• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jan Schneider: Když začne anarchista kádrovat

    1-11-2017 První Zprávy 142 1310 slov zprávy
     

    Reakci Petra Žantovského vyvolal článek právě zmíněného Ondřeje Slačálka, který kádroval Petra Žantovského v souvislosti s jeho nominací do rady ČTK.

    Panu Slačálkovi se hodí i Krameriova cena ke kritice Petra Žantovského, jak je zřejmé z následujícího textu:


    Tahle „alternativní média“ se ovšem nedrží od mainstreamu štítivě daleko. Posledního předávání Krameriových cen, jejichž názvem si tato scéna rozhodla přisvojit zakladatelskou postavu české žurnalistiky, se účastnil i šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl a ředitel Českého rozhlasu. Zazpíval Nohavica… Tady se o slovo nehlásí několik kritiků zaběhaných pořádků, ale dobře zformovaná fronta. Nejde „nabízet alternativu vůči hlavnímu proudu“. Přichází si říct o moc a hlavní proud pokud možno kontrolovat. Nominace Petra Žantovského je výmluvnou první vlaštovkou.




    Zatím nevíme jaká bude reakce pana Slačálka na skutečnost, že prezident Miloš Zeman udělil Medaili Za zásluhy I. stupně docentu Petru Žantovskému, publicistovi, komentátorovi a vysokoškolskému pedagogovi za zásluhy o stát v oblasti kultury a školství.



    Ale známe další reakci na článek Ondřeje Slačálka "Muž budoucnosti", kterou zveřejnil web A2alarm.cz pod názvem "Když anarchista začne kádrovat".

    Články Ondřeje Slačálka o anarchismu nutno číst s důvěrou, když o tématu člověk nic neví. Jakmile ale (bývalý?) anarchista Slačálek zabrousí do oblastí, které nejsou jeho doménou, riskuje značnou kritiku. Je to sice už několik týdnů, co si zahrál na kádrováka, ale vzhledem k neutuchající epidemii kádrování není na reakci nikdy pozdě. Co se tedy stalo? Slačálek vzal 28. srpna 2017 na Alarmu svým článkem pěkně přes párky Petra Žantovského. Zvedlo ho ze židle, že Žantovský byl nominován do Rady ČTK, píše v článku Jan Schneider a pokračuje.

    Slačálek je asi ovládán ideou, že minulost kohokoliv je nezměnitelnou a neodčinitelnou zátěží do budoucnosti, takže kdo jednou chybil, už nikdy nic nenapraví.

    Kdyby Slačálek – jat řádnou péčí zodpovědného občana – zevrubně proklepl každého nominanta do Rady ČTK a zdůvodnil by u každého pro a proti, bylo by to moc prima. Ale vzít si na paškál jen jednoho a ani nezapátrat, zda čirou náhodou něco v životě neudělal i dobře, to není soud, to je „odsoud“. Slačálek nazval svůj pamflet proti Žantovskému Muž budoucnosti, čímž si sám přivodil – ke svému kádrování velmi případně – označení „muž minulosti“, a to beznadějné minulosti, protože únor 1948, kdy začaly pravé kádrovácké orgie, beznadějně prošvihl.

    Slačálek je překvapivě, avšak zřetelně nepoučen jakoukoliv reflexí desítek let této hanebné kádrovácké praxe. Je asi ovládán ideou, že minulost kohokoliv je nezměnitelnou a neodčinitelnou zátěží do budoucnosti, takže kdo jednou chybil, už nikdy nic nenapraví. To by ale nutně implikovalo Slačálkovu neposkvrněnost, protože z hlediska tohoto dogmatu by sám nesměl nikdy zahřešit, aby jeho slova měla váhu! Nebo prostě Slačálek není ideolog, ale bohapustě kádrovácky drží dvojí nebo kolikerý metr. Anebo se Slačálkovi prostě Žantovský tak nějak nelíbí. Nebo to vůbec s Žantovským nemá co dělat – to se jen Slačálek na špatném bočku vyspal, pálí ho žáha a potřeboval si ji holt na někom zchladit?





    Škoda, člověk by opravdu rád četl nějaký inteligentní diskurs, kde by odborník shrnul u kandidátů (na cokoliv) klady a zápory a odůvodnil by je, přičemž by sám nečinil druhým, co by nerad, aby činili jemu. Slačálek ale bohužel neprojevil ani snahu nalézt ve prospěch Žantovského byť jeden jediný argument, což jej jako akademika diskvalifikuje, neboť trestuhodně opominul instanci „ďáblova advokáta“. Je toto snad autentický výraz Slačálkova totálního anarchismu? Jde o barbarsko-pohanskou snahu zničit společnost, v jejíchž základech jsou zásady akademické disputace, oponentury a reflexe?

    Slačálek „bez nadsázky“ označil Žantovského za „to nejhorší, co veřejný život posledních pětatřiceti let nabízel: za normalizace byl normalizátorem, po roce 1989 mediálním pochopem Václava Klause a v poslední době je pravidelným komentátorem Parlamentních listů a jednou z klíčových osob antimediální scény, která kolem nich vzniká. Kromě toho je významnou postavou parasvěta soukromých vysokých škol a mužem, který za podivných okolností získal titul docenta. Díky němu může propůjčit jedné z továren na draze zaplacené akademické tituly (pochybnou, leč platnou) legitimitu.“ Žantovský Slačálkovi důkladně odpověděl na webu Prvnízprávy.cz, což ale asi Slačálkovi uniklo, protože jej zřejmě řadí na tu „antimediální scénu“, ať už to znamená cokoliv.

    V čem všem se Slačálek (zřejmě příslušník elitní „mediální scény“) mýlí? Píše o Žantovském jako o „normalizátorovi“, protože prý byl redaktorem Melodie poté, co byl tento časopis znormalizován. Žantovský ale nikdy nebyl redaktorem Melodie, pouze tam v letech 1984 až 1986 dopisoval. V těch letech ale už situace začala z Východu pomalu roztávat; vrcholná normalizace kulminovala deset let předtím. V té době naopak do Melodie přispíval Jiří Černý, kterého Slačálek uvádí jako Žantovského protipól. Černý v té době byl „na volné noze“, takže těžko asi byl z redakce Melodie vyhozen. Zkrátka Slačálek co jde, to má špatně, a zbytek interpretuje velmi selektivně!

    Slačálek Žantovského nazývá pěkně jadrně „mediálním pochopem Václava Klause“, aniž by kloudně vysvětlil, co tím vlastně myslí. V osobních útocích (ty jsou, jak známo, náhražkou chybějících věcných argumentů) pokračuje i dále: prý má Žantovský trauma, že se mu nepodařilo znormalizovat Českou televizi. Podobně nejasně rozprostírá do vzduchu jakýsi smrádek kolem nakladatelství Votobia, které prý proslulo „jak publikací skvělých knih, tak neseriózním jednáním s autory a řadou problematických nakladatelských postupů“, aniž by ráčil upřesnit, co z toho dává do souvislosti právě s Žantovským. Krásně ruděprávní tirádu vyšil Slačálek na téma „alternativní média“. Prý „šíří odporné, reakční hodnoty včetně otevřeného rasismu a zášti vůči menšinám a liberálním postojům všeho druhu. Neštítí se přitom šíření lží a nejodpornějších propagandistických postupů, které stavějí jakýkoli smysl žurnalistiky na hlavu. Parlamentní listy přinejmenším zčásti kontrolují aktivisté krajní pravice.“ Slačálkovi opravdu asi bouchly saze, srovnatelně s Hekrdlou. Předvádějí výkony evokující protichartovně běsnící československý tisk z ledna 1977. I zmínka o financování z odporného zahraničí se tam snad někde objevila!

    Upřímně řečeno, snaží se Slačálek, ale nic moc. Zažili jsme už i jiné výtvory na toto téma, ne tak upachtěné, a hlavně – byly mnohem originálnější. Plagiátor Slačálek se dále snaží kopnout do Krameriovy ceny, ale i tam je věcně bezzubý, pouze se cení ideologicky. Prý se tu „o slovo nehlásí několik kritiků zaběhaných pořádků, ale dobře zformovaná fronta. Nejde ‚nabízet alternativu vůči hlavnímu proudu‘. Přichází si říct o moc a hlavní proud pokud možno kontrolovat.“ To už je tragický případ, po čtvrtstoletí budování demokratického státu: akademickými tituly ověšený anarchista-akademik za bílého dne na veřejnosti odhaluje, že z demokracie nepochopil vůbec nic. Slačálek nejhoršími normalizačními floskulemi kritizuje základní demokratické soutěžení o moc! Kdesi v textu cosi pejorativně plkal o „konspirativním vidění světa“, ale největšího konspirativního hejla si vysloužil sám. Prý je za tím „dobře zformovaná fronta“! To snad aby to začala řešit státní bezpečnost, nebo kdo? Slačálek viditelně hysterčí, když někdo chce demokraticky ovlivnit vývoj státu odlišně od jeho libých představ. Skutečně, ryzí demokrat!

    Anarchista Slačálek, který nyní tiká jako poslušné kolečko v systému státních vzdělávacích institucí, si bere ještě na paškál soukromé vzdělávací instituce. Nemá cenu opakovat argumenty, které publikoval o svém akademickém působení sám Žantovský, jsou dohledatelné a ověřitelné. Zaujala mne Slačálkova argumentace, opírající se o zlopověstný „kafemlejnek“, systém, který s deklarovaným záměrem podat kvalifikovaný pohled na akademickou produkci pracuje s metodou, přirovnatelnou „čárkovému systému“ (nehledě již na mnohé nestandardní jevy, které se v této branži odehrávají a které jsou některými insidery přímo nazývané manipulacemi, prováděnými „impaktfaktorovými mafiemi“). Prostě ti, co nemají na to zhodnotit kvalitu, vypomáhají si ukazateli kvantifikačními. Čárkový systém je proto znám nejen z policejní, ale i ze zpravodajské práce. V prosinci 1989 mi dva kriminalisté řekli, že od společenských změn očekávají, že přestane být používán čárkový systém a ustane politické ovlivňování práce. Laskavý čtenář si zbytek domyslí sám, já bych musel hodně slov vytečkovat.

    Co říci závěrem? Muž minulosti Ondřej Slačálek mne svým záštiplným myšlením a psaním k uzoufání často dovedl k asociacím na normalizační období. Nedalo se s tím nic jiného dělat než na to reagovat. Možná je dobře, že se věci takto vyjevují, abychom si tu normalizaci nemuseli vyžrat ještě jednou, končí článek Jan Schneider, signatář Charty 77, bezpečnostní analytik a laureát Krameriovy ceny.

    (rp,prvnizpravy.cz,a2alarm,foto:arch.)







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑