• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Komplexní přístup: odmítne Saúdská Arábie ruské S-400 kvůli dodávkám amerických PRO?

    8-10-2017 Sputnik CZ 122 509 slov zprávy
     

    RT zjišťoval, jestli Rijád odmítne smlouvu s Moskvou po americké nabídce.



    Jak uvádí správa Pentagonu pro spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti, částka transakce se Saúdskou Arábií, týkající se dodávek komplexů protiraketové obrany THAAD, bude tvořit 15 miliard dolarů. Rijád objednal u USA 44 spouštěčů THAAD, 360 zachycujích raket, 16 řídících středisek a sedm radarů k těmto komplexům.

    Mobilní protiraketový komplex THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) je určen pro nadatmosférické zadržení a zničení balistických raket krátkého a středního doletu.
    Systém byl vyprojektován v 90. letech a předán do výzbroje americké armády v roce 2006 po dokončení cyklu úspěšných zkoušek.


    Saúdská Arábie a USA uvažují o dodávce protiraketových komplexů THAAD jako o důležité součásti upevnění bezpečnosti království před nebezpečím, údajně pocházejícím z Íránu.


    Jestli se transakce uskuteční, Saúdská Arábie se stane třetí zemí po Spojených arabských emirátech a samotných USA, která vlastní komplexy PRO THAAD.



    Dohoda, že Rijád dostane nejnovější americký systém PRO, byla uzavřena v květnu 2017 během návštěvy prezidenta USA Donalda Trumpa v Saúdské Arábii.

    Poprvé vyjádřili Saúdové zájem o komplexy THAAD už v roce 2015. Tehdy o tom hovořil v interview pro časopis The National Michael Trockij, viceprezident Lockheed Martin — společnosti, vyrábějící komlexy. Jak uvádí bývalý pracovník CIA Bruce Riedel, v současné době pracující v Brookingském institutu, v témže roce Barack Obama zásadně schválil prodej komplexů Saúdské Arábii na summitu v Camp Davidu, ale transakce se neuskutečnila.


    Podobná situace je i se smlouvou o dodávce komplexů THAAD. Několik měsíců byl osud Trumpových dohod o této otázce neznámý.


    „Když Trump konal své první turné po Blízkém Východě, údajně podepsal smlouvy o dodávkách zbraní se Saúdskou Arábií v hodnotě 110 miliard dolarů. Byl to samozřejmě nesmysl, protože reálná smlouva byla na deset miliard," řekl RT ředitel Centra strategické konjunktury Ivan Konovalov.


    Podle odborníkových slov některá rozhodnutí, o nichž se v té době deklarovalo s velku pompou, zůstala nesplněna, například vytvoření "arabského NATO" — bloku spojeneckých států USA pod vedením Saúdské Arábie.


    Ale následující den po ukončení návštěvy saúdského krále v Moskvě, kde se hovořilo o plánu Rijádu koupit ruské komplexy PVO S-400, MZV USA rychle schválilo protiraketovou transakci. Teď během 30 dnů musí být smlouva schválena kongresem. „Tyto věci jsou samozřejmě spojeny," domnívá se Konovalov.


    Není to konkurent



    Odborníci uvádějí, že komplex THAAD nemůže konkurovat S-400. THAAD je určen především k ničení bojových hlavic balistických raket v konečném stádiu letu za hranicemi atmosféry Země. Rakety THAAD zasahují cíl na vzdálenost až 200 km a ve výšce až 150 km a fungují na jiném principu než rakety z S-400, které mají vyhrazenou bojovou část.

    Na rozdíl od S-400 nejsou moc užitečné v boji s manévrujícími cíli a letadly. S-400 je naopak nejefektivnější v boji proti letadlům a raketám s plochou dráhou letu protivníka, ale balistické rakety sestřeluje na nejkratší vzdálenosti — do 60 km.


    „S námi byla smlouva uzavřena kvůli přednostem našich systémů," řekl v interview pro RT profesor Diplomatické akademie MZV RF Vladimir Vinokurov, viceprezident Ligy vojenských diplomatů, a zdůraznil, že jde o přednosti S-400 Triumfu před Patriotem, který už je ve výzbroji saúdského království.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑