• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ruský Viťaz: co víme o nejnovějším protivzdušném systému, který může získat ruská armáda

    12-11-2017 Sputnik CZ 338 735 slov zprávy
     

    O unikátních charakteristikách ruského kompletu se dočtete v materiálu RT.


    Nejnovější protiletadlový a protiraketový komplet (PLRK) středního dosahu S-350 Viťaz by měl projít veškerými testy do konce roku 2017. Tento stroj s dílny koncernu Almaz-Antej má nahradit několik dřívějších variant kompletu S-300.


    Zástupce ředitele Centra analýzy strategií a technologií Konstantin Makijenko uvedl televizi RT, že s největší pravděpodobností ruské ozbrojené síly dostanou komplety S-350 v nejbližších letech.


    „Nepochybuji, že S-350 v nejbližší době budou zavedeny do výzbroje ruské armády. Modernizace vojsk vzdušně-kosmické obrany je jedním z prioritních úkolů a státní program vyzbrojování se bez nákupu S-350 neobejde. Tato technika je velmi perspektivní a důležitá," uvedl Makijenko pro RT.



    Statní program vyzbrojování pro období 2018-2025 je oficiální dokument, který obsahuje seznam vojenské techniky, munice, výstroje a vybavení, jež je nutné zakoupit pro potřeby ruského ministerstva obrany. Očekává se, že na program bude vyčleněno kolem 17 bilionů rublů (6,3 bilionu korun).

    Podle plánu


    Na konci 90. let koncern Almaz-Antej z vlastní iniciativy začal pracovat na projektu kompletu protivzdušné obrany středního dosahu, který má nahradit dřívější modifikace rodiny PLRK S-300.


    Koncern se proto rozhodl přijat účast na veřejné soutěži na dodávky PLRK pro potřeby Jižní Koreje. Almaz-Antej dokázal porazit konkurenty z Francie a USA. Dodávky exportní verze systému S-350 (KM-SAM) na podvozku KamAZ startovaly v roce 2006.
    Verze pro ruskou armádu dostala název Viťaz. První nákres stroje se na veřejnosti objevil na letecké výstavě MAKS 1999. Na výstavě MAKS 2013 Almaz-Antej předvedl pracovní verzi odpalovacího zařízení.


    Podle plánů S-350 nahradí systémy S-300PT a další PLRK.


    Obranná linie


    Protivzdušné systémy středního doletu jsou určeny na obranu velkého seskupení pozemních sil během útočných a obranných operací. Komplety S-350 budou integrovány do jednotné sítě protivzdušné obrany spolu se systémy S-400, S-300BM4 Antej-2500 a S-500 Prometej.



    Viťaz bude mít za úkol ničit vzdušné cíle, které se dostanou přes první obrannou linii, za kterou odpovídají systémy dlouhého dosahu. Ruský PLRK může útočit na všechny vzdušné objekty letící z jakéhokoliv směru.

    Komplety S-350 budou vyzbrojeny dvěma typy moderních raket: jedná se o střelu 9M100 malého dosahu a střelu 9M96 středního dosahu. Obě rakety jsou vybaveny palubním infračerveným senzorem a „inteligentní" bojovou hlavicí, jež navádějí střely k cíli.


    Střely 9M100 a 9M96 zajišťují likvidaci jak současných, tak i perspektivních prostředků vzdušného útoku: od raket s plochou dráhou letu a stíhaček až po balistické střely a strategické bombardéry.


    Podle zveřejněných charakteristik komplet S-350 dokáže naráz zasáhnout 16 aerodynamických cílů (leteckou techniku) a 12 balistických cílů (střely s plochou dráhou letu). Střely kompletu mají dolet 1,5 — 60 km a jsou schopny zasáhnout cíl ve výšce 10 — 20 km.


    S-350 je maximálně automatizován. To znamená, že posádku stroje tvoří tři lidé, kteří mají na starosti pouze přípravu kompletu ke startu a vydání povelu k útoku na cíl. Vyhledávání a sledování cílů komplet provádí samostatně. Přitom uvedení Viťazu do bojové pohotovosti trvá pouze pět minut.


    Kromě odpalovacích zařízení (v počtu až osmi kusů) komplet zahrnuje vozidlo velení a řízení 50K6 a 1-2 vozidla s víceúčelovým radiolokátorem 50H6. Radiolokátor je umístěn zvlášť od velitelského vozidla pro případ, že nepřítel vystřelí raketu, která se bude navádět na záření radaru.


    Perspektivní systém


    Vojenský analytik Jurij Knutov pro RT prohlásil, že se v současnosti dokončují státní zkoušky Viťazu, proto v roce 2018 budou zahájeny dodávky do ruských ozbrojených sil. Podle experta průtahy ve vývoji kompletu jsou spojeny s tím, že dlouhou dobu nebyly k dispozici vhodné střely.



    „Po spolupráci s Jižní Koreou Rusko nahromadilo solidní technologický základ pro vývoj lepšího kompletu středního dosahu. Nicméně zkoušky a sériová výroba se odkládaly kvůli tomu, že nebyly vhodné střely. Dokončit komplet s nedokonalými raketami nikdo samozřejmě nechtěl," podotkl Knutov.

    Odborník vysvětlil, že se situace změnila s tím, jak se objevily střely s aktivní samonaváděcí hlavicí (9M100 a 9M96), což zvyšuje efektivitu činnosti S-350. PLRK bez samonaváděcích střel musí neustále sledovat cíl až do jeho zásahu a jsou tak zranitelné vůči rušičkám a protiradarovým raketám.


    „Nové střely zvyšují efektivitu používání kompletu. Jsou odolné vůči rušičkám a mají ve srovnání s komplety S-300 zvýšený dolet, přičemž mají menší rozměr. Samonaváděcí střely zvýšily přesnost a životnost našich kompletů," uvedl Knutov.


    Podle něj komplet S-350 může být vybaven až 12 střelami, zatímco S-300 má pouze čtyři. To svědčí o zvýšené efektivitě Viťazu.


    „Za zmínku ještě stojí to, že na rozdíl od S-300 komplet S-350 bude mít střely se zvýšenými manévrovacími schopnostmi. Tato vlastnost dokáže zvýšit jejich přesnost. Jedná se tak o velmi perspektivní protivzdušný systém," shrnul Knutov.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑