• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    92 tisíc leteckých úderů: jakých výsledků dosáhly VKS Ruska za dva roky operace v Sýrii

    29-9-2017 Sputnik CZ 301 1336 slov zprávy
     

    Ruské velení v nejkratší době vytvořilo leteckou základnu Hmímím a zorganizovalo zásobování skupiny VKS. Hlavní úkol letectva spočívá v podpoře pozemní útočné operace syrské armády. Vojenští piloti přispěli k osvobození téměř 90 % území Sýrie, během operací bylo zničeno více než 53 tisíc radikálů.



    Legitimita vojenské přítomnosti v Sýrii je hlavní výhodou Ruska na diplomatické frontě. Vzdušně-kosmické síly RF operují v arabské republice na základě smlouvy z 26. srpna 2015, která Moskvě umožňuje udržovat v zemi leteckou skupinu.

    První útoky na Islámský stát proběhly 30. září 2015. Bombardovány byly sklady zbraní, munice, mazacích materiálů a parkoviště vojenské techniky a dopravních prostředků.


    Celkem za dva roky operace ruské letectvo provedlo více než 92 tisíc leteckých útoků. Do září 2017 ruské letectvo zlikvidovalo více než 53,7 tisíc radikálů, 8,3 tisíc velitelských stanovišť, 17,2 tisíc opěrných bodů, 970 výcvikových táborů a 9,3 tisíc objektů infrastruktury teroristických organizací.


    Útoky VKS byly také namířeny na ochromení finančního blahobytu IS, který vydělával prodejem energetických zdrojů. Podle údajů Ministerstva obrany ruská letadla rozbombardovala 132 stanic na přečerpávání pohonných látek a konvojů cisteren, 212 ropných polí a komplexů a 6,7 tisíc skladů paliva.


    Letecké křídlo


    Hlavním úkolem VKS je podpora pozemních operací syrské armády. V počáteční fázi ruské mise se vládní vojska nacházela ve velmi těžké situaci. Různé skupiny radikálů okupovaly 85 % Sýrie.


    Efektivní práce ruského letectva umožnila snížení útočných schopností radikálů na konci roku 2015. V roce 2016 syrská armáda dokázala dobít několik velkých měst, včetně Aleppa, a během jarní a letní kampaně v roce 2017 osvobodila centrální část země.


    Očekává se, že do konce letošního roku vládní vojska vyženou teroristy z východu Sýrii a Islámský stát přestane existovat jako vojenská struktura. 22. září Ministerstvo obrany oznámilo, že za minulé dva roky bylo od IS osvobozeno 2 235 obcí a 87,4 % území Sýrie.


    Složení ruské letecké skupiny v Sýrii se neustále měnilo. V září 2015 základ skupiny tvořilo 12 letounů Su-25SM, 12 bombardérů Su-24M, čtyři víceúčelové těžké stíhací letouny generace 4+ SU-30SM, vrtulník Mi-8 a Mi-24.


    V říjnu a listopadu 2015 se letecké křídlo rozrostlo asi na 70 kusů díky bombardérům a stíhacím letounům. V únoru 2016 po dosažení dohody o příměří ruský prezident Vladimir Putin nařídil zmenšení letecké skupiny.


    Dnes pravidelné bojové lety nevykonává pouze taktické, ale i dálkové letectvo s letouny Tu-22M3, Tu-95MS a Tu-160. Zpravidla strategické bombardéry vylétají ze základny ve městě Engels v Saratovské oblasti.




    © Foto: Ministry of defence of the Russian Federation

    Bombardér Tu-22


    Bombami a raketami


    Hlavními prostředky likvidace teroristů jsou Su-24M a Su-25SM Grač. Stroje jsou schopné nést značný počet munice, hlavně částečně řízené a volně padající letecké bomby. Právě tento druh munice vyrobený ještě v sovětské době se nejčastěji používal v syrské operaci.


    Důvodů masového využívání leteckých bomb v Sýrii je několik. Zaprvé VKS Ruska potřebovaly uvolnit sklady se sovětskou municí, která podléhala likvidaci. Za druhé trhavé bomby skvěle plní úkol na zničení inženýrských staveb teroristů.


    Letecké bomby nejsou přesnou zbraní, velká část z nich je však vybavena samonaváděcími hlavicemi, což umožnilo zvýšení přesnosti bombardování na nejvyšší možnou úroveň.


    Přesnost dopadu dokonce 500kilogramové bomby může dosáhnout několik metrů. Ve výsledku ruské letectvo získalo efektivní a relativně levné prostředky ničení.



    Letectvo však často používá i rakety, včetně těch nejnovějších. Například 17. a 19. listopadu 2015 bombardéry dálkového letectva na objekty IS vyslaly raketu s plochou dráhou letu s využitím technologií snížení radiolokačního zpozorování Ch-101.

    Raketa je produktem GosMKB Raduga sídlící v Moskevské oblasti. Ch-101 má nahradit Ch-55, která je ve výzbroji z 80. let. Během bojového použití v Sýrii byla dokázána schopnost Ch-101 na velkou vzdálenost (až 5 500 km) zasahovat statické a pohyblivé cíle s odchylkou maximálně 10 metrů.


    Křest ohněm v Sýrii prošla letadla dálkového letectva Tu-95 a Tu-160. 17. listopadu 2015 25 strategických bombardérů vykonalo masivní raketový a bombový útok na pozice teroristů. Útokem 34 raket s plochou dráhou letu bylo zničeno 14 objektů IS.


    Posádky ruských letadel ukázaly svoji bojovou připravenost a schopnost k reálnému využití přesných zbraní.


    Během operace ruské VKS ztratily jeden stroj (bez zohlednění několika vrtulníků, které patří k armádnímu letectvu). K tragédii došlo 24. listopadu 2015. Vystřelená tureckým stíhacím letounem F-16 raketa vzduch-vzduch zasáhla Su-24M. Pilot, podplukovník Oleg Peškov, zemřel a navigátora Konstantina Murachtina se podařilo zachránit.


    Po tomto incidentu ruské letouny a bombardéry, včetně strojů dálkového letectva, vylétají na bojové úkoly pouze s přikrytím stíhacích letounů. Navíc Rusko do Sýrie přesunulo protiletadlový raketový komplex S-400 Triumf.




    © Sputnik/ Alexander Astafijev

    Su-25 v Sýrii


    Test na mistrovství


    Operace v Sýrii umožnila ruskému ministerstvu obrany prověřit bojovou připravenost prakticky všech bojových pilotů.


    Podle stavu k září 2017 získalo bojovou zkušenost 86 % pilotů ruského letectva.


    Syrskou kampaní prošlo konkrétně 75 % posádek dálkového letectva, 79 % posádek operativně taktického letectva, 88 % posádek dopravního letectva a 89 % pilotů armádního letectva (vrtulníky). Podle výsledků bojových startů byly odhaleny kladné a záporné stránky přípravy pilotů. Tyto výsledky jsou nyní základem pro změny v systému přípravy leteckého personálu, což umožní učinit jejich práci více efektivní. Do učebních zařízení dodali nové trenažéry, změnila se schémata vedení vzdušného boje.


    Podmínky pronájmu letiště Hmímím od Damašku Rusku nejsou omezeny na určitý počet či typy letadel, ani na množství munice. To znamená, že velení ruského letectva může podle svého uvážení měnit sestavu přítomných letadel a zkoušet nové letální i neletální zbraně.




    © Sputnik/ Dmitrij Vinogradov

    Ruská letecká základna Hmeimim


    Základna od nuly


    Nepochybným úspěchem ruského ministerstva obrany je zprovoznění letiště v Latákii během jednoho měsíce. Ministerstvo řešilo složitý logistický úkol, dokázalo využít zdroje námořní flotily i dopravního letectva. Tyto jednotky zásobují leteckou skupinu.


    Jen v roce 2015 vykonalo v rámci přípravy letecké základy Hmímím více než 280 letů s letouny An-124 a Il-76, převezlo 13 750 tun nákladu. Dopravní letectvo vozí do Sýrie vojenskou techniku, potraviny a různé vybavení.


    Zahraniční média ale tvrdí, že vedoucí roli v zásobování základny Hmímím hraje takzvaný Syrský express — pravidelné plavby velkých výsadkových lodí ruského námořnictva a také civilní lodě, které si pronajalo ruské ministerstvo obrany.



    Hmímím se nachází 50 kilometrů od základny Tartus, ta je již od sovětských dob bodem technického zabezpečení pro ruské námořnictvo. V současné době Rusko přístav modernizuje.

    Na základně byl vytvořen systém bezchybně fungujícího zabezpečení letecké skupiny materiálními a inženýrskými prostředky. Na letišti byly vytvořeny desítky objektů — benzínové pumpy, sklady s pohonnými hmotami, raketami a další municí.


    Ešelonová obrana


    Početnost vojenského a civilního personálu základny Hmímím je tajná. Je známo, že kromě leteckého personálu, inženýrů a logistického personálu se na letišti nachází i příslušníci vojenské policie a příslušníci 810. brigády námořní pěchoty Černomořské flotily.


    Ohromnou pozornost velení věnovalo vybudování ešelonové obrany před útokem ze vzduchu či po zemi. První linii obrany představují jednotky protivzdušné obrany, druhou linií jsou opevnění námořní pěchoty, které se nachází po celém perimetru základny, třetí linií jsou objekty postavené inženýry, čtvrtou linií jsou opevnění syrských vojáků.


    Za protivzdušnou obranu základny Hmímím odpovídá S-400, protivzdušný systém Pancir S1 a protivzdušný systém středního dosahu Buk-M2, dále systém Osa, Pečora M2 a S-200. Také se zde nachází komplex radioelektronického boje Krasucha-4. Hlídání vnějších perimetrů se provádí za pomoci bezpilotních prostředků.


    Cenná zkušenost


    Profesor Akademie vojenských věd Vadim Kozjulin prohlásil pro RT, že Rusko získalo nezbytnou zkušenost s využitím dopravního a bojového letectva. Zkouškou v Sýrii prošla prakticky veškerá letecká technika. To umožnilo odhalit její klady a zápory.


    „Syrská vzdušná operace je obrovským zdrojem pro analýzu a další práci. Ohromné množství pro vojáky kladných informací je skryto před veřejností. Je ale zbytečné pochybovat, nezbytné závěry byly učiněny," řekl Kozjulin.



    Podle jeho názoru Rusko v Sýrii potvrdilo spolehlivost a vysokou efektivitu sovětských letounů Su-24 a Su-25. Kozjulin také upozornil na to, že syrská operace umožnila „vyprázdnit" sklady se sovětskými bombami.

    Přitom prakticky všechna munice byla vybavena moderními naváděcími hlavicemi. Korekci bombardování prováděly Síly speciálních operací. Prověřování výsledků bombardování provádějí drony.


    „Chtěl bych říct, že Sýrie ukázala Rusku ostrou nezbytnost zavedení nových bezpilotních prostředků a systémů likvidace nepřátelských dronů. Dokonce i za podmínek technologicky slabšího protivníka se není možné obejít bez bezpilotních letadel," řekl Kozjulin.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑