• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Je saudský ultra-konzervatizmus na ústupe?

    31-10-2017 Zem & Vek 125 1416 slov zprávy
     

    Saudská Arábia nedávno vyhlásila, že sa chce prinavrátiť k „umiernenému islamu“, a dokonca sa stala prvou krajinou, ktorá udelila občianstvo humanoidnému robotu. Portál RT si posvietil na to, ako ultra-konzervatizmus zdanlivo odchádza do úzadia pod vládou nového korunného princa.


    Mohammed bin Salman, často nazývaný MbS, bol oficiálne menovaný následníkom saudského trónu v júni. Avšak jeho politický vplyv je starší, keďže je považovaný za hlavného a najspoľahlivejšieho poradcu svojho otca, kráľa Salmana.


    Taktiež v minulosti zaujímal viacero kľúčových postov, napr. ministra obrany a šéfa kráľovského dvoru. Korunný princ údajne stojí za poslednými vnútornými reformami v Saudskej Arábii, z ktorých niektoré predstavujú úplný obrat v porovnaní s predchádzajúcimi desaťročiami, charakterizovanými striktnou verziou sunnitského islamu.


    „Kvôli stiahnutiu sa jeho otca z verejných funkcií, MbS sa stal de-facto rozhodujúcou postavou v kráľovstve,“ povedal pre RT profesor politických vied na Bluefield State College a expert na Perzský záliv Colin S. Cavell. Politický analytik si myslí, že mladý princ odštartoval domáce reformy, ktoré, ak budú plne implementované, fundamentálne zmenia podstatu saudského režimu.


    Saudská Arábia, tak ako aj niektoré iné moslimské krajiny, má štruktúru na vynútenie a zabezpečenie striktného výkladu islamského práva – tzv. „náboženskú políciu“. Formálne známa ako Výbor pre presadzovanie cnosti a prevenciu hriechu (alebo tzv. „jednotka Mutaween“), veľakrát dominovala novinovým titulkám kvôli svojim kontroverzným kauzám.


    Vo februári viacerí jej členovia údajne napadli ženu pred obchodným centrom v Rijáde a boli krátko nato zatknutí. Roku 2013 dvaja náboženskí dôstojníci boli zadržaní po tom, ako ich hliadka narazila do iného vozidla počas naháňačky, ktorá si vyžiadala dvoch mŕtvych.


    Roku 2016 saudské autority pozbavili predmetnú štruktúru práva na zatýkanie, vypočúvanie, honbu a sledovanie ľudí, požadujúc od „polície“, aby islamské pravidlá presadzovala „slušne a jemne“. Dôstojníci Mutaween teraz musia predložiť zreteľnú identifikáciu s menom, funkciou, jurisdickou právomocou a oficiálnymi pracovnými hodinami. Hoci bin Salman v tom čase ešte nebol korunným princom, Cavell je presvedčený, že to bol práve nový následník, „…kto uvalil reštrikcie na odióznu náboženskú políciu krajiny.“


    Keďže od implementácie tohto opatrenia nedávno uplynul rok, Saudi na sociálnych médiách oslavujú túto udalosť. Niektorí z nich tvrdia, že tento rok potvrdil nepotrebnosť tejto jednotky, keďže sa nič nestalo počas absencie Mutaween, cituje Arab News saudských občanov.


    Kráľovstvo je známe rodovou nerovnosťou a početnými zákazmi pre ženy. „Ochrancovia“, reprezentovaní manželom, otcom, bratom alebo synom, rozhodujú či žena môže dostať vzdelanie alebo prácu, podrobiť sa špecifickým medicínskym zákrokom, vydať sa a rozviesť, ba dokonca cestovať.


    Veci sa však nedávno zmenili, keď Rijád vydal dekrét, ktorý umožňuje ženám šoférovať. Táto smernica má vstúpiť do platnosti na budúci rok. V tejto súvislosti Cavell znovu potvrdil RT, že v jeho ponímaní kráľ Salman vydal dekrét po tom, ako ho „presvedčil“ korunný princ.


    Reforma je „veľkým počinom, pretože ženám bolo zakázané šoférovať dlhé roky,“ myslí si J. Michael Springmann, ktorý pracoval pre vládu USA ako diplomat v zahraničnej službe Štátneho departmentu.


    Ďalší prelom v tejto „liberalizačnej agende“ znamenalo udelenie práva ženám zúčastňovať sa na oslavách národných sviatkov spolu so svojimi mužskými proťajškami. „Praktika predtým neslýchaná a explicitne zakázaná,“ vyhlásil Cavell pre RT. Zmena však bude vyžadovať istý čas na ukorenenie sa v povedomí obyvateľov kráľovstva, skôr, „…než bude presadený akýkoľvek náznak rovnosti pohlaví.“


    Už skôr v tomto roku bolo ženám dovolené využívať štátne služby bez dovolenia ich „ochrancov“, v súlade s kráľovským dekrétom.


    Správy o posledných zmenách dokonca zvýšili očakávania ešte ambicióznejších reforiem. Tentoraz je v stredobode pozornosti uvoľnenie formálneho zákazu prevádzkovať kiná v Saudskej Arábii. Prelomovým krokom v tomto zmysle sa stal filmový festival, ktorý minulý týždeň hostilo hlavné mesto konzervatívneho štátu Rijád. Vstup bol povolený mužom a ženám, avšak návštevníci boli segregovaní podľa pohlavia.


    Hoci má väčšina Saudov televízory, je podľa Springmanna umožnenie prevádzkovať kiná bezprecedentným krokom. Analytik spomína, že tanec a iné zábavné podujatia boli predtým utajované, a ľudia sa na nich zúčastňovali len pod rúškom tajomstva. Reformy v oblasti zábavného priemyslu sa tak stali súčasťou „Vízie 2030“, ohlásenej korunným princom.


    „Korunný princ navrhol Víziu 2030, ktorá má reštrukturalizovať saudskú ekonomiku a vládu,“ vyhlásil Springmann. Dodal, že plán mal znížiť závislosť Rijádu na rope a „divezifikovať ekonomiku a rozvíjať verejný sektor služieb, vrátane turizmu a zábavy.“


    Vízia 2030 umožňuje vytvorenie „profesionálne organizovaných amatérskych klubov“ pre šírenie kultúrnych a zábavných alternatív v kráľovstve do roku 2020,“ myslí si Dr. Courtney Freer z LSE Middle East Center, ktorý sa špecializuje na analýzy Stredného východu a Severnej Afriky. „Tento cieľ je prekvapivo kozmopolitný v natoľko historicky uzavretom štáte, akým je Saudská Arábia,“ píše Freer.


    Mohammad bin Salman taktiež ustanovil tzv. „Entertainment Authority“, ktorá dokonca organizovala festival Comic Con vo februári. Táto udalosť mala byť síce genderovo segregovaná, ale muži a ženy sa nakoniec „premiešali v dave, pričom niektorí z nich dokonca tancovali (čo je zakázané wahhábistickými reguláciami) v tej istej sále.“


    Neskoro v októbri sa korunný princ znovu dostal do novinových titulkov, keď sľúbil vrátiť Rijád k „umiernenému islamu, ktorý je otvorený všetkým náboženstvám sveta.“ Taktiež poznamenal, že mladá generácia krajiny „…nepremrhá 30 rokov života bojom s extrémistickými myšlienkami“, a sľúbil ich okamžité vykorenenie.


    Súčasne s tým ambiciózny dedič saúdskeho trónu povedal novinám The Guardian, že „…je čas zbaviť sa“ dedičstva iránskej revolúcie, keďže „udalosti posledných 30 rokov nestelesňujú Saudskú Arábiu“.


    Niekoľko dní pred týmito závažnými medializovanými vyhláseniami prikázal kráľ Salman vytvoriť v Medine špeciálny komplex, kde by elitní žiaci skúmali použitie „hadith-u“ – slov a činov Mohameda, ktoré sú niektorými považované za druhý sakrálny text islamu po Koráne. Účelom komplexu kráľa Salmana je „eliminovať fejkové a extrémistické texty a texty, ktoré protirečia učenia islamu a legalizujú zločiny, vraždy a teroristické útoky.“


    Tento týždeň sa Saudská Arábia stala prvou krajinou na svete, ktorá sa stala oficiálnym domovom robota, ba čo viac – ženského robota. Občianstvo bolo udelené stroju menom „Sophia Humanoid“, dizajnovo podobného Audrey Hepburnovej.


    „Je to historická udalosť, že som prvý robot na svete s plnoprávnym občianstvom,“ komentovala udalosť Sophia, ktorá bola pôvodne vytvorená pre jednu spoločnosť v Hong Kongu.


    Reformy sú populárne medzi mladými, ktorí v nich vidia „splnenie ich snov“ a sú presvedčení, že „princ vedie krajinu do modernej doby“, myslí si Springmann. Súčasne je badateľná opozícia medzi niektorými klerikmi a podporovateľmi wahhábizmu (ultra-konzervatívnej odnože islamu, rozšírenej v Saudskej Arábii).


    Následnú zmeny by mali byť „postupné“, dodáva Springmann. „Nehovorím, že tam nedôjde k žiadnej zmene,“ tvrdí, poukazujúc na to, že v štyridsiatych rokoch bolo rádio považované za „výtvor diabla“, hoci neskôr táto opozícia voči technickej novinke zmizla. Na druhej strane, rodiaci sa vývoj môže byť následne zvrátený, myslí si analytik Colin S. Cavell. „Mainstreamové média Západu oslavovali reformy saudského korunného princa napriek tomu, že vláda USA si je vedomá nepravdepodobnosti plnej implementácie reforiem MbS,“ povedal Cavell pre RT.


    Navyše, reformy sú „v skutočnosti aktom zúfalstva režimu,“ ktorý spolieha na „protekciu USA a Veľkej Británie“. Londýn a Washington chápu, že kráľovstvo v svojom súčasnom stave je odpísané a nechcú stratiť „regionálnu hegemoniálnu kontrolu,“ poznamenal Cavell.


    Napriek všetkým posledným prelomovým reformám a zmenám zostáva Saudská Arábia krajinou so striktným príklonom k ultra-konzervatívnym normám islamu, s jednými z najkrutejších trestov za porušenie náboženských a trestno-právnych zákonov. Patrí do pätice krajín s najvyšším počtom rozsudkov smrti, pričom roku 2016 bolo vynesených a vykonaných 154 takýchto trestov, tvrdí Amnesty International.


    Takmer 440 popráv bolo vykonaných za posledné štyri roky, tvrdí v svojej správe za rok 2017 o Saudskej Arábii medzinárodná mimovládka „Reprieve“. Krajina často odsudzuje k smrti protestantov a aktivistov, a väčšina z popravených sú usvedčení z nenásilných trestných činov, napr. konzumácie drog.


    Preložené z: https://www.rt.com/news/408157-saudi-arabia-crown-prince-changes/



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Stanislav Slabeycius




    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑