• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vlčí flotila. Proč si vzpomnělo ukrajinské námořnictvo na taktiku Třetí říše

    21-10-2017 Sputnik CZ 190 602 slov zprávy
     

    Asi takto bude podle představ ukrajinských vojenských námořníků vypadat boj mezi jejich loděmi a ruskou Černomořskou flotilou. Tuto předpověď velitele dělového člunu Berďansk Romana Mokrjaka po celý týden rozšiřovala ukrajinská média. Jestli má ukrajinská „moskytová flotila" ve skutečnosti, a nikoli ve fantaziích, šanci zvítězit nad velkou ruskou válečnou lodí, a kdy byla podobná taktika úspěšná, o tom se dozvíte z příspěvku RIA Novosti.


    Jenom taran



    Název této taktiky si vypůjčil Mokrjak od Třetí říše. „Vlčí smečky" ponorek Kriegsmarine způsobili hodně starostí Američanům a Angličanům v Tichém a Atlantickém oceáně, kdy náhle napadali nepřátelské lodi z různých stran. Takový útvar byl hroznou silou: na jeden cíl mohlo zaútočit až šest ponorek. Hitlerovské Německo, které mělo úctyhodnou podvodní flotilu, využívalo této taktiky skoro na všech mořských válčištích.

    Nynější Ukrajina žádné ponorky nemá. Mokrjak je ale přesvědčen, že proti Rusku se budou stačit obrněné čluny. Jde o malé lodi projektu Gjurza-M o výtlaku pouhých 38 tun. Dvě z nich — Akkerman a Berďansk — byly předány vojenskému námořnictvu koncem roku 2016. Další dvě — Vyšhorod a Nikopol — byly spuštěny na vodu letos v létě a nyní se zkoušejí. Tak tedy „na lov" mohou jít nejvíce čtyři „vlčata" o celkovém výtlaku něco přes 150 tun.


    Ty rozměry nehrají ostatně již dávno v mořském boji velkou roli. Ruské raketové korvety projektu Bujan-M také nejsou moc velké. Svými hlavními zbraněmi — okřídlenými raketami Kalibr — však mohou „překvapit" dokonce i křižník. Potvrzují to mimochodem také západní experti, kteří vysoce ocenili útočné možnosti ruských raketových korvet, které se zúčastnily syrské kampaně. Možná, že ukrajinské čluny se zdají být snadnou kořistí jen na první pohled? Možná, že mistři, kteří stavěli kdysi letadlové lodi, dokázali vybavit své lodi důstojnými zbraněmi?



    Nedokázali. Dělová výzbroj Gjurzy-M se skládá ze dvou 30milimetrových automatických kanónů ZTM-1 — analogů ruských 2A72 pro lehká obrněná vozidla (BMP-3, BMD-4 a BRT-82A). Raketovými „kly" ukrajinské "vlčí smečky" jsou protitankové raketové komplety Barjer-VK s dostřelem pět kilometrů. Kromě toho jsou na palubě dva kulomety ráže 7,62 mm a dva automatické 30milimetrové granátomety. Samozřejmě, když se střetne Mokrjak na Černém moři s tankem nebo s pěší četou, bude mít šanci na vítězství. I když zcela nepatrnou.

    Avšak kterákoli ruská raketová korveta, o fregatách Admirál Grigorovič a Admirál Essen už ani nemluvě, potopí takovou „vlčí smečku" ještě předtím, než bude v dohledu. A to jedinou salvou protilodních raket. Dokonce když se dokáže jeden obrněný člun přiblížit na vzdálenost „rvačky na pěsti", sotva bude moci vážně poškodit ruské lodi svými „pěchotními" kanóny. Zbývá mu snad jenom taran. Útoky sebevražedných teroristů však praktikují nyní jen všelijaké zakázané „státy" a „organizace".


    Zkušenosti z minulosti


    Žádná oficiální reakce Ministerstva obrany Ruska na hrozby kapitána Mokrjaka samozřejmě nebyla. Jak v podobných případech žertují lidé na webu, „Rusové zase nepřišli na válku". Zato se na účet „vlčí smečky" pobavili politici.



    „Tato tak zvaná šakalí smečka se může samozřejmě vrhnout na loď, která střeží ropné věže. Výsledek bitvy se dá ale snadno předvídat, protože za 10 až 15 minut tam přiletí letadlo typu Su-30, které ze vzdálenosti několika desítek kilometrů trefí dokonce i ten nejmenší člun", podotkl poslanec Státní dumy za Sevastopol Dmitrij Bělik.

    Výroky poslanců nejsou jen takovou bravurou. Desátého srpna 2008 byly dvě velké výsadkové lodi a dvě raketové korvety Černomořské flotily vystaveny útoku čtyři gruzínských strážných člunů a ozbrojeného sajneru nedaleko pobřeží Abcházie. Přibližovaly se ke skupině lodí Černomořské flotily a neodpovídaly na dotazy. Jejich útok odrazila jediná ruská raketová korveta Miraž, která zničila sajner dvěma střelami Malachit a poškodila jeden strážný člun protiletadlovou raketou. Ostatní tři strážné čluny ustoupily bez jediného výstřelu. Miraž není mimochodem nejnovější loď: byla spuštěna na vodu ještě v roce 1986. Na menší „vlčí smečku" ale stačila.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑