• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    5 vědeckých vysvětlení strašidel a dalších paranormálních jevů

    23-10-2017 Sputnik CZ 189 578 slov zprávy
     

    Právě proto jsme se rozhodli vybrat pět příběhů a jevů, které mohou dosvědčovat o existenci paranormálních aktivit, ale pro něž se nabízejí snadná vědecká vysvětlení.



    1. Strašidelné domy

    1921, Londýn. Rodina Laurenových se přestěhovala do starého domu na předměstí, který zdědila po tetičce. Od té doby se jejich život změnil v opravdový horor. V domě neustále zněly cizí kroky, nábytek se samovolně pohyboval a na děti útočilo záhadné „cosi". Matka se zase v noci probouzela kvůli tomu, že nad ní stála neznámá žena.


    Věda: Za hrůzostrašnými jevy stál vadný domovní kotel, který místo toho, aby posílal kouř do komína, zaplňoval jim celý dům. Rodina se přiotrávila zplodinami.


    2. Samovolný pohyb předmětů


    V roce 1853 se čtyři doktoři rozhodli, že organizují seanci, při které budou vyvolávat duchy, aby potvrdili experiment známého fyzika Michaela Faradaye s ideomotorickým efektem. Dobrovolníky požádali, aby se pořádně soustředili a řekli jim, že stůl, stojící před nimi, se pohne vlevo. Stůl se nejen pohnul, ale dokonce začal levitovat.



    Věda: Nejdříve polovině účastníků řekli, že se stůl pohne doleva, zatímco další polovině řekli, že doprava. Stůl se nepohnul. Když ale všem, řekli, že stůl pojede doleva, tak se dokonce pozvedl! Na svědomí to měl ideomotorický efekt, kdy sugesce nutí k podvědomé činnosti svalů, díky čemuž se povznesl stůl.

    3. Život po smrti
    Tento příběh vyprávěl MUDr. Gnězdilov. Během operace se jeho pacientce zastavilo srdce. Podařilo se ji však zachránit. Žena pak lékaři řekla, že ji nějaká síla vystrčila z těla a ovládla ji hrůza: co když se nestihne rozloučit s matkou a dcerou? Její vědomí se ihned přemístilo domů. Viděla, jak si její dcera hraje a matka plete. Pak přišla sousedka a přinesla puntíkované šaty pro dceru. Dívenka se k ní rozběhla, avšak zavadila o hrnek, který se rozbil. Sousedka nato řekla, že to přináší štěstí.


    Gnězdilov uvedl, že navštívil příbuzné této ženy a zjistil, že během operace k nim skutečně zašla sousedka s puntíkovanými šaty pro holčičku a že se rozbil hrnek.



    Věda: Doktor Stuart Hameroff a fyzik Roger Penrose se domnívají, že naše vědomí se nachází v mikrotubulech v buňkách mozku, jež mají na starosti zpracování kvantové informace. Během klinické smrti tato kvantová informace opouští mozek, ale nepřestává existovat. Právě proto jsme slyšeli příběhy o konci tunelu a levitaci nad tělem.

    Je nutné dodat, že mnozí další vědci kategoricky nesouhlasí s touto hypotézou.


    4. Šedé stíny


    V roce 2006 věhlasný vědec Vic Tandy jednou večer spatřil ve své laboratoři podivné stíny, jež ho sledovaly. Něco šedého bez jasného tvaru se pomalu přibližovalo, pohybovalo a dívalo se mu přímo do očí. Pak vše náhle zmizelo.


    Věda: V laboratoři Vica Tandyho byla před tímto incidentem nainstalována klimatizace, která vytvářela pekelný nízkofrekvenční hluk a rachocení, jež lidské ucho nepostřehne.



    Zvukové vlny měly frekvenci 18,98 Hz, což přibližně odpovídá frekvenci pohybu lidské oční bulvy. Nicméně zůstává záhadou, proč tyto „rezonance" nabývají tvar.

    5. Masová hysterie


    V bangladéšském městě Gazipur v létě 2013 tři tisíce zaměstnanců továrny na oděvy vyhlásilo stávku, avšak nikoliv kvůli nízké mzdě nebo neúnosné pracovní době.


    Zaměstnanci požadovali, aby vedení továrny udělalo něco se strašidlem na záchodě, které na ně útočí.


    Věda: Zaměstnanci se stali oběťmi masové paniky. Jedná se o psychologický jev, který se vyznačuje kolektivními iluzemi, jež vznikají působením silného stresu v případě vysokého pracovního vypětí. Ze tří tisíců lidí „strašidlo" vyděsilo pouze hrstku, přičemž žena, která stála za vzpourou, ho ani neviděla. Nicméně zhoršující se zdravotní stav si vysvětlovala působením tohoto strašidla. Jinými slovy, všechny okolnosti do sebe ideálně zapadly, což způsobilo hysterii.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑