• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Volný pohyb zboží, osob, kapitálu a… tanků. Názor

    13-11-2017 Sputnik CZ 81 484 slov zprávy
     

    „Pokud dojde k integraci ozbrojených sil Evropské unie, tak se dostáváme někam na úroveň té slavné, nebo spíše neslavné, evropské armády," řekl pro Sputnik vojenský analytik, podplukovník Martin Koller.


    Koller: Tady je základní fakt, že evropská armáda může výborně pracovat teoreticky. Může skutečně vozit náklady tam a zpátky efektivně. Ale to všechno nezajišťuje, že evropská armáda bude opravdu bojeschopná. Protože stále říkám, jaký má zájem Portugalec v České republice a jaký má zájem Čech na Portugalsku? Evropská unie je roztříštěná jazykově, národnostně, ale hlavně z hlediska zájmů. Současná situace, kdy se Evropská unie plně zaměřuje na vyvolání války na ruských hranicích, nic nezmění na tom, že EU nemá bojeschopné armády, protože většina armád byla profesionalizována. Ale na druhé straně je na těchto armádách vidět naprosto negativní dopad celého systému Evropské unie, protože neexistuje něco jako evropské vlastenectví. Za co budou tito vojáci bojovat? Nakonec to budou obyčejní žoldáci, kteří budou bojovat za peníze. A jak je známo, každý žoldák bojuje proto, aby si ty peníze užil a ne, aby za ně měl postavený hrob.


    Když se vrátíme k té myšlence „vojenského Schengenu", už jsme sledovali různé konvoje. Konvoj sem, konvoj tam…



    Ale ty konvoje tady jezdí dvacet let, to bych neviděl jako takový problém, kdyby se z nich nedělala šaškárna typu alegorických vozů někde v cirkusu. Ale já jsem toho názoru, že je to naše integrace do evropské armády, ať už se tomu říká, jak chce. V podstatě zásadním krokem byl čin ministra Stropnického, který podřídil polovinu našich pozemních vojsk německé 10. tankové divizi. Toto rozhodnutí je zásadním způsobem špatné, směřuje k likvidaci našeho státu a vytvoření vojenské síly, která bude používána jako represivní prostředek proti občanům. To bude totiž hlavní účel celého systému, protože, jak říkám, z vojensko-strategického hlediska nemá evropská armáda žádnou budoucnost.

    NATO se netají tím, že vojenský Schengen je potřeba i pro zadržování Ruska. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se však domnívá, že NATO hledá důvod k tomu, aby mohlo nasadit co nejvíce vojáků na hranicích s Ruskem a využívá k tomu každou příležitost. Kdo má pravdu?


    Samozřejmé pan Lavrov, protože NATO je ze 70 % zájmová organizace Spojených států a v současné době už dávno neplní svůj úkol, kterým je ochrana Evropy. Základním úkolem NATO byla přece obrana Evropy proti Varšavské smlouvě, která už dávno neexistuje. To je první věc. Za druhé je naprosto logické, že Spojené státy ve svém tažení proti Rusku budou preferovat řešení, které znamená, že většinu ztrát ponese Evropa. Pro ně to bude mít dva pozitivní faktory: jejich ztráty budou menší a navíc budou moci po válce s Ruskem, pokud k ní tedy dojde, zaujmout daleko silnější pozici vůči evropským zemím. Takže je naprosto logické, že směřují k tomu, aby válku proti Rusku v Evropě odnesla z hlediska následků především Evropa, evropské státy a jejich občané. Doufám však, že hovory o vojenském konfliktu s Ruskem zůstanou pouze na papíře.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑