• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ozvěna studené války. Proč v USA navrhují vrátit jaderné rakety do Evropy

    24-10-2017 Sputnik CZ 110 576 slov zprávy
     

    Autoritativní americké Centrum strategických a rozpočtových hodnocení (CSBA) vytvořil referát, v něm navrhl Pentagonu umístit v Polsku raketové systémy, schopné nést jak obyčejnou, tak i jadernou bojovou hlavici. A namířit je navrhují experti na Kaliningradskou oblast, kde má Rusko soustředěnou silnou vojenskou skupinu.


    Západní analytici jsou přesvědčeni, že NATO tak dokáže nivelizovat potenciál operativně-taktických raketových komplexů (OTRK) Iskander, nacházejících se v této oblasti. Do jaké míry je reálné umísťování podobných zbraní v nejbližší perspektivě a jak by to mohlo ohrozit ruskou enklávu, se dočtet v materiálu RIA Novosti.


    Odpověď Iskanderu



    Zatím je myšlenka umístění podobných raketových komplexů v Polsku pouze iniciativou expertů. Nicméně CSBA je dost vlivná struktura, která se zabývá specializovanými výzkumy, týkajícími se vojenského rozpočtu USA a zpracováním doporučení ohledně obranné strategie. Názor centra respektují jak v kongresu, tak i v Pentagonu, jeho hodnocení má značnou váhu mezi generalitou a politiky. Odborníci tlačí na oblíbený mozol amerického vedení, které dávno tvrdí, že Rusko je schopné zcela zrušit možnost NATO přesunovat vojska v Pobaltí a ve větší části Východní Evropy (takzvaná koncepce A2AD). Zkrátka, kaliningradskou obranu, vyzbrojenou OTRK Iskander, protivzdušným raketovým systémem S-400 a pobřežními raketovými komplexy Bastion, se nepodaří potlačit bez nepřijatelných ztrát na straně aliance.

    „Pro USA jsou nezbytně nutné pozemní systémy, schopné útočit jak konvenčním, tak i jaderným střelivem," uvádí se v referátu CSBA. „Jejich existence umožní posílit vojenský vliv USA v kriticky důležitých oblastech a snížit závislost na taktických vzdušných jaderných zbraních. Letadla je prostě často nedokáží dopravit k cíli, protože protivník má vysoce rozvinutou PVO. Umístění podobných raketových komplexů v Polsku by mohlo znehodnotit ruské Iskandery, schopné útočit jadernými raketami, a značně zkomplikovat Rusku možnost obsazení pobaltských zemí."



    Připomeňme, že rusko-americká dohoda o likvidaci raket středního a krátkého doletu (RSKD) zakazuje stranám vlastnit balistické rakety a rakety s plochou dráhou letu pozemních základen s dosahem od 500 do 5,5 tisíce kilometrů. Iskanderů se toto smluvní pravidlo netýká, protože dokáží zasáhnout cíl na vzdálenost maximálně 450 km. Nicméně Američané stále vyčítají Kremlu, že porušuje dohodu. Rusko naopak tvrdí, že i současné systémy americké PVO jsou vytvořeny takovým způsobem, že mohou vystřelovat nejen protirakety, ale i útočné rakety s plochu dráhou letu. A jejich umístění „na zemi" smlouva RSKD právě zakazuje.

    Práce na perspektivu


    Zkrátka, i kdyby Pentagon poslechl doporučení CSBA, v nejbližších letech se rakety dvojího určení v Polsku určitě neobjeví. Takové zbraně prostě USA nemá.


    „Myslím si, že to není nic víc než teoretické úvahy expertů," řekl RIA Novosti hlavní redaktor časopisu Arsenál Vlasti Viktor Murachovskij. „Taktické raketové zbraně dvojího určení Američané v současné chvíli nemají. Byly Tomahavky vzdušných základen s jadernou bojovou částí, ale ty jsou už dávno odepsány z výzbroje. Když budeme hovořit o taktických raketových komplexech ATACMS, ty se také vyrábí v obvyklém vybavení. Zatím mají Američané z taktického jaderného střeliva pouze letecké bomby B61. Mimochodem, v těchto dnech se objevila zpráva, že USA mohou vrátit do bojové služby strategické bombardéry B-52. Ale stěží to dělají proto, aby vyhrožovaly Rusku. Naše PVO taková letadla sestřelí bez velké námahy. Spíš jsou tyto hrozby adresovány Severní Koreji."



    Оbyčejná hrozba

    Dnes jsou USA schopny čelit ruským Iskanderům pouze pomocí operativně-taktických raketových komplexů ATACSM v obvyklém vybavení a s dostřelem maximálně 300 km. Tento systém, nacházející se ve výzbroji od roku 1980, je aktivně modernizován. Už v létě vojáci raketové baterie 20. pluku polního dělostřelectva Armády USA začali „zajíždět" novou verzi ATACMS s dostřelem 400 — 500 km. Není však jasné, jestli Američané projektují jadernou bojovou část pro tuto zbraň.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑