• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    České suroviny a australská zrada? Názor

    16-11-2017 Sputnik CZ 106 508 slov zprávy
     

    Volby skončily, ale kauza šlendrianství s českým lithiem pokračuje dál. Tiše a v temném zákulisí. Voliče už není třeba strašit. Teď jde o to, kdo na surovině ležící v naší půdě vydělá.



    To bylo ještě v říjnu. Poslanci staré Sněmovny, někteří ani tušit nemohli, že ve volbách dostanou jejich strany takovou dardu od voličů, že většina z nich do parlamentních lavic neusedne, vášnivě probírali kauzu lithnium. Na mimořádné schůzi, kterou svolali komunisté za podpory poslanců hnutí ANO, SPD i části sociálních demokratů, se debatovalo o memorandu o porozumění mezi českým státem a australskou těžařskou společností European Metals Holdings. Dokument začátkem října podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček a až posléze vyšlo najevo, že může být pro Česko nevýhodný.

    Dolní komora českého parlamentu nakonec usnesením vyzvala vládu, aby memorandum s Australany zrušila. Ale co s tím? Takové usnesení není pro Sobotkův ani kterýkoli příští kabinet zavazující. Poslanci zvedli ruce proti loupeži našich nerostů, jak ale celá lithiová záležitost skončí není jasné.


    Dosluhující premiér Bohuslav Sobotka je, jak by jeho američtí přátele řekli, chromá kachna. Má zabaleno a ve Strakově akademii čeká na střídání. Andrej Babiš by rád vyhnal pavouky ve Strakovce, ale není jisté kdy se tam opět podívá a zda-li vůbec. Volby vyhrál, ale jak vidíme, nemůže zkrotit Piráty, natož sestavit vládu. Jakoukoli. Menšinovou, většinovou, expertní.


    Situace se má následovně: memorandum platí, vláda není a Australané se mohou připravovat na těžbu lithia. První rypadlo by se mohlo zabodnout do naší půdy v Krušných horách už v roce 2022. Co si o situaci myslí na české politické scéně?



    "Firmy, které do průzkumu investovaly nemalé peníze, naše povolební tahanice nezajímají. V současné době byla schválena studie vlivu na životní prostředí (tzv. EIA) pro odkaliště v Horním Slavkově. Pokud se vyřeší zajištění dopravy získané rudy po železnici, nic nebude bránit tomu, aby se začalo v lokalitě těžit. Víme ale, kde hornina skončí? Kde se bude zpracovávat a zda zůstane výroba baterií a dalších produktů v České republice? Budeme vůbec profitovat z přidané hodnoty této klíčové suroviny? Bohužel se zdá, že se naplní varovná slova komunistických poslanců a vytěžená hornina poputuje za hranice naší republiky," varuje Jaroslav Borka, zastupitel Karlovarského kraje za KSČM.

    Komunistický politik míní, že lithium není jediná naše surovina, o níž se velmi brzy bude hrát. Krušné hory skrývají kov, jehož vzácnost a tím pádem i cena může být větší, než lithia.


    "Lithium není jediný prvek, o nějž je zájem. Dalším problémem budou pravděpodobně průzkumné práce zjišťující naleziště kobaltu. V současné době již probíhají například na Kraslicku. Podle geologa Oty Janoucha, který se v této oblasti pohybuje, má kobalt dokonce vyšší cenu než lithium. A doba, která přichází, bude dobou lithia, a to jsou společně s kobaltem a grafitem komponenty potřebné k výrobě baterií," říká Borka.


    Shodou okolností, jemně řečeno, průzkum zásoby wolframu a kobaltu na Kraslicku provádí firma Geomet, napojená na australskou těžařskou společností European Metals Holdings.


    Jak připomínáme, v Česku jsou asi tři procenta světových zdrojů lithia, naprostá většina je na Cínovci a malé množství na ložisku ve Slavkovském lese.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑