• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Eastring nepomůže Slovensku zbavit se “plynového strachu”. Názor

    1-11-2017 Sputnik CZ 75 522 slov zprávy
     

    Eastring je společný projekt plynovodu mezi Rumunskem, Bulharskem, Maďarskem a Slovenskem. Jeho plánovaná kapacita bude tvořit 20-40 miliard kubických metrů plynu ročně.



    „Zaprvé, my nikoho nevydíráme, ani se k tomu nechystáme. Zadruhé, k tomuto projektu máme zcela kladný vztah z čistě komerčních důvodů. Vždyť doteď není jasné, jaký plyn konkrétně bude protékat tímto projektovaným plynovodem. Může to být ruský plyn, který bude přicházet z Turecka přes rusko-turecký plynovod Turecký proud. Jižní plynový koridor, se kterým počítají autoři myšlenky, jak je známo, má nevelký výkon — 10 miliard kubických metrů ročně. A hlavní část paliva, která se přečerpává po této cestě, je určena pro Itálii a Řecko. Pokud budeme hovořit o nějakém „jiném" plynu pro Eastring, tak by se mohlo jednat o ázerbájdžánský plyn. Toho se zatím těží velmi velmi málo. Baku už slíbilo jednu miliardu kubických metrů Řecku, jednu miliardu Bulharsku, to znamená, že pro Srbsko a Maďarsko tam nic nezbývá. Jedním slovem, počítat s ázerbájdžánským plynem by projektanti Eastringu neměli. Existují hovory o tom, že prý by bylo možné použít zkapalněný zemní plyn, který do této trubky přijde z nějakého terminálu. Žádné kontrakty na dodávky zkapalněného zemního plynu pro Eastring, nakolik je mi známo, uzavřeny nebyly. Ke všemu je zkapalněný plyn vždy dražší ve srovnání s tím z plynovodu. Pokud ovšem jsou účastníci připraveni platit velkou sumu za palivo, tak vpřed! Nicméně Srbsko, Bulharsko, Rumunsko, to nejsou zrovna nejbohatší evropské země, aby si mohli dovolit takový luxus," řekl Sputniku ředitel Institutu národní energetiky v Moskvě Sergej Pravosudov.

    Sputnik: Eastring se zamýšlí jako vnitřní arterie pro zajištění Balkánu z evropského plynárenského trhu. Poté se plynovod o výkonu 15-20 miliard kubických metrů plynu ročně rozhodli využívat pro dopravu do Evropy alternativních (neruských!) zdrojů — z kaspického regionu přes jižní koridor. Z vašich slov ale vyplývá, že tento nový projekt se bez ruského plynu stejně neobejde.


    Pravosudov: Jen jestli direktivně Rusku nezakážete přečerpávat v něm svoje palivo! Na minutku si představíme, že se takovéto pochybné rozhodnutí učiní, přičemž jiné palivo není. Tak co — plynovod bude stát prázdný? To si myslím, že nikdo nepřipustí. Mimochodem, o ruském plynu. Ten může po tomto plynovodu klidně procházet jak z Tureckého proudu, to znamená z jihu na sever, tak i v opačném směru — ze Severního proudu 2, to znamená přes Slovensko, Maďarsko na jih. Proč bychom měli mít nějaké námitky? Vůbec žádné nemáme.



    Eastring iniciovalo Slovensko, které po desetiletí úspěšně spolupracovalo s Ruskem. Platná smlouva se slovenským operátorem Eustream o přístupu k plynárenskému dopravnímu systému Slovenka a dopravě plynu po něm byla prodloužena do roku 2050. Čeho se bratři Slováci bojí? Toho, že „záludný" Gazprom přestane plnit své povinnosti?

    Ve věci dopravy plynu je Slovensko pokračováním Ukrajiny. S ohledem na známé složité vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou není možné počítat s bezproblémovou dopravou paliva po ukrajinské tranzitní cestě. Něco se může stát i kvůli technickému stáří, to znamená nespolehlivosti tohoto systému. Nebo kvůli mimořádnému zvýšení za tranzitní platby ze strany Ukrajiny, což učiní ruský plyn na evropském trhu nekonkurenceschopným. Slovensko samozřejmě v každém případě chce zůstat přepravcem plynu, proto i iniciovalo stavbu plynovodu okolo Ukrajiny. Jak se říká — nic osobního. My mu velmi dobře rozumíme.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑