• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Dvojí hra“ USA v Sýrii: proč se prohlášení o boji s IS rozcházejí s činy?

    30-9-2017 Sputnik CZ 137 505 slov zprávy
     

    Boj s terorismem jakožto cíl svých operaci v této zemi, kde válka pokračuje už sedmý rok, deklarují také Spojené státy. Slova amerického vojenského velení se však často rozcházejí s činy.


    „Přátelství" se všemi


    O jednom z posledních podobných případů informovali v tomto týdnu na ruském Ministerstvu obrany. Tento rezort zveřejnil letecké fotografie oblastí dislokace bojovníků IS severně syrského Dajr az-Zauru. Je na nich jasně vidět technika speciálních jednotek USA v opěrných bodech, které si dříve zařídili teroristé. Přitom kolem těchto objektů nejsou žádné stopy po útoku a srážkách s teroristy, nejsou ani trychtýře po leteckých útocích mezinárodní koalice.



    Pomoc teroristům ze strany Spojených států má podle všeho systematický ráz: vojensko-diplomatický zdroj dříve oznámil agentuře RIA Novosti, že v srpnu evakuovaly VLS USA z oblasti Dajr az-Zauru na sever Sýrie více než 20 polních velitelů a jim přiblížených teroristů IS. Spolubesedník agentury přitom poznamenal, že srpnová evakuace nebyla první. Mluvčí mezinárodní koalice ze své strany tuto informaci vyvrátil.

    Nejednoznačnou politiku provádí Washington také vůči kurdskému obyvatelstvu. Podporuje prováděné převážně kurdskými Syrskými demokratickými silami (SDF) bez souhlasu Damašku operace pro osvobození od IS oblastí u Rakky a Dajr az-Zauru. Nicméně myšlenku autonomie syrských Kurdů ve Washingtonu kategoricky zamítají.


    A také samy o sobě dodávky zbraní do tohoto regionu urovnání konfliktu nijak nenapomáhají: zbraně se může přece dostat a dostává se do rukou teroristů. V Pentagonu ostatně ujišťují, že kontrolují „konečné využití" zbraní, které dodávají USA syrské opozici.



    Docent Ústavu společenských věd Ruské akademie národního hospodářství a státní služby, orientalista Sergej Děmiděnko vysvětlil, proč je pro Washington podobná „dvojí hra" běžnou záležitostí. „To je podstata americké politiky na Blízkém východě — podporovat zároveň ty a ony. Docilují tím jen toho, že za prvé, vytvářejí systém protivah, kdy jsou spojenci na uzdě a opoziční struktury se nepříliš posilují. V případě podpory vnitřní opozice dosahují toho, že když nějaký prohnilý režim padne, budou mít nějakou Američanům věrnou strukturu, která bude znovu řídit zemi. Pro ně je hlavní loajalita v regionu", sdělil expert svůj názor agentuře RIA Novosti.

    Podle názoru bývalého šéfa výzkumného centra OS Egypta generála Gamala Mazluma podporuje Washington syrskou opozici s cílem prodloužit syrskou krizi. „Nesnaží se vyvíjet potřebný nátlak na opozici a regionální hráče, aby postupovali směrem politického urovnání a zastavení krveprolití", tvrdí generál.


    „Se ztrátou IS nezahynula myšlenka"


    Avšak nehledě na všechny tyto překážky, které komplikují urovnání dlouholetého konfliktu, se stále více obyvatel syrských měst vrací k už zapomenutému životu bez IS. Třeba k osvobozeným od teroristů syrským městům se může podle slov guvernéra provincie Mohammeda as-Samra připojit také Dajr az-Zaur.



    Experti ostatně neprojevují v této souvislosti velký optimismus. Poradkyně ředitele Ruského ústavu strategických studií jelena Suponinová zdůraznila, že rozdrcením IS boj s terorismem v této zemi neskončí: „jsou přece jiné teroristické organizace, mj. Fronta an-Nusrá, která kontroluje provincii Idlib, a boj proti ní si vyžaduje dodatečná úsilí".

    Kromě toho podle jejích slov se bojovníci samotného IS připravili na budoucí porážky a rozpracovali taktiku ústupu. „Bohužel ne všichni bojovníci této skupiny budou zničeni, mnozí se přestěhují do jiných zemí, mj. do Evropy", je přesvědčena Suponinová.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑