• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Developeři šroubují ceny nahoru. Co je zastaví? ptá se Milada Halíková

    1-10-2017 První Zprávy 173 753 slov zprávy
     


    Developeři šroubují ceny nahoru. Co je zastaví? ptá se Milada Halíková

    "Proč by občané měli volit ty, kteří jen lavírují a těžce se rozpomínají na to, co by mohlo zastavit dravé developery v honbě za vyššími zisky z prodeje bytů? Mohou přece volit ty, kteří už řadu z těchto návrhů prosazovali, aby se dostupnost bydlení zlepšila," hlásí Milada Halíková.



    Poslankyně Milada Halíková, dříve byla i primátorka Havířova




    "V řadě měst to byl v devadesátých letech minulého století marný boj. Komunisté v zastupitelstvech často navrhovali, aby si radnice ponechaly 20 až 30 procent bytového fondu. Upozorňovali, že po překotné privatizaci téměř všech domů nezůstane městu nic na řešení bytové nouze chudých, ani na zajištění dostupného bydlení pro seniory či mladé rodiny s dětmi. Škarohlídi! Vždyť se v novém režimu budou mít všichni skvěle. Stačí si vzpomenout na masivní propagaci kupónové privatizace, po níž jsme se měli stát blahobytnými akcionáři. Nestali jsme se. Tedy aspoň ta většina, která zůstala v České republice a nezmizela s nahrabanými miliony (a to zní až příliš skromně) kamsi do teplých krajin," konstatuje poslankyně Milada Halíková (KSČM).





    "Jsem ráda, že v Havířově se nám podařilo rozprodeji všech bytů zabránit a nechali jsme jich v majetku města tisíce. Jsme ovšem výjimkou. Navíc u nás se obtížně shání dobře placená práce, takže část bytů je volných. Tam, kde ale v současné konjunktuře je možné sehnat lépe ohodnocené zaměstnání, ceny bytů i nájmů letí vzhůru. Rychleji než platy a mzdy. Na nedávném kulatém stolu k sociálnímu bydlení pořádaném ve sněmovně Českou společností pro rozvoj bydlení, Sdružením bytových družstev a SVJ a Sdružením nájemníků ČR proto zaznělo zdrcující hodnocení. Dostupnost bydlení se výrazně zhoršila," dodala politička KSČM.

    "A tak po letech, kdy pravicové vlády odmítaly spoléhat na něco jiného než na neviditelnou ruku trhu a sociální demokraté neprozíravě naskočili na vlnu zvyšování nájemného, se náhle před volbami někteří politici rozpomínají na dobu, kdy byty ve vlastnictví státu, měst a obcí zajišťovaly právě dostupnost bydlení pro rodiny a osoby s průměrnými a podprůměrnými příjmy. Výstavbu tak zvaného veřejného bydlení bude třeba obnovit, zaznívá na podobných diskusích. To, čeho se města a obce tak lehkomyslně zbavily, se nyní bude opět zavádět, a to za velké finanční prostředky. Někde už stavbu nových bytových domů s menšími byty, které tolik vzývaný trh nezajistil, plánují zase zahájit. Developerům se to jistě nelíbí, protože to zvýší tlak na to, aby přestali hnát ceny do závratných výšin. Nejspíš se budou kabonit i v bankách. Když se ekonomice daří, někteří lidé si uvazují na krk druhou i třetí hypotéku. Reklamy je k tomu vyzývají. Pořiďte si byt jako investici! Nájemné vám zaplatí hypotéku a ještě vám něco zbude. Tím také ubývá bytů s možným dostupným nájemným. Zase se hledají jen movití nájemníci, tak jako developeři prahnou hlavně po bohatých, kteří by si pořídili luxusní bydlení. Do toho vstupuje navíc tzv. sdílená ekonomika, která třeba v Praze podle odhadů blokuje až třetinu volných bytů pro krátkodobé pronájmy cestovatelům. Nesměle se ozývají i hlasy, zda by se přece jenom nemělo uvažovat o zákonu o nájemném, který by současnou situaci zlepšil. Chtěla bych připomenout, že komunisté návrh zákona o nájemném a jeho sjednávání už dvakrát předložili. Ostatní strany ho smetly a vsadily na nový občanský zákoník, jehož přijetí jsme my naopak nepodporovali," poznamenala Halíková.

    "Zastavit prudký růst cen bytů a nájemného může pomoci také obnova podpory družstevní bytové výstavby. Před deseti lety byl tento program na Státním fondu rozvoje bydlení pozastaven. A ještě nebyl zase otevřen. KSČM musela nakonec bojovat za to, aby nebyl zrušen samotný fond, jak prosazovala pravice. Nyní se hovoří o nutnosti »rehabilitace« SFRB. Změna na poskytování pouze nízkoúročených půjček není pro bytovou politiku státu perspektivní. Přežijí návrhy na návrat k dotacím, například právě pro podporu družstevní výstavby, předvolební kampaň? "ptá se politička KSČM.

    "Poslanci zvolení za KSČM o to usilují dlouhodobě, takže občané nemusí mít obavy, že se nám to po sečtení hlasů ve volbách vykouří z hlavy. Existuje hezké přísloví: »Proč chodit ke kováříčkovi, je lepší jít rovnou ke kováři.« V bytové politice to platí jednoznačně. Proč by občané měli volit ty, kteří jen lavírují a těžce se rozpomínají na to, co by mohlo zastavit dravé developery v honbě za vyššími zisky z prodeje bytů? Mohou přece volit kováře, kteří už řadu z těchto návrhů prosazovali a budou prosazovat, aby se dostupnost bydlení zlepšila," uzavřela svůj komentář Milada Halíková, předsedkyně sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.





    (ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑