• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Arabský průnik: Rusko vytěsňuje USA na trhu zbraní na Blízkém východě

    10-10-2017 Sputnik CZ 64 808 slov zprávy
     

    „Smlouva se Saúdskou Arábií je důležité vítězství pro image Ruska. Kromě toho je ještě i výhodná. Saúdové budou za zbraně platit živými penězi, a ne palmovým máslem. Nestojí ale za to si myslet, že jsme z toho trhu vyhnali Američany. Nedávno se Saúdská Arábie a USA dohodly na dodávce protiraketové obrany THAAD až za 15 miliard dolarů Rijádu. Díky tomu budou naše i záoceánské systémy protivzdušné a protiraketové obrany konkurovat mezi sebou ve vojscích. Monarchie se očividně snaží diverzifikovat kanály dodávek zbraní, aby nebyli závislí na jediném dodavateli, který z geopolitických či jiných důvodů může „uzavřít kohoutky" v jakýkoli moment," řekl pro RIA Novosti vojenský expert Michail Chodarjonok.



    Expert zdůraznil, že tato dohoda byla připravována roky, jestli ne desítky let. Na konci prvního desetiletí nového tisíciletí Rijád slíbil, že koupí velký paket ruských zbraní za miliardy dolarů za podmínky, že Moskva odmítne prodej S-300 Íránu. Dohodu s Teheránem zamrazili v roce 2010. Saúdská strana se ale omezila jen na nákup ručních zbraní a výbavy pro síly speciálního nasazení za několik desítek milionů dolarů. Dnes se očividně politická konjunktura změnila — díky svým činnostem v Sýrii se Rusko změnilo na klíčového hráče na Blízkém východě. A jednat s ním se stalo výhodné.

    Přitom podle názoru specialistů není na místě se obávat úniku klíčových vojenských technologií. Zaprvé má S-400 dávno hotový exportní pas. Jednodušeji řečeno, za hranice jdou pouze zjednodušené verze systému, který nebude možné používat proti ruskému letectvu díky zvláštnosti konstrukce a programového zabezpečení. Zadruhé, Saúdové prostě nemohou jednoduše zkopírovat ruské zbraně, které jsou tak složité, zatím mají příliš málo sil.


    „Tam není potřebná vědecká a výrobní základna. S-400, to není puška Kalašnikova. Aby bylo možné montovat v Saúdské Arábii Triumfy, je potřeba tam převést polovinu našeho obranného průmyslu. Tento fakt, mimochodem, staví Saúdskou Arábii do závislosti na Rusku. Pro náhradní díly se mohou obracet pouze na nás. Lidi pro práci s S-400 také připravují u nás. Takže my dostaneme jisté páky vlivu na největší monarchii na Blízkém východě. To nám v budoucnosti pomůže dosáhnout ústupků v různých otázkách," řekl Chodarjonok.


    Válečná reklama


    Dohoda na dodávku S-400 je jen vrcholem ledovce. Kromě těchto systémů nakoupí Saúdská Arábie od Ruska i jiné zbraně. Jedná se o nákup protitankových komplexů Kornet EM, těžkých plamenometů TOS-1A Buratino, granátometů AGS-30 a útočných pušek AK-103. Útočné pušky plánuje Rijád vyrábět licenčně. Exportní variantu AK-103 s náboji 7,62х39 Saúdové dobře znají. Mají ji ve výzbroji výsadkové jednotky monarchie. Soudě podle všeho se tyto zbraně v pouštním klimatu osvědčily více než americké, německé a francouzské útočné pušky, které Rijád nakupoval dříve.



    „Co se týče Kornetů, tak tyto systémy jsou na Blízkém východě velmi známé. Dost úspěšně byly používány v řadě konfliktů a úspěšně likvidovaly těžce obrněné německé, izraelské a americké tanky. S Kornety ještě bojují i Turci. Co se týče TOS-1A, ten nemá analogie ve světě. Zkušenost s jeho bojovým použitím v Sýrii a Iráku potvrzuje vysokou efektivitu těchto zbraní," řekl pro RIA Novosti hlavní redaktor magazínu Export zbraní Andrej Frolov.

    Co se týče automatických granátometů, ty v saúdské armádě nejsou. Jedná se ale o efektivní protipěchotní zbraň, kterou je možné používat na otevřeném prostranství. Vytváří pro protivníka řadu problémů. V Sýrii využívají příslušníci ruských speciálních sil AGS-30 pro neočekávané útoky na teroristy. Tento granátomet je podstatně lehčí oproti jeho nejbližšímu západnímu konkurentovi — americkému MK-40 Striker — a má větší kadenci (400 výstřelů za minutu oproti 300).



    Plány na budoucnost

    Stojí za to říci, že dosažené dohody jsou jen první „vlaštovkou". O perspektivách vojenské a technické spolupráce s Rijádem hovořil v dubnu tohoto roku zástupce ministra obrany Ruska generál Alexandr Fomin na setkání se zástupcem náčelníka generálního štábu armády Saúdské Arábie Fajádem Hamidem Al-Ruvejlím. Zdůraznil, že za posledních několik let mezi Ruskem a Saúdskou Arábií se „prudce aktivizovala vojenská spolupráce". Ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov vysvětlil, že Saúdská Arábie má zájem o ruské letouny a pozemní zbraně.


    „Saúdští vojáci mohou mít hlavně zájem o naše letectvo — stíhačky Su-30SM, Su-35S a frontové bombardéry Su-34 — vše, co za poslední dva roky útočí na IS. To samé se týká i obrněné techniky, která se na Blízkém východě osvědčila více, než technika jiných zemí. Hovořím hlavně o tanku T-90S a jeho posledních modifikacích. Máme co nabídnout. Všechna tato technika má exportní verze," řekl RIA Novosti hlavní redaktor magazínu Národní obrana Igor Korotčenko.


    K dnešnímu dni zůstává hlavním tankem Saúdské Arábie americký Abrams M1A2S, Rijád má 450 těchto strojů. Kromě toho má asi 500 tanků M-60, které jsou zastaralé dokonce i pro poměry Blízkého východu.


    „Dodávky ruských zbraní, ruský zájem o vytváření vztahů se Saúdskou Arábií, ale i s dalšími zeměmi Blízkého východu — to je důležitý faktor současné politické situace. Dohody se Saúdskou Arábií hovoří o tom, že začíná nová etapa v naší politice na Blízkém východě i ve světové politice jako takové," řekl v přímém přenosu rádia Sputnik profesor katedry srovnávací politologie RUDN Jurij Počta.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑