• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Fungování přímého zaměřování“: jak bude vypadat nový bitevní letoun ruského letectva

    7-11-2017 Sputnik CZ 120 604 slov zprávy
     

    Za celou dobu jeho provozu Grač prokázal vysoké bojové vlastnosti. Za 10-15 let však využíváni Su-25 skončí a nyní specialisté jednají o vytvoření nového bitevního letounu na základě víceúčelového Su-34. O perspektivních projektech náhrady letounů Grač v materiálu RT.


    Sovětský bitevní letoun Su-25 Okb Sukhovo byl vyvíjen navzdory problémům s financováním projektu. 7. listopadu 1974, v den výročí Velké říjnové socialistické republiky, byl sestaven drak prototypu budoucího letadla.


    Bojový Grač


    Su-25 se účastnil asi 20 konfliktů v různých regionech světa. Od září 2015 bitevníky úspěšně vykonávají bojové úkoly v Sýrii.



    Su-25 je určen pro likvidaci širokého spektra pozemních a vodních cílů. Uvádí se, že bitevní letouny jsou efektivnější než frontové bombardéry a konvoje vojenské techniky a tábořiště protivníka likvidují díky raketovým a výkonným zbraním.

    Mezi nevýhody těchto bitevních letounů patří rychlost (pouze asi 700 km/h), nemotornost a viditelnost. Tento typ bojových letounů je za dobrého počasí poměrné lehké zpozorovat ze země. Zpravidla bitevníky bojují v nízké výšce, a proto jsou vystaveny palbě z kulometů a protiletadlových zbraní.


    Získaná zkušenost ruským konstruktérům umožnila zdokonalení ochranných vlastností Su-25. Modernizovaný bitevník má zesílený pancíř na kriticky důležitých místech a kokpit pilota je uzavřen titanovým pancířem ABVT-20. Pilot bitevníku Grač byl ochráněn před zásahem střeleckých zbraní do kalibru 30 mm.


    Z oficiálních údajů Ministerstvo obrany RF vyplývá, že Su-25 může útočit ve výšce 30 až 5 000 metrů. Maximální bojová nosnost bitevního letounu je 4,3 tuny a rozsah bojové akce nepřesahuje 700 km.


    Arzenál Su-25 zahrnuje řízené i neřízené rakety a bomby, 20mm dvouhlavňové dělo GŠ-30-20 a protitankový raketový komplex Vichr.



    Od konce září 2015 je letka Su-25SM s letkou bombardérů Su-24M páteří ruské letecké skupiny v Sýrii. Posádky bitevníků Grač zničily 65 % obrněné techniky teroristů.

    Generační výměna


    1. listopadu 2017 bývalý vrchní velitel ruského letectva, předseda výboru Rady federace pro obranu a bezpečnost Viktor Bondarev vyzval k vyvinutí nového bitevního letounu, který průběžně nahradí letoun Su-25 Grač.


    Jak se domnívá generálplukovník, perspektivní bitevní letoun musí být vytvořen na základě víceúčelového dvoumístného stíhacího bombardéru generace 4++ Su-34. Bondarev navrhl, aby kokpit byl jednomístný a motory Su-34 zůstaly bez významných změn.


    Bondarev oznámil, že navíc za 10-15 let Grač ztratí modernizovaný zdroj kvůli konci životnosti draku letadla.


    V únoru 2017 ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov oznámil ukončení sériové výroby Su-25. Podle něj náhradou cvičné verze letadla bude cvičný a bojový stroj Jak-130. O plánech na výměnu armádního bitevníku však nebylo nic uvedeno.


    V roce 2014 ruské ministerstvo obrany informovalo o průběhu vývojových prací na vytvoření perspektivního bitevního letounu na základě Su-25. Projekt obdržel kód Šeršeň-EP a stal se součástí Státního programu výzbroje do roku 2020. Předpokládalo se, že Šeršeň (sršeň) získá dokonalejší motory R-195 a novou avioniku.


    Su-34 proti Šeršenu



    V komentáři RT zástupce ředitele Centra pro analýzu, strategii a technologie (CAST) Konstantin Makijenko uznal za možné, že se vývoj bitevního letounu dostal do Státního programu výzbroje do roku 2025, který bude brzy schválen ruským prezidentem. Expert podporuje rozhodnutí o vývoji bitevníku nového typu na platformě Su-34.

    Odborník předpokládá, že v procesu vytvoření perspektivního bitevního letounu bude potřebný vývoj, ale žádná zásadní vývojářská rozhodnutí přijata nebudou. Hlavním úkolem Okb Sukhovo bude spočívat v zesílení pancíře. Makijenko předpovídá, že prototyp perspektivního bitevníku se podaří vyvinout v rámci 5-7 let.


    Šéfredaktor časopisu Arsenal Otěčestva Viktor Murachovskij RT oznámil, že ruské letectvo opravdu potřebuje plánovanou výměnu všech Su-25.


    „Praxe bojových akcí demonstruje, že je nutné disponovat nejen leteckými prostředky přesného úderu. Zkušenost USA, které se pokoušely bitevníky nepoužívat, svědčí o slepé uličce takové možnosti. Americké bojové letouny A-10 Thunderbolt jsou nadále využívány v Iráku a Afghánistánu," poznamenal Murachovskij.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑