhodnější podmínky. Za těchto okolností může být transakce se SAE podle stejného projektu jasným signálem: „Máme s kým provádět další projekty perspektivních zbraní."

    Mimochodem, vojensko-technická spolupráce mezi Ruskem a SAE se v nejbližší budoucnosti neomezí pouze na práci na perspektivních strojích. Jak uvádí FSVTS, v současné době probíhá jednání o dodávkách do Emirátů několika desítek ruských stíhaček SU-35 generace 4++. Smlouva bude pravděpodobně uzavřena v nejbližší době. SAE se tak mohou stát druhým zahraničním státem po Číně, který kupuje toto letadlo. Bude chránit oblohu arabských monarchií společně s americkými F-16 a francouzskými Mirage 2000.


    „Za prvé, diverzifikace dodávek zbraní je obvyklá praxe,» řekl Andrej Frolov. „Umožňuje se vyhnout závislosti klienta na jednom dodavateli. Za druhé — nelze zapomínat, že za poslední dva roky se rozmístění sil na Blízkém Východě zcela změnilo poté, kdy Rusko zahájilo operaci v Sýrii. Můžeme připustit, že část uzavřených smluv je určitým důsledkem větších a podstanějších politických dohod mezi RF a SAE. V nejbližší budoucnosti se stěží dozvíme, jakých konkrétně."


    Tlustá „aktovka"



    Mimochodem, o ruská letadla, bojující v Sýrii, mají zájem nejen Spojené arabské emiráty. Jak uvádí tisková služba FSVTS, jednání o dodávkách SU-35 probíhá s mnoha zeměmi. O letadla „Suchého" je velký zájem i v Severní Africe. Například v Alžíru slouží 44 dvoumístných stíhaček SU-30MKA, které mají podobné vlastnosti jako ruská SU-30SM. Kromě toho tato země již dlouho a opakovaně projevuje přání získat od Rosoboronexportu frontové bombardéry SU-32 (exportní modifikace SU-34). Vojenská operace proti IS se stala výbornou reklamní kampaní letadla, určeného k „práci na zemi". Ale zatím tento stroj stále ještě čeká na svého prvního klienta — dříve se SU-32 neprodávala ani do jedné země na světě.

    Podstatně se rozšiřuje území poptávky i na přední ruské systémy PVO. Zástupci FSVTS na výstavě Dubai Airshow 2017 informovali o uzavření smlouvy se Saúdskou Arábií o dodávkách protivzdušných raketových systémů S-400 Triumf. Království se tak stane třetím státem po Číně a Turecku, který získá tyto zbraně. Paralelně pokračují dodávky vojskových protivzdušných raketových systémů S300VM do Egypta.


    Všechny výše uvedené projekty jsou pouze malou částí kontraktů, které se podařilo uzavřít v poslední době. Jak uvedl ve středu generální ředitel Rosoboronexportu Alexandr Michejev, celkový objem aktovky objednávek se zeměmi Blízkého Východu a Severní Afriky tvořil kolem osmi miliard dolarů. Je to pětina všech vojenských vývozních kontraktů, které uzavřelo Rusko se svými partnery.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑