• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Včerejší projev prezidenta M.Zemana v Radě Evropy jsme už uvedli na NR...Po jeho projevu následovaly dotazy z publika.V ČT nastal výpadek, když prezident hovořil o vztazích EU s Ruskem, také o nesmyslnosti sankcí........

    11-10-2017 Nová Republika 180 903 slov zprávy
     
    11.10. 2017   Rukojmí

    „Přeji vám jen to nejlepší, vážení kolegové, přeju vám, abyste měli velké množství přátel a co nejmenší množství nepřátel. A pokud už budete mít nepřátele, tak jen ty, kteří budou hloupí,“ uzavřel Zeman a dočkal se potlesku.(řekl v závěru včerejšího projevu)A teď dotazy z publika...


    „Asi víte, že Václav Havel je člověk, kterého si zde v tomto domě ceníme nejvíc. Kdo je podle vás lepším kandidátem na tuto cenu? Někdo, kdo udržuje sankce kvůli moralitě, nebo ten, kdo je odstraňuje kvůli ekonomice?“ zeptal se jeden z účastníků debaty.
    Zeman konstatoval, že Havel byl zastáncem morální politiky, která bývá někdy v rozporu s tzv. real politikou, což je německý termín, připomněl Zeman. Zeman si je prý vědom, že ekonomické vztahy lze rozvíjet jen za dodržování lidských práv.
    „My nejsme Evropská unie, my nejsme NATO, my jsme organizace, která ctí lidská práva, ale Rusko se rozhodlo, že se zdrží jednání na této půdě a upřednostní své soudy. Vy vidíte zlepšení situace ohledně lidských práv v Rusku?“ zazněl další dotaz.
    Zeman se chystal odpovědět, ale České televizi se zhroutil přenos. Pár minut proto diváci z veřejnoprávní televize prezidenta neslyšeli. Po chvíli se ale prezident na obrazovky ČT vrátil.
    Zopakoval svou tezi, že je třeba s Ruskem vést dialog. „Pokud chcete změnit přístup jakéhokoli státu, tak to musí být na základě dialogu, a pokud tento dialog nefunguje, ... tak je to horší než zločin, je to chyba,“ řekl Zeman.

    Chcete riskovat válku s Ruskem?


    Došlo i na otázku, co dál s Krymem. Měl by se vracet Ukrajině?
    „Politický diskurs je plný skvělých nápadů, z nichž některé skončily na smetišti dějin. Takže já budu citovat bývalého německého prezidenta Gaucka, který řekl, že když se pokusíme vzít Rusku Krym a připojit ho zpět k Ukrajině, tak to bude znamenat evropskou válku. Chcete to riskovat?“ ptal se prezident v odpovědi.
    Posléze poukázal na to, že probíhá dialog mezi Ruskem a Ukrajinou, tak by bylo možné Ukrajině předat nějakou kompenzaci za Krym, ať už půjde o finanční kompenzaci, nebo v podobě surovin. Je to pouze můj názor, ale respektujme, že se tím pokoušíme vyhnout válce,“ zdůraznil Miloš Zeman.
    Nemluvě o tom, že se uplatňují dvojí standardy ve vztahu ke Krymu a ke Kosovu, připomněl prezident. Kosovo se stalo nezávislým územím i navzdory vůli OSN. A u Krymu to není možné? Tento dvojí metr se prý Zemanovi nelíbí.
    Rusko se rozhodlo umenšit význam Rady Evropy tím, že finančně nepřispívá k jejímu fungování. Příspěvek činil deset procent celkového rozpočtu organizace, ale Zeman nabídl pohled z ruské strany. „Když nemá být Rusko v této organizaci zastoupeno, proč by platilo?“ ptal se Zeman.
    Prezident také popsal, co by se mělo dít ve vztahu k Rusku dál. „Zorganizujme workshopy, konference, diskuse a uvědomme si tu ideologickou diverzi. Když já diskutuji s ruskými občany, tak to nejsou negramotní a neinteligentní lidé. Oni jsou schopní naslouchat našim argumentům a my musíme naslouchat jejich argumentům. Zakladatel mého státu T. G. Masaryk řekl, že demokracie je diskuse. Proto diskutujme,“ žádal prezident.
    Na půdě Rady Evropy se hovořilo také o uprchlické krizi a o tom, že se v Praze odehrávají demonstrace jak na podporu uprchlíků, tak proti nim.
    Téma migrace podle Zemana rozděluje Evropu. Visegrádská čtyřka se staví proti ekonomické migraci. „Co chápu jako smysluplné řešení, je, že musíme pomoci běžencům přímo v jejich zemích. Takže z našich národních zdrojů je třeba zafinancovat školství, zdravotnictví nebo elektrifikaci v domovských zemích; a opakuji v domovských zemích uprchlíků,“ pravil Zeman.
    Stejně jako na půdě OSN, řekl prezident i na půdě Rady Evropy, že odliv mozků škodí domovinám uprchlíků. Tento odliv mozků uvrhává jednotlivé země na dlouhou dobu do zaostalosti. „To je můj argument proti nezákonné ekonomické migraci. Samozřejmě, že nemám nic proti uprchlíkům, kteří byli ve svých zemích stíháni za své politické názory. To nejsou ekonomičtí migranti,“ uvedl český prezident.
    Jedna z dam poukázala na to, že se v Česku vzmáhají protiuprchlické nálady, a chtěla vědět, zda proti tomu úřady něco dělají.
    „V Praze máme demonstrace proti migrantům i pro migranty. Možná, že demonstrace proti migrantům jsou trošku větší, což je trochu paradox, protože na území České republiky nejsou vůbec žádní migranti. Pro nás je migrant něco jako yetti nebo manželka detektiva Colomba. Tu také nikdo nikdy neviděl. Ale my vidíme, co se děje kolem nás, třeba v Rakousku,“ uvedl Zeman.
    „Pokud chcete zastavit tyto demonstrace, tak nejste demokratkou. Nedávno proběhla demonstrace v můj prospěch i proti mně a já jsem se zúčastnil obou, protože jsem demokrat,“ poznamenal Zeman.

    Světový terorismus? Většinou je to islámský terorismus, vyjádřil názor Zeman


    Stranou pozornosti prezidenta nezůstal ani boj proti terorismu. „Nebudu světový terorismus nazývat světovým terorismem, protože v ohromující většině případů jde o islámský terorismus," zdůraznil. Tomuto terorismu můžeme podle prezidenta čelit jen tak, že budeme investovat do policie, do armády, a tím, že projevíme odvahu a budeme investovat do vlastních zbraní.
    „Moje manželka má také pistoli, prošla všemi testy a teď už mě stráží. Také druhý dodatek americké ústavy říká, že každý člověk má právo nosit zbraň. My Evropané jsme trochu opatrnější než Američané, ale mám za to, že po teroristickém útoku v Barceloně už není rozdíl mezi námi a Američany tak velký,“ prohlásil Zeman.
    Stranou jeho pozornosti nezůstala ani situace na Blízkém východě. Všem připomněl, že je velkým přítelem Izraele. „Proto se domnívám, že mír na Blízkém východě stojí na zajištění bezpečnosti státu Izrael,“ zdůraznil český prezident. Stát Izrael podle prezidenta opakovaně bojoval o svou existenci a vyhrál. Některé státy a organizace si přejí zničení Izraele, což Zeman považuje za nepřijatelné.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑