• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Podzim patriarchy

    11-10-2017 Sputnik CZ 63 692 slov zprávy
     

    Vyvadil: Já jsem dneska dokonce napsal článek, kde jsem citoval premiéra Berlusconiho, bývalého kancléře Helmuta Schmidta, prezidenta Spojených států Jimmy Cartera, kteří se všichni shodli na tom, že samozřejmě Krym vždycky patřil jaksi mentálně, kulturně a civilizačně k Rusku. Jinými slovy prezident Zeman včera pouze navázal na tyto velké postavy západní civilizace. Já ho plně podporuju a byl jsem vůbec rád, že to téma nastolil. Což si myslím, otevřeně řečeno, je v Evropě důležité a odvážné, za to mu patří dík. Na druhé straně, za prvé nikdy nešlo o anexi. Byl to zcela legální postup, správně už to vysvětlil Putin, šlo v podstatě pouze o realizaci, když už to vymysleli, kosovského precedentu a v daném případě se to analogicky posunulo. Jinými slovy, v tom jediném jsem dneska prezidenta kritizoval. Krym je samozřejmě Ruský, samozřejmě legálně a samozřejmě legitimně. O tom není sporu. Ale na druhé straně je to v dnešní době vlastně jediný státník — prezident České Republiky, který je vůbec ochoten v té Evropské unii a v tom západním světě mít odlišný názor, dokonce i Trump už mlčí, ten už se neodváží říct vůbec nic. Takže já jsem pana Zemana plně podpořil.


    Jak se projeví tato slova o Krymu prezidenta Zemana na věrohodnosti voličů? Zvýší nebo sníží podporu prezidenta v Česku? Ptám se v souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami v roce 2018.


    Ta situace se u nás mění. Například adeptem na budoucího premiéra je Andrej Babiš, který sám řekl, že sankce jsou nesmysl. To je prostě zásadní otázka, je to budoucí premiér. Všichni na něho sice útočí, ale já věřím, že se premiérem stane. To je ta první otázka, kterou vám chci naznačit, že věci jdou podle mého názoru dobrým způsobem. A co se týče prohlášení prezidenta o Krymu… doba se mění. Před třemi lety by to možná bylo vnímáno velmi záporně. Ale v této zemi je řádově 20 % lidí (ale jenom 20 %, na to chci upozornit!) kteří jsou silně proti Rusku a silně až fanaticky jsou pro sankce. Ale ti zbývající jsou normální. Tak já jsem přesvědčený, že to prohlášení v Radě Evropy prezidentu Zemanovi spíše pomůže.


    Pan Sobotka na Twitteru napsal: „Zemanův projev v Radě Evropy byl v příkrém rozporu s naší zahraniční politikou." Myslíte si, že po parlamentních volbách už bude postoj prezidenta Zemana v souladu s českou zahraniční politikou?


    Já jsem zcela přesvědčen o tom, že názory pana Sobotky už po parlamentních volbách nebudou vůbec nic znamenat. My půjdeme takovým tím rozumným směrem, kterým se ale postupně vydává celá Evropa. Za několik dnů jsou volby v Rakousku, tam zvítězí určité uskupení, které je daleko racionálnější a rozumnější ve prospěch Ruska, Kurz a i další. Stejně tak rozumný je dneska do značné míry i Macron, stejně tak rozumný je například partner paní Merkelové za stranu Svobodných liberálů, který si také přeje výbornou spolupráci s Ruskem nebo dobrou spolupráci a chce uznat Krym. Kdybych to řekl jinými slovy, já mám hroznou radost, že po letech dochází na má slova, že se postupně a logicky i u nás ty věci uspořádají rozumně i ve vztahu k Rusku. Já jsem si tím prostě jist. Většina stran, které v evropských volbách zvítězí, budou daleko příznivější ve prospěch Ruska než ty, které jsou tam dnes.


    Co byste řekl na ukrajinskou reakci na návrh Miloše Zemana o kompenzaci Kyjevu od Ruska, když říkají, „Ať si Zeman Rusům prodává Prahu a Karlovy Vary"?


    Já jsem jednoznačně přesvědčen, že připojení Krymu k Rusku je zcela legální, legitimní a v souladu s mezinárodním právem. Čili souhlasím s tím, že není diskuze o tom, že by se to mělo nějakým způsobem kompenzovat. Já dokonce i chápu některé kritické hlasy z Ruska, které se na adresu pana Zemana ozvaly. Co se týče Ukrajinců, nerad to říkám, ale absolutně mě nezajímá jejich reakce. Vnitřně se domnívám, že dneska už většinu i západních států nezajímá, co říká ta Ukrajina. Včera pan prezident Zeman řekl moudrou věc, že prostě přijde čas, kdy se Ukrajinci budou muset domluvit s Ruskem, to je normální. A nejde jenom o Krym. Dříve či později musí přijít úplně jiná vláda, ne Porošenko, která začne hledat nějaký kompromis k Rusku. O tom není sporu. Takhle to včera myslel náš pan prezident Zeman, když se obracel na Radu Evropy…


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑