• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Budeme blokovat Ukrajinu: Budapešť prosí Moskvu o spojenectví proti Kyjevu. Názor

    4-10-2017 Sputnik CZ 134 577 slov zprávy
     

    K alianci zemí, které jsou znepokojené novým směřováním ukrajinské politiky, se může přidat i Rusko.


    Ukrajina znemožňuje studium fyziky


    Nová pravidla Kyjeva jsou kompatibilní s opatřeními, která po sobě zanechal bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovič. Při jeho vládě byla schválena „měkká" varianta jazykového zákona, který umožňoval obyvatelům regionů, kde etnické menšiny nejsou menší než 10 % z celkového počtu obyvatelstva, učit se ve škole v rodném jazyce. Po Majdanu 2014 ukrajinská vláda přistoupila k maximálnímu možnému vytěsňování ruského jazyka z veřejné sféry. V roce 2017 se rozhodli přinést tuhle praxi také do škol: podle bodu číslo sedm nového zákona, žáci přicházejí o právo získávat vzdělání v ruském jazyce od páté třídy. Všechny předměty se překládají na ukrajinský jazyk, nehledě na to, zdali se jedná o ukrajinský region země či ne. Jazyková diskriminace se přímo týká maďarské menšiny, 150 tisíc lidí. Ukrajinská vláda vyčítá svým občanům, že ti často hovoří výborně rusky, ale špatně hlavním jazykem země. Díky tomu, že terciální vzdělání (vysoké školy) se také překládá do ukrajinštiny, maďarští studenti, kteří tento jazyk neumí, se nebudou moci stát součástí studentského života.



    „V Zakarpatí, kde žijí Maďaři, znají ukrajinštinu skutečně málo, ale při nepřítomnosti metodologické základny se nic stejně nedá našprtat. Ještě horší je to, že na ukrajinštinu překládají další předměty — matematiku, fyziku, chemii. Maďarští žáci přijdou o možnost se je učit. To je hlavní problém. Konkurenceschopnost studentů ne nezvyšuje, jak říká Kyjev, ale naopak — hrozí, že silně upadne," říká maďarský politolog, předseda mezinárodní části novin Magyar Nemzet Gábor Stier.

    „Je čas, abychom my a Rusové sjednotili úsilí"


    Podle slov maďarského politologa „nebylo už dávno maďarské veřejné mínění tak jednotné, jak v případě otázek s ukrajinským jazykovým zákonem". Pět parlamentních stran Ukrajiny přijalo v září ustanovení, které odsuzuje Kyjev za to, že bude vynucovat učení státního jazyka. Na konci měsíce se k nim připojily všechny etnické menšiny Maďarska, až na Ukrajince.


    Maďarský premiér Viktor Orbán nařídil svým vojákům prozkoumat možnosti vojenského vměšování s cílem ochrany zakarpatských Maďarů, pokud ti budou potřebovat pomoc. Ukrajinská delegace v PASE odpověděla rychle. Připustila, že bude házet Maďarsku klacky pod nohy v Radě Evropy, bude využívat početní převahu svých poslanců.



    Maďarsko se obrátilo na Rumunsko při hledání spojenců. Maďarský ministr zahraničních věcí Szijjártó po setkání se svým rumunským kolegou v Bukurešti prohlásil, že to není poprvé, co Ukrajina „vrazila nůž do zad" oběma zemím. Sjednocení úsilí Maďarska a Rumunska umožní vynést problém na vyšší úroveň. Celkový počet příslušníků diaspor těchto zemí dosahuje 500 tisíc lidí.

    V rozhovoru s RIA Novosti náměstek výboru pro mezinárodní záležitosti maďarského parlamentu Marton Gyongyosi navrhl všem zemím, jejichž lidé žijí na Ukrajině, sjednotit úsilí, aby bylo možné tlačit na Kyjev. „My vykonáváme vliv, jak jen můžeme, zatím to ale zcela jasně není dostatečné. Bohužel, mezinárodní společenství v této otázce mlčí. Udivuje nás, že nijak nereaguje Evropská unie, která je obyčejně velmi aktivní v tom, co se týče ochrany práv. Cožpak to není ukázka dvojitých standardů? Reakce USA je z našeho pohledu prostě hanebná. Americké velvyslanectví v Kyjevě ve svém komuniké tento zákon schválilo.


    Nechápeme, proč to udělali. Náš úkol je nyní takový — přemluvit sousední země, a to i Rusko, ke společnému jednání, vystoupit se společnou deklarací, sjednotit se a tlačit na Ukrajinu," řekl Gyongyosi.


    Politik připomíná, že Maďarsko má efektivní nástroj na ovlivňování východního souseda: právo veta v jednáních o připojení k Evropské unii. „Můžeme zamrazit dialog v jakékoli etapě, a velmi doufám, že to uděláme, jestli Kyjev nezařadí zpátečku," řekl.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑