• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Já nechci dostat Nobelovu cenu za Krym“

    19-10-2017 Sputnik CZ 65 566 slov zprávy
     

    „Nejsou to moji kolegové, jsou to poslanci jiných politických stran, které mají jiný program, proto v tomto bodě se zásadně lišíme," řekl pro Sputnik poslanec Evropského parlamentu za KSČM Jaromír Kohlíček.



    Kohlíček: Já s nimi souhlasím v jedné věci. Miloš Zeman skutečně neměl hovořit o tom, že by Ukrajina měla dostat jakékoli kompenzace za Krym. To je nesmyslné, protože Krym si zvolil v referendu, stejně jako Sevastopol, že chce být samostatný, tedy oddělený od Ukrajiny. Následně obě dvě tyto jednotky požádaly o vstup do Ruské federace. Takže Miloš Zeman jednu část měl pravdu — je třeba, aby Ukrajina vzala na vědomí ten stav, jaký je. Vůbec tam nehodnotil, jestli to je správně nebo není správně, to znamená, že páni poslanci, moji „kolegové", si neumějí ani poslechnout, co pan prezident říká. Domnívám se, že naprosto realisticky hodnotil, že Krym byl vždy součástí Ruska a jen v určité periodě se dostal, jako součást celého Sovětského svazu, na Ukrajinu. Přitom to ale byla vždy autonomní republika, která měla své možnosti a těch možností maximálně využila. Jiná věc je, a to Miloš Zeman bohužel neřekl, že podobně autonomním územím byla Zakarpatská oblast Ukrajiny, a že o toto své postavení přišla. Je škoda, že pan prezident se při rozebírání situace Krymu nezmínil také o postavení Podkarpatské Ukrajiny, tedy karpatsko-ukrajinských Rusínů, kteří nejsou ani uznáváni jako národnostní menšina. A že se vůbec nezmínil prezident o naprosto novém zákonu, který národnostním menšinám na Ukrajině odebírá právo, aby byly vzdělávány ve svém národním jazyce na jiném stupni školy, než základní škole, a klidně pominul, že je tady tvrdý tlak na to, aby se odnárodnily. To mě trochu mrzí. A tuplem mě to mrzí u lidovců a sociálních demokratů, jež by si národnostních práv měli daleko více všímat. Takže já s nimi jednoznačně nesouhlasím a myslím si, že je škoda, že se dosud nenaučili poslouchat dokonce ani prezidenta vlastního státu. Oni vůbec nepochopili, co Miloš Zeman ve svém projevu prohlásil.

    Během návštěvy Plzeňského kraje Miloš Zeman odpověděl na ten dopis poslanců: „Ať mi někdo řekne, jak chtějí vrátit Krym Ukrajině; když mi to někdo řekne, tak se skloním a bude to na Nobelovu cenu". Existuje vůbec způsob, jak vyřešit problém s Krymem tak, aby byl uznán Západem? Neměl byste odpověď, abyste mohl dostat… Nobelovu cenu?

    Nejjednodušší způsob samozřejmě je uznat to jako hotovou věc, jako fakt, a nejednat tak, jak jednají státy Evropské unie. Ale myslím si, že je naprosto nezbytné, aby státy EU vzaly na vědomí současný stav, tedy že Krym je součástí Ruské federace, a tak s tím nadále pracovaly, zrušily sankce. Je to paradoxní, ale pro Ruskou federaci nemůže být nic lepšího, než ty sankce, které byly vyhlášeny. Podle mých znalostí to výrazně podpořilo zemědělskou výrobu v Rusku, výrazně to podpořilo také výrobu potravin a v oblasti průmyslu to výrazně podpořilo ruské výrobce, daleko lépe se rozvinula výroba některých druhů spotřebního zboží. Ale využili toho také Spojený státy! Když se podíváte na obrat zboží, tak na úkor EU Spojené státy své dovozy a vývozy s Ruskou federací výrazně posílily. Jiná věc je Evropa, Česká republika. Mě jako Čechovi vadí, že český obrat s Ruskem se výrazně snížil, že naše podniky ztratily svoji velmi dobrou pozici, kterou měly na ruském trhu. Toto musíme vzít na vědomí, na to musíme pamatovat… A ještě jednou — Krym byl součástí Ruska, je součástí Ruska a bude součástí Ruska. Pokud z toho budeme vycházet, potom skutečně žádný z nás nárok na Nobelovu cenu, ve smyslu výroku Miloše Zemana, mít nebude.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑