• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    S takým „vodcom“ si Katalánci nezávislosť nevybojujú

    2-11-2017 Zem & Vek 119 759 slov zprávy
     

    Španielsky ministerský predseda Mariano Rajoy má čelných katalánskych politikov očividne dobre prečítaných a psychologicky vyprofilovaných. Obzvlášť Carlesa Puigdemonta, šéfa katalánskej regionálnej správy (Generalitat de Catalunya), ktorú možno považovať za katalánsku vládu a jej 54-ročného predsedu. Premiér Rajoy zorganizoval v Madride v posledný októbrový piatok zasadanie parlamentu, aby horná komora – Senát – mohla bezodkladne zareagovať na váhavo pripravovaný, no závažný krok katalánskeho parlamentu. Len čo katalánski poslanci v Barcelone odhlasovali rezolúciu o osamostatnení tohto regiónu Španielskeho kráľovstva, odobril Senár v Madride rozpustenie katalánskej regionálnej správy, i tamojšieho parlamentu a k tomu vypísanie predčasných volieb do katalánskeho parlamentu na 21. december.


    Zdupkal v tichosti


    Podľa informácií španielskej agentúry Europa Press mohli byť už v najbližší pracovný deň (v pondelok 30. októbra), vznesené proti C. Puigdemontovi a ďalším vysokým katalánskym činiteľom obvinenia zo vzbury. Novodobému katalánskemu národnému hrdinovi – zosadenému katalánskemu premiérovi – začalo tiecť do topánok. Spočiatku ešte prednášal do televíznych kamier nebojácne slová a v miestnej verejnoprávnej televízii odvysielali jeho dopredu nahratú výzvu na kladenie nenásilného odporu. Zároveň už ale v tichosti balil kufre.


    V pondelok sa ozval katalánskej, španielskej, európskej a svetovej verejnosti z miesta, kde ho málokto čakal. Z belgickej metropoly Brusel, kam nepriletel s hŕstkou členov odstavenej katalánskej vlády z Barcelony, ale z juhofrancúzskeho Marseille. Katalánskojazyčná mutácia Wikipédie označuje jeho útek za odchod do exilu.


    Je to trúfalé tvrdenie, pretože belgický ministerský predseda sa od katalánskeho prominenta dištancoval písomným vyjadrením, že „vláda bude udržiavať riadne diplomatické kontakty so Španielskom v súvislosti so súčasnými okolnosťami“. Inými slovami, „Belgická vláda neposkytne Puigdemontovi žiadne osobitné láskavosti“, ako znel titulok správy tlačovej agentúry TASR. Dementoval tak úvahu belgického ministra pre migráciu Thea Franckena, ktorú odvysielala flámska televízna stanica VTM, že Puigdemont, ktorého chce vypočúvať generálna prokuratúra v Madride, by mohol dostať v Belgicku politický azyl.


    Úbohý Puigdemont


    V utorok usporiadal odvolaný katalánsky premiér v bruselskom Press Clube ostro sledovanú tlačovú konferenciu. Zmätene habkal v štyroch jazykoch – katalánčine, španielčine, francúzštine a angličtine – o tom, že pricestoval do Bruselu ako do sídla hlavných inštitúcií Európskej únie, a nie, aby žiadal v Belgicku o azyl. Na niektoré otázky nechal za seba odpovedať kvarteto ministrov, ktoré s ním priletelo do Bruselu. Odvolaný šéf rezortu vnútra Joaquim Forn sa svojho nervózneho donedávna ešte nadriadeného zastal takýmto vysvetlením: „Puigdemont žiada od Európy pomoc, pretože s nami zaobchádzajú (v Madride) ako s teroristami. Trestný čin vzbury je porovnateľný s terorizmom. Nikdy sme nekonali násilne.“


    Príchod skupinky katalánskych politikov do Bruselu s prosíkaním v centrále Európskej únie o porozumenie a ochranu pôsobí absurdne. Bruselská eurokracia stojí v španielsko-katalánskom konflikte na strane Madridu, pretože sa desí infekcie katalánskeho separatizmu na už i tak chorľavý zvyšok Starého svetadielu. Kataláncom musí byť najneskôr od pondelka jasné, že so strachopudom ako Puigdemont si od Madridu nezávislosť nevymôžu.


    Až 1. novembra, keď si aj Belgicko ctilo sviatok Pamiatky zosnulých, nalial Puigdemontov belgický právny zástupca Paul Bekaert katalánskej verejnosti čistého vína. Expremiér Puigdemont ostane v Belgicku a neodcestuje na výsluch do Madridu. „Nechystá sa do Madridu,“ uviedol Bekaert a dodal, že „podľa toho, ako veci vyzerajú“ on sám neočakáva, že by sa Puigdemont „v nadchádzajúcich týždňoch (do Španielska) vrátil“. Navrhol Madridu, aby jeho klienta vypočúvali v Belgicku. Španielska vláda na to ale nemusí pristúpiť a môže vydať na vystrašeného utečenca z Barcelony a na jeho kumpánov Európsky zatýkací rozkaz (European Arrest Warrant).



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑