• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Železná garda: nejnebezpečnější bojoví roboti Ruska

    16-10-2017 Sputnik CZ 167 853 slov zprávy
     

    Nejchytřejší


    Nejznámější robotizovaný systém Nerechta je vytvořen na univerzální pásové podvozkové platformě a používá se pro testování nejnovějších technologií. Nerechtu učí bojovat ve spolupráci s dalšími roboty, testují na ní umělou inteligenci a nejnovější komunikační a řídicí systémy.



    Nejdříve měl robot sloužit k navádění dělostřelectva, ale nakonec se z něho stal bojovník opásaný těžkým kulometem Kord. V distančním režimu Kord střílí dávkou s kadencí 600-750 ran za minutu. Kromě kulometu na platformě Nerechty mohou být rozmístěny průzkumné stroje nebo transportéry. Řídí se pomocí dálkového ovládacího panelu z velícího vozidla.

    Nerechta se může přiblížit ke stálému palebnému postavení a zničit kulometné hnízdo, poskytnout palebnou podporu svým vojákům, vydat se na hlídku nebo do nepřátelského týlu spolu se speciálními jednotkami. Díky výkonnému 12,7mm kulometu, hybridní pohonné jednotce, pevnému pancéřování a maximální rychlosti přesahující 30 kilometrů za hodinu může autonomní pozemní dron i samostatně dát nepříteli co proto.


    V raketových vojskách strategického určení se tento stroj využívá k ochraně raketových systémů Topol-M a Jars před diverzanty. Optoelektronický systém, termovize, laserový dálkoměr a balistický kalkulátor perfektně fungují ve dne i v noci.


    Další vývoj robota Nerechty 2 učiní stroj ještě modernější. Konstruktéři ho chtějí propojit s výstrojí vojáka budoucnosti a udělat tak z něj osobního „zbrojnoše". Řídit perspektivní stroj bude možné hlasem a gesty. Kromě toho se předpokládá synchronizace zbraní Nerechty s osobní výzbrojí vojáka.



    Supertěžký robot

    Nejtěžším a nejvýkonnějším robotem ruské výroby je průzkumný a útočný pozemní systém Vichr na platformě bojového vozidla pěchoty BMP-3. Stroj váží téměř 15 tun a je vyzbrojen 30mm automatickým kanónem 2A72 spolu se spárovaným 7,62mm kulometem PKTM a protiraketovým systémem Kornet-M.


    Působivý arzenál lze využívat proti pozemním a vzdušným cílům přímo za jízdy. Systém má vlastní leteckou jednotku ze čtyř bezpilotních letounů Časovoj.


    To vše řídí dálkově velitel spolu s operátorem přes rádiové kanály. Za povšimnutí stojí, že v případě nutnosti uvnitř stroje může usednout řidič a mechanik, který bude schopen řídit stroj jako obyčejné bojové vozidlo pěchoty.


    Stroj byl vytvořen pro zvýšení bojových schopností vojenských jednotek, snížení ztrát a rovněž pro obranu důležitých objektů nebo plnění speciálních úkolů.


    Tank na dálkové ovládání


    Dvanáctitunový distančně řízený robot Uran-9 táhne na sobě celý arzenál a je schopen ničit i tanky. Průzkum, palebná podpora a bojové operace ve městě… To vše dokáže.


    Palebná síla je působivá: těžký tankový kulomet PKT, 30mm rychlopalný kanón 2A72 a reaktivní plamenomety Šmel-M jsou svou ničivou silou srovnatelné se 152mm houfnicemi. Pro boj s tanky stroj lze opatřit střelami Ataka, jež jsou schopny zničit obrněnou techniku na vzdálenost do pěti kilometrů.



    Podle úmyslu konstruktérů Uran má pracovat v páru: robot palebné podpory spolu s robotem průzkumníkem. Jejich trup je přeplněn různými senzory, zaměřovacími systémy, dálkoměry, komunikačními a hledacími systémy a systémy řízení palby. Fungování celé této výbavy zajišťuje palubní počítač, „uranový mozek". Stroje jsou na sobě schopny samostatně zaznamenat nepřátelský laser a zahalit se do kouřové clony, odhalit techniku a živou sílu protivníka.

    Modularita umožňuje rychle sundat věž se zbraněmi na jednom stroji a rychle ji přemístit na jiný.


    Spolehlivý spolubojovník Soratnik


    Nejnovější vojenský automatizovaný systém Soratnik z dílny koncernu Kalašnikov je ověšený videokamerami a ozbrojený distančně řízeným bojovým modulem, na který lze upevnit jak 7,62mm a 12,7mm kulomety, tak i 30mm granátomety AG-17A nebo osm protitankových řízených raket typu Kornet-EM.


    Bojový modul je vybaven gyroskopickým stabilizátorem výzbroje a je schopen samostatně odhalovat, sledovat a likvidovat cíle po zjištění jejich typu. Se svou výkonnou výzbrojí a působivým pozorovacím systémem je tento stroj nenahraditelný pro průzkum, celodenní hlídku a rychlou likvidaci nepřátel, kteří se dostali například na chráněný objekt.



    Sedmitunové rádiem řízené monstrum pracuje ve třech režimech a může se rozjet rychlostí až 40 kilometrů za hodinu. Přitom Soratnik je vybaven systémem pro spolupráci s bezpilotními letouny. Drahá vnitřní výbava je zabalena do pancíře, který brání před střelnými zbraněmi a střepinami min a granátů.

    Chytrý Nachlebnik


    Na začátku letošního roku koncern Kalašnikov poprvé předvedl Soratnikova „parťáka". Jedná se o prototyp robotizovaného systému Nachlebnik s prostředky pro odhalování a sledování, který je vyzbrojen leteckým kulometem GŠG-7,62. Svou hmotností a palebnou silou stroj ustupuje Soratnikovi a v boji bude hrát spíše pomocnou roli. Například bude bránit svého „staršího bratra" před živou silou protivníka.


    Pro tento úkol je vybaven velmi vhodným kulometem. GŠG-7,62 je zkonstruován podle Gatlingova principu s rotujícím blokem ze čtyř hlavní. Na rozdíl od podobných zahraničních zbraní ruská verze nepotřebuje elektrickou energii pro jejich rotování. Hlavně rotují díky odběru prachových plynů. Kadence přitom dosahuje 6000 ran za minutu.


    Nejkompaktnější



    Bojový robotizovaný stroj Platforma-M neváží ani tunu, ale svými bojovými schopnostmi se málo čím odlišuje od svých hmotnějších spolubojovníků. Stroj je vyzbrojen čtyřmi granátomety AGS-30 a modernizovaným 7,62mm tankovým kulometem PKT s 400 náboji v pásu.

    Rychlostí se Platforma-M neodlišuje. Svým elektrickým pohonem může dosáhnout 12 kilometrů za hodinu. To ale není to nejdůležitější. Mnohem cennější je samostatnost stroje. Na jedno nabití je stroj schopen nepřetržitého pohybu během šesti hodin, což ho činí výtečným bezhlučným strážným robotem.


    Ochrana menší vojenské základny a rozmístěné vojenské posádky nebo vyhledávání a zneškodňovaní diverzantů patří mezi hlavní úkoly Platformy. Kromě toho robot je schopen převážet náklad o hmotnosti 300 kilogramů. Jeho pancéřování vydrží zásah z armádní střelné zbraně.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑