• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Závažné politické změny“: proč chtějí USA zdvojnásobit vojenské letectvo Afghánistánu

    12-11-2017 Sputnik CZ 109 653 slov zprávy
     

    Přikovány k zemi


    Podle údajů Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) je situace afghánského letectva kritická. Ze 44 letadel zůstalo v provozu pouze osm strojů. Mluvíme o lehkém bojovém letounu EMB 314 Super Tucano. Všechny transportní letouny (C-130 Hercules, Cessna 208B, PC-12, Boeing-727) jsou podle informací IISS přikovány k zemi.


    Vrtulníková technika Afghánistánu je zastoupena třemi ruskými Mi-35 (vývozní verze transportně-bojového Mi-24), třemi indickými víceúčelovými Cheetal, 27 americkými víceúčelovými MD-530F a 78 ruskými Mi-17 (vývozní varianta transportního Mi-8).



    Americké úmysly o investici do rozvoje afghánského letectva poprvé vyšly najevo v září 2017. Afghánský prezident Ašraf Ghaní tehdy oznámil, že na tyto účely Pentagon vyčlení 6 miliard dolarů. Neuběhly ani dva měsíce a Stewart už oznámil 7 miliard dolarů.

    Podle informací DefenceNews se nakonec Pentagon rozhodl, že program přezbrojení natáhne na šest let. Navíc Ministerstvo obrany USA už určilo konkrétní nomenklatury a termíny dodávek.


    Podle Stewarta budou z letectva Afghánistánu do roku 2021 vyřazeny ruské Mi-17, o Mi-35 se přitom nemluví.


    Jak Stewart upřesnil, v průběhu šesti let USA počítají s opravou letadel transportního letectva C-130 a C-208 a brazilských bojových letounu EMB 314 Super Tucano a nepatrně zvýšit jejich počet. V roce 2019 se počet vrtulníku MD-530 zvýší ze 35 na 55 kusů a počet bitevních letounů Cessna AC-208D Combat Caraven bude ze tří strojů navýšen na 32 kusů (v roce 2023).


    Afghánské letectvo očekává dodávky 159 vrtulníků UH-60 Black Hawk. Do roku 2022 chtějí Američané Kábulu předat 119 strojů, z nichž 58 bude víceúčelových a 61 útočných. Víceúčelové verze budou speciálně upraveny k horkému a suchému afghánskému klimatu a útočné vrtulníky budou vybaveny raketovou výzbrojí.


    Stewart také poznamenal, že USA aktivovaly proces školení pilotů.


    Strategický plán


    Situace v Afghánistánu se značně zhoršila po zahájení vyvádění amerických vojsk v roce 2014. Kontingent USA tvoří základ Mezinárodních sil bezpečnostní podpory, které jsou zastoupeny hlavně vojáky zemí NATO.



    Afghánská armáda, kterou vyzbrojovaly a cvičily USA, se však ukázala jako neschopná, aby zvládla nápor islámského hnutí Tálibán. V současné době Kábul kontroluje něco přes polovinu území země.

    Nejprudší boje s islamisty probíhaly v roce 2016. Vládní síly utrpěly velkou porážku a ztratily řadu důležitých měst. Situace centrální vlády byla na pokraji katastrofy a Washington musel snížit tempo stahování vojsk.


    V červenci 2016 tehdejší americký prezident Barack Obama nařídil, že v Afghánistánu na začátku roku 2017 zůstane 8,4 tisíce vojáků, původně bylo plánováno ponechání pěti tisíc vojáků. V průběhu letošního roku administrativa Donalda Trumpa postupně zvyšovala velikost amerického kontingentu.


    V srpnu 2017 americký prezident představil nový strategický plán pro Afghánistán, neodhalil však obsah vojenské mise. Trump ale oznámil, že nemá cenu očekávat rychlé stažení vojsk. V té době bylo v Afghánistánu 11 tisíc amerických vojáků.


    Bez jednání


    Ředitel Centra pro studium současného Afghánistánu Omar Nassar si myslí, že plány na přezbrojení afghánského letectva svědčí o americké snaze předání odpovědnosti za vojenské operace Kábulu a poté nakonec vyvést alespoň část skupiny.


    „Samozřejmě je nutné upřesnění termínů dodávek nové letecké techniky a její ceny. Ale pokud budeme mluvit obecně, podobné investice jasně svědčí o americkém přání vážně podpořit afghánské letectvo a bojovou schopnost, které je třeba popřát jen to nejlepší. Slabé letectvo neumožní vítězit v boji s Tálibánem," oznámil Nassar.



    Expert předpokládá, že Trump může udělat dobrý politický tah v tématu stažení vojsk, když tím zároveň splní předvolební slib o neúčasti USA ve vojenských konfliktech v zahraničí. Navíc rozhodnutí o podpoře afghánského letectva je vyvoláno pokusem o vyvolání tlaku na Pákistán, kterému Trump pravidelné hrozí.

    „Ale minimálně dokonce v nejbližších letech americké investice do letectva Afghánistánu nemusí mít pozitivní efekt. V Afghánistánu je monstrózní nedostatek kvalifikovaných pilotů. Za více než 15 let pobytu v zemi Američané tento problém nevyřešili. Nyní Afghánistán fakticky nemá mladou generaci pilotů," konstatoval Nassar.


    Odborník je přesvědčen, že USA počítají se zásadním zvrácením situace na frontě v boji s Tálibánem v příštím roce. Nassar si myslí, že jednání s islamisty nepovedou k žádným výsledkům, protože strany konfliktu nejsou připraveny k žádným ústupkům.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑