• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Tisíce neonacistů z celé Evropy se připojilo k ukrajinskému Azovskému praporu

    15-11-2017 Svobodné Noviny 188 479 slov zprávy
     

    Ukrajinský neonacistický Azovský prapor údajně získává v Evropě tradici, zejména v Německu. Více než 2500 zahraničních žoldnéřů v současné době bojuje na jeho straně ve východní Ukrajině – třikrát více než v roce 2014, píše časopis Spiegel, jenž cituje bezpečnostní orgány.


    Ultrapravicoví nacionalisté Azovského praporu distribuují letáky k náboru nových členů na neonacistické akce v celé Evropě, píše německý časopis Spiegel. Jejich propagační kampaň se jeví jako účinná, jelikož se k nim připojuje „stále více žoldáků“, kteří se údajně spojují, aby „zachránili Evropu před zánikem“.


    V červenci byly jejich letáky údajně distribuovány mezi návštěvníky rockového festivalu v Themaru v Durynsku, kde je vyzývaly, aby se „připojili k řadám nejlepších“ a „zachránili Evropu“. Fotografie německých neonacistů se objevují na sociálních sítích, podle časopisu.


    V městečku Themar bylo v červenci pořádáno 6000 krajně-pravicových návštěvníků koncertů, kteří se zúčastnili akce Rock against Foreign Domination. Fotografie zveřejněné online ukazují návštěvníky, kteří nosí trička s frází „Miluji Hitlera“, „Miluji národní socialismus“ a také „svastiku“.


    Před festivalem obyvatelé Themaru vyjadřovali rostoucí obavy z koncertu a nesli nápisy: „“Všichni tito nacisté jsou duševně nemocní, musí mít bramborové mozky“ a „Tvůj hlas proti nacistům“. Místní úřady však uvedly, že nemohou zabránit festivalu, protože podle německého práva nebyl protiprávní.



    Pravicový extremistický Azovský prapor získává stále větší podporu v Německu, píše Spiegel. Jejich „reklamní kampaň“ byla zjevně úspěšná, uvádí se v časopise s tím, že sociální sítě stále častěji zobrazují fotografie německých neonacistů, kteří hrdě vyjadřují svou oddanost Azovskému praporu.


    Po maidanském převratu v roce 2014 v Kyjevě byli militanti z Azovského praporu organizováni a začleněni do ukrajinské národní gardy, která byla použita v kyjevské vojenské akci proti samoznavým republikám Doněcko a Luhansko. Jednotka byla založena vedoucím hnutí „Ukrajinských patriotů“ Andrejem Biletskym – známým také v nacionalistických kruzích pod přezdívkou „Bílý vůdce“.


    Ačkoli se ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov  snažil zahrnout Azovský prapor do školícího programu řízeného jednotkami amerických armád na západní Ukrajině, v roce 2015 americká sněmovna zástupců jednomyslně přijala legislativu, která zakázala výcvik a vyzbrojování skupiny. Sněmovna označila prapor za „otevřený neonacistický“ a „fašistický“ a zakázala americkým instruktorům jejich výcvik a vyzbrojování.


    Ruské ministerstvo zahraničí tento krok uvítalo a poznamenalo, že „americkému kongresu to trvalo více než rok, než si uvědomil, že tento prapor je shromážděním nestydatých neonacistů, kteří předvádějí Hitlerovské síly SS.“


    Mluvčí ministerstva zahraničí Aleksandr Lukašjevič uvedl, že dalším „logickým krokem“ pro americké zákonodárce bude nakonec uznat, že převrat v roce 2014 v Kyjevě, který byl aktivně podporován Washingtonem, byl organizován stejnými neonacistickými násilníky. Je zřejmé, že další jednotky ukrajinské národní gardy nejsou o nic „lepší než Azovský prapor,“ dodal.


    Azovský prapor je snadno rozpoznatelný za pomocí Wolfsangelu (Wolfův hák), což je starobylý symbol, který byl během druhé světové války používán nacistickými SS divizemi a holandskými nacistickými sympatizanty. Azovský znak také obsahuje symbol Černého slunce SS.



    (RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters)















    Podobné články




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑