• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zkouška válkou: jakých výsledků dosáhla ruská vojenská rozvědka v Sýrii

    5-11-2017 Sputnik CZ 121 608 slov zprávy
     

    Ve dne v noci


    Příslušníci GRU pracují v přísně tajných podmínkách. Neznáme jejich jména, tváře, počet a ani podrobnosti jejich operací. Nicméně právě aura tajemství přitahuje pozornost velkého počtu výzkumníků činnosti tajných služeb.


    V nedávno vydané anglické monografii Elite Warriors Centrem analýzy strategií a technologií (CAST) se tvrdí, že od roku 2009 GRU spadá do Sil zvláštních operací (SZO) — struktury, která spojuje jednotky ruských speciálních sil.



    V knize CAST se uvádí, že skupiny SZO jsou zcela autonomní a mohou efektivně působit v jakoukoli denní dobu, bez ohledu na počasí a klimatické podmínky. Každý příslušník je jedinečný specialista, který má unikátní schopnosti a znalosti.

    Ruské ministerstvo obrany neupřesňuje, kdy do Sýrie dorazili vojenští rozvědčíci. Zahraniční experti se domnívají, že příslušníci GRU plní funkci leteckých návodčích od prvního dne vzdušné operace, která byla zahájena 30. září 2015.


    První oficiální potvrzení přítomnosti ruských vojenských rozvědčíků v Syrské arabské republice bylo zveřejněno v médiích 26. března 2016. V rozhovoru pro list Rossijskaja gazeta první zástupce náčelníka štábu Centrálního vojenského okruhu Alexandr Dvornikov prohlásil: „Nebudu tajit, na území Sýrie působí jednotky našich SZO."


    Hluboko v týlu


    Vojáci GRU se hlavně specializují na diverzní a průzkumné operace. Jedním z jejích hlavních úkolů v Sýrii je provádět výzkum a navádění letectva na pozice teroristů. Předsunutí letečtí návodčí pronikají hluboko do týlu ozbrojenců, hledají objekty a síly protivníka, na místě se opevňují a předávají souřadnice cílů vzdušně-kosmickým silám (VKS).


    Pro svou práci vojáci využívají komplet rozvědky, řízení a komunikace Strelec, který je součástí moderního bojového obleku Ratnik. Tento průzkumný a útočný systém umožňuje vzájemnou komunikaci vojáků během vojenských operací, provádět navádění letectva a dostávat rozkazy velitelů.


    V květnu 2017 se doslechlo, že se skupina 16 vojáků GRU během plnění operace s cílem zjistit pozice teroristů dostala pod minometnou a dělostřeleckou palbu ve východním Aleppu. Spolu s ruskými vojáky na zemi působila vojska syrské armády, ale kvůli vzniklým zmatkům ustoupila.



    Velitel jednotky GRU se rozhodl neopouštět strategickou pozici a vojenští rozvědčíci svedli boj s 300 teroristy. Přes 24 hodin ruští vojáci úspěšně odráželi útoky početně silnějšího nepřítele, který se v důsledku těžkých ztrát rozhodl stáhnout. Všichni rozvědčíci zůstali naživu. Čtyři z nich dostali státní vyznamenání, zatímco velitel jednotky obdržel vyznamenání hrdina Ruska.

    Ze zpráv médií vyplývá, že vojenští rozvědčíci používají v Sýrii high-tech zbraně: termovize, přístroje pro noční vidění, komunikační prostředky se šifrovaným spojením, drony, protiraketové komplety Kornet a odstřelovačské pušky s tlumiči.


    Zkouška bojeschopnosti


    Účastník protiteroristických operací na severním Kavkaze Alexej Goluběv v rozhovoru pro RT podotkl, že operace v Sýrii se stala další zkouškou pro ruské vojenské rozvědčíky a vážným testem jejich bojeschopnosti. Podle experta speciální síly dokázaly, že jsou schopny splnit i ty nejsložitější úkoly.


    Expert se domnívá, že GRU generálního štábu za dobu své existence nahromadila obrovské zkušenosti, nicméně zdokonalování vojenské přípravy je proces, který se nesmí zastavovat. Účast v syrské kampani umožňuje v praxi otestovat existující metody práce speciálních sil.



    „Probíhá neustálé shromažďování a analýza údajů na základě operací prováděných v Sýrii. Je to způsob, jak odstranit určité prohřešky. Kromě toho ve válce se testují nové zbraně, speciální vybavení a bojové obleky. Pouze tak lze zjistit, nakolik je výzbroj efektivní. Každá teorie musí být vyzkoušena v praxi," vysvětlil Guluběv.

    Podle něj silná vojenská rozvědka je nepostradatelným atributem jakékoliv velmoci a je jedním z pilířů nezávislé zahraniční politiky. GRU se orientuje na plnění zahraničních misí, a proto má služba přísně tajený charakter.


    „Prakticky nic nevíme. Televize nám neukazuje tváře hrdinů, neznáme žádné podrobnosti o speciálních operacích, dokonce i ze sovětské minulosti toho moc nevíme. Je to kvůli tomu, že všechny informace mohou představovat zájem pro potenciálního nepřítele. Nám stačí vědět, že vojenští rozvědčíci jsou tady od toho, abychom mohli klidně spát," shrnul Gulběv.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑