• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kde skončila ČSSD slibovaná revize církevních restitucí?

    7-10-2017 První Zprávy 237 485 slov zprávy
     


    Kde skončila ČSSD slibovaná revize církevních restitucí?

    "Před volbami do Poslanecké sněmovny slibovala sociální demokracie revizi církevních restitucí, na svůj slib ale v okamžiku vytvoření vládní koalice zapomněla. Celé volební období se snažila, aby se k tomuto tématu ani nemusela vyjadřovat," upozorňuje poslanec Vladimír Koníček (KSČM).



    Vladimír Koníček, poslanec KSČM ve Sněmovně


    "Návrh komunistických poslanců na zdanění finančních náhrad sice například Andrej Babiš slovně podpořil, ale svými skutky, to je hlasováním o jeho zařazení na pořad jednání, to nepotvrdil. Desetkrát jsem se pokoušel zařadit první čtení návrhu zákona o zdanění finančních náhrad vyplácených církvím, ani jednou nebyl zařazen. A přitom stačilo jej zařadit a hlasováním zamítnout už v prvním čtení. Jenže to by vyšel na svět právě ten rozpor mezi slovy a činy," upozorňuje Vladimír Koníček v komentáři, který Vladimír Koníček nazval Boje za nápravu »církevních restitucí« se nevzdáme.






    "Fyzické vydávání majetku je skoro u konce, o co církve požádaly, to jim bylo vydáno, finanční náhrada je jim vyplácena. To je jim málo a ještě žádají v některých případech o vydání majetku, který byl v době přijetí zákona v majetku obcí, krajů, fyzických či právnických osob. Za ten dostávají právě tu finanční náhradu. Pan premiér to viděl jako problém, potvrdil to při jednání sněmovny v rámci interpelací, ale bohužel to je tak všechno, co s tím udělal. Přitom je to tak jednoduché. Snížit vyplácené finanční náhrady o hodnotu majetku vydaného navíc. Nejde přece dostat majetek vydaný a za ten samý majetek ještě vyplácet finanční náhrady," upozorňuje poslanec Koníček.

    "A revizi by si zasloužilo i fyzické vydávání. Například na pozemcích velehradského statku hospodařil za první republiky Podporovací spolek kněží arcidiecéze olomoucké. Tedy jakési družstvo, které sdružovalo farníky z okolních obcí. A vzniklo na podporu poutníků na Velehrad a ne za účelem podpory činnosti registrovaných církví a náboženských společností k duchovním, pastoračním, charitativním, zdravotnickým, vzdělávacím nebo administrativním účelům, jak vyžaduje zákon o majetkovém vyrovnání. Ale za nástupce tohoto spolku se vyhlásilo Arcibiskupství olomoucké. Jak? Jednoduše. Už v roce 1995 požádalo ministerstvo kultury o rozhodnutí, že jsou nástupnickou organizací Spolku. A jaké doklady k tomu předložili? Jen místopřísežné prohlášení generálního vikáře Pepříka, že jsou tou nástupnickou organizací. A ministerstvu kultury to v roce 1995 stačilo a takové rozhodnutí o nástupnictví vydalo," uvádí Koníček nehorázný případ sice z minulého století ale docela charakteristický pro domáhání se majetku nenasytnou cíkví.





    "A revizi bude vyžadovat i zákon o církvích, který ve svém §15a, odst. 4, praví, že »podnikání a jiná výdělečná činnost právnických osob evidovaných podle odstavce 1 vedle obecně prospěšné činnosti charitativní, sociální nebo zdravotnické mohou být pouze jejich doplňkovou činností«. Církev římskokatolická poté, co se stala největším pozemkovým vlastníkem, určitě nemá příjem z podnikání jen jako doplňkový. Jsem jen zvědavý, jak si tento horký brambor budou ministerstvo financí s ministerstvem kultury přehazovat," uzavírá svůj komentář  Vladimír Koníček, poslanec KSČM.


    (ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑